Czujesz, że chroniczne zmęczenie odbiera Ci smak życia? Jesteś osobą pracującą umysłowo i zauważyłeś ostatnio u siebie spadek koncentracji? A może nadmiar obowiązków sprawia, że nawet najprostsze czynności stają się barierą nie do pokonania?

Na wszystkie te dolegliwości (i wiele więcej) jest jedna odpowiedź – Rhodiola Rosea, czyli Różeniec górski. Unikalne zioło, które ostatnimi czasy szturmem zdobyło sklepowe półki, znalazło duże zainteresowanie wśród kreatorów trendów w branży fitness, a także pomogło tysiącom przepracowanych ludzi.

Dlaczego warto zainteresować się Rhodiolą?

  • Redukuje stres
  • Reguluje pracę neuroprzekaźników
  • Zmniejsza zmęczenie psychiczne
  • Poprawia funkcje poznawcze
  • Zwiększa siłę i energię
  • Chroni przed stresem oksydacyjnym
  • Pomaga chronić mięśnie podczas treningu

Cudowna roślina zza wschodniej granicy

Różeniec górski jest znany medycynie chińskiej i skandynawskiej od blisko 3 tysięcy lat. Od wielu stuleci jest bardzo chętnie wykorzystywany przez lekarzy w leczeniu dolegliwości natury psychicznej. Na przekór swoim terapeutycznym właściwościom roślina ta rośnie w bardzo wymagających warunkach.

Bardzo często można ją spotkać na dużych wysokościach w arktycznych rejonach Europy i Azji.  Jako pierwsi badaniom tej rośliny poświęcili się radzieccy naukowcy , którzy już w trakcie zimnej wojny byli w stanie określić właściwości Rhodioli. Od blisko 30 lat trwają intensywne badania potwierdzające bardzo szerokie spektrum pozytywnych skutków suplementacji Różeniec górskiego.

Rhodiola - zapomnij o stresie

W dzisiejszym pędzącym świecie stres oraz zmęczenie stały się nieodzownym elementem życia każdego z nas. W wyniku tego wiele osób odczuwa chroniczne zmęczenie, apatię oraz brak motywacji. Dzieję się tak ponieważ będąc pod wpływem długotrwałego stresu układ współczulny pracuje cały czas starając się zmotywować organizm do ciągłej walki. Tym samym do głosu nie dochodzi układ przywspółczulny, który odpowiedzialny jest za regeneracje organizmu.

łagodzenie stresu

Rhodiola jako bardzo silny adaptogen pomaga w przywróceniu homeostazy. Dzięki wpływowi na pracę kluczowych neuroprzekaźników jak: serotonina, noradrenalina, czy beta-endorfiny zwiększa tolerancję organizmu na stres fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Podczas badań przeprowadzonych przez dr Richarda Browna z Columbia University zostało dowiedzione naukowo, że Różeniec górski w znaczny sposób  „poprawia właściwości uzdrawiające naszego układu nerwowego”.

Suplementacja Rhodiolą, a uczenie się

Systematyczna suplementacja Różeniec górskim jest w stanie efektywnie poprawić funkcje poznawcze i pamięć, a także ( co zapewne ucieszy studentów uczących się do sesji) umożliwia długotrwałe funkcjonowanie mózgu bez odpoczynku.

W jednym z badań, które miały udowodnić właściwości Rhodioli podawano niewielkie dawki (170mg na dobę) grupie 56 młodych lekarzy pracujących na nocnym dyżurze w szpitalu czyli w okresie zmniejszenia energii i spadku koncentracji. Po dwóch tygodniach systematycznej suplementacji  stwierdzono znaczne polepszenie funkcji poznawczych, pamięci krótkotrwałej, szybkość wykonywania obliczeń, a także polepszenie funkcji psychomotorycznych.

W innym badaniu natomiast podawano 100-150 mg Różeniec górskiego dwa razy dziennie grupie pracującej umysłowo (studenci, lekarze, naukowcy) przez dwa do trzech tygodni. Większość badanej grupy stwierdziła zdecydowaną poprawę czasu i jakości pracy. 



Wykorzystanie Różeńca górskiego w sporcie

Obok  wszystkich wypisanych przez nas właściwości Rhodioli bardzo ciekawie przedstawia się aspekt wykorzystania tego zioła w dyscyplinach sportowych.

Podczas „testu pływania” dowiedziono, że nawet jednorazowe podanie Rhodioli zwiększa siłę i wytrzymałość organizmu. W jednym z badań szczury po otrzymaniu dawki Różeńca górskiego były w stanie utrzymać się o 25% dłużej na powierzchni wody niż grupa kontrolna. Dzieje się tak ponieważ różeniec górski wspomaga syntezę ATP w komórkach mięśniowych i pobudza procesy regeneracyjne.