Opinie o Nas

Zamienniki cukru

Co to są zamienniki cukru?

Zamienniki cukru to nic innego jak słodziki. Możemy wyróżnić słodziki sztuczne oraz naturalne, pozyskiwane z roślin. Należy wspomnieć, że zamienniki cukru uzyskiwane syntetycznie są o wiele bardziej słodkie niż cukier, a z reguły naturalne słodziki cechują się trochę mniejszą słodkością od cukru stołowego (choć nie wszystkie). W kategorii zamienniki cukru znajdziesz tylko naturalne słodziki pozyskiwane z naturalnych źródeł i jest to ksylitol, erytrytol oraz stewia

   

Czy słodziki nie zawierają kalorii?

Zamienniki cukru są dobrym wyborem, ponieważ nie zawierają kalorii lub zawierają o wiele mniej kcal niż zwykły cukier stołowy. Warto przypomnieć, że cukier w 1 g ma 4 kcal. Natomiast słodziki takie jak erytrytol i stewia nie zawierają kalorii, ksylitol natomiast w 1 g zawiera tylko 2,4 kcal. Dlatego też jest to również świetny zamiennik cukru. Należy też wspomnieć, że erytrytol oraz stewia ma zerowy indeks glikemiczny (IG), a ksylitol cechuje się indeksem od 7 do 13 IG, w zależności jeszcze od źródła. Indeks glikemiczny określa wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu danego produktu po 2-3 h od podania, w porównaniu do przyjęcia czystej glukozy. Dlatego możemy wysnuć wniosek, słodziki nie podwyższają lub mają minimalny wpływ na zwiększenie się poziomu cukru we krwi

  

Czy słodziki są tak samo słodkie jak cukier?

Słodziki naturalne z reguły mają mniejszą słodkość niż cukier, jednak nie wszystkie. Stewia jest słodsza o ponad 200 razy od cukru. Dlatego też to świetny zamiennik, którego nie trzeba tak dużo używać by uzyskać odpowiedni słodki smak. Ksylitol natomiast odpowiada w około 70% słodkości cukru, warto więc go dodać trochę więcej by uzyskać odpowiednią słodkość. Erytrytol ma podobny poziom słodkości co ksylitol, czyli około 70-75%, dlatego też należy dodać go trochę więcej, by osiągnąć porównywalną słodkość do cukru stołowego. 

   

Czy słodziki mogą być używane tak samo jak cukier?

Substancje słodzące, czyli innymi słowy słodziki mogą być używane tak samo jak cukier. Świetne nadają się do wypieków, do posiłków na słodko typu naleśniki, gofry, omlety i wielu innych potraw. Można także nimi dosładzać napoje takie jak np. herbata czy kawa. Należy także wziąć pod uwagę, stosując zamienniki cukru, że stewia jest o 200 razy słodsza niż cukier, a ksylitol i erytrytol cechują się poziomem około 70% słodkości cukru. Dlatego też należy używać ich w odpowiednich proporcjach. Warto wziąć pod uwagę, że ksylitol w większych ilościach może powodować efekt przeczyszczający. 

  

Co to jest ksylitol?

Ksylitol to jedna z substancji słodzących pozyskiwana z kory brzozy fińskiej. Jest też on nazywany cukrem brzozowym, a chemicznie jest to alkohol polihydroksylowy. Oczywiście jest to naturalny słodzik, który zawiera zaledwie 2,4 kcal w 1 g ksylitolu. Jest on również trochę mniej słodki niż cukier bo odpowiada on w około 70% słodkości cukru. Dlatego też jeśli ktoś chce uzyskać podobny poziom słodkości do cukru, należy dodać go troszeczkę więcej. Warto też zaznaczyć, że ksylitol cechuje się niskim indeksem glikemicznym na poziomie 7-13 IG. Dlatego też nie powoduje on gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi. Należy zauważyć także, że w wysokich dawkach ksylitol może mieć efekt przeczyszczający. Może być on również stosowany przez diabetyków oraz posiada on także właściwości przeciwpróchnicze. 

  

Co to jest erytrytol?

Erytrytol to naturalna substancja słodząca, będąca idealnym zamiennikiem cukru. Nie zawiera on kalorii, ponieważ nie jest on metabolizowany przez organizm człowieka. Erytrytol powstaje na drodze fermentacji glukozy. Słodzik ten należy również do alkoholi wielowodorotlenowych i zarazem wchodzi do grupy dodatków żywności. Co ciekawe, jego indeks glikemiczny wynosi 0 IG, dlatego też nie podnosi on praktycznie poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu może być on również stosowany przez diabetyków. Odpowiada on w około 70% słodkością cukru, dlatego też jeśli chcemy uzyskać jednakową słodkość musimy użyć go trochę więcej. 

   

Co to jest stewia?

Stewia to gatunek roślin należących do rodziny astrowatych. Występuje ona naturalnie na terenach Ameryki. Jej liście używane są do produkcji słodzika. Substancjami, które są tu szczególnie ważne są tu glikozydy stewiolowe. To właśnie one odpowiadają za słodki smak. Praktycznie podchodząc do tego rodzaju zamiennika cukru to zawiera on tak znikome ilości kalorii w porcji, iż przyjmuje się, że nie zawiera on kalorii. Stewii używa się bardzo niewielką ilość by nadać odpowiedni słodki smak, ponieważ jest to słodzik ponad 200 razy słodszy od cukru. Indeks glikemiczny stewii mieści się w przedziale 03- IG, dlatego też nie powoduje on praktycznie skoku glukozy we krwi. Jest to zatem świetny zamiennik cukru dla diabetyków i osób dbających o linię czy szczupłą i wysportowaną sylwetkę. 

  

Dla kogo polecane są słodziki?

Słodziki polecane są niemal dla wszystkich, którzy chcieliby wykluczyć ze swojej diety cukier i zastąpić sobie czymś słodki smak. Słodziki to dobry wybór, ponieważ nie zawierają lub zawierają o wiele mniej kalorii niż cukier stołowy. Słodziki te są naturalnie pozyskiwane z roślin lub na drodze fermentacji. Substancje słodzące polecane są szczególnie osobom, które są podczas odchudzania czy redukcji tkanki tłuszczowej oraz osobom, które chcą utrzymać aktualną masę ciała.

Aktywne filtry