Opinie o Nas

Magnez i potas

Co to jest magnez?

Magnez to związek mineralny należący do grupy makroelementów. Związki mineralne są to związki chemiczne, które pełnią funkcje regulacyjne czy budulcowe. Możemy je podzielić na mikroelementy (żelazo, cynk, miedź, selen, chrom, mangan, jod, fluor, molibden) oraz makroelementy (wapń, potas, magnez, fosfor, sód, chlor, siarka). Mikroelementy to związki, których zapotrzebowanie wynosi poniżej 100 mg i ich zawartość w organizmie nie przekracza 0,01% masy ciała. Makroelementy z kolei cechują się zapotrzebowanie na dobę większym niż 100 g oraz ich zawartość w ustroju przekracza 0,01% masy ciała. W organizmie człowieka znajduje się 22-26 g magnezu przy czym najwięcej występuje w tkance kostnej, w mięśniach szkieletowych, układzie nerwowym i narządach takich jak: wątroba czy nerki. Zaledwie 1% znajduję się w osoczu i erytrocytach. 

  

Jak działa magnez?

Magnez pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Reguluje on działanie aż około 300 enzymów, bierze udział w metabolizmie składników odżywczych: białka, węglowodanów, tłuszczów, wspiera wytwarzanie energii ATP (adenozynotrifosforan), jest niezbędny w prawidłowej mineralizacji tkanki kostnej czy zębów, wspomaga pracę układu nerwowego, wykazuje działanie przeciwstresowe, zmniejszając nadmierną pobudliwość komórek nerwowych. Należy również wspomnieć, że magnez należy do grupy elektrolitów, czyli utrzymuje on prawidłową równowagę wodno-elektrolitową. Magnez także reguluje ciśnienie krwi, poprzez kontrolę uwalniania tlenku azotu w naczyniach krwionośnych.

Jak objawia się niedobór magnezu?
Przede wszystkim objawia się uczuciem zmęczenia czy znużenia, może osłabić kości, przyczynia się do zwiększenia ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, może powodować zaburzenia rytmu serca. Co ważne dla sportowców może także wiązać się z występowaniem mimowolnych skurczy mięśni. Magnez wykazuje wpływ wazodylatacyjny na śródbłonek naczyń krwionośnych przez co dochodzi do poszerzenia światła naczyń krwionośnych, zmniejszenia oporu obwodowego oraz zmniejszenia ciśnienia (na skutek zwiększenia objętości układu krwionośnego bez zwiększenia objętości krwi). Dlatego u osób z niedoborem magnezu częściej dochodzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Magnez hamuje również bodźcowe przewodnictwo oraz pobudzenie (antagonistycznie do wapnia) mięśnia sercowego zapobiegając jego nadmiernemu niedotlenieniu. 

 

Czy magnez zmniejsza uczucie zmęczenia?

Osoby aktywne fizycznie, sportowcy czy osoby narażone na przewlekły stres mają zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dlatego też pojawia się większe ryzyko niedoboru tego makroelementu i objawów z tym związanych. Jak wiadomo niedobór magnezu wiążę się z większym uczuciem zmęczenia, a dbając o jego prawidłową podaż zadbamy o wysoki poziom energii w ciągu dnia. 

 

Czy magnez wzmacnia kości?

Magnez odgrywa istotną rolę w mineralizacji tkanki kostnej jak i zębów. Ten makroelement bierze udział w procesach wzmacniania oraz przebudowy tkanki kostnej. Niedobór magnezu skutkuje mniejszym wydzielaniem PTH (parathormon). Jest to jeden z czynników ryzyka przyczyniających się do  postmenopauzalnej osteoporozy. Ponadto deficyt magnezu przejawia się także zmniejszoną aktywnością osteoblastów, są to komórki tworzące tkankę kostną. 

 

Czy magnez bierze udział w wytwarzaniu energii?

Magnez jest kofaktorem wielu procesów enzymatycznych w naszym ustroju. Odgrywa on swoją rolę również w gospodarce energetycznej. Aktywuje on enzymy odpowiedzialne za syntezę, magazynowanie i odpowiednie wykorzystanie związków wysokoenergetycznych ATP (adenozynotrifosforan). Owy związek mineralny ma wpływ również na funkcjonowanie naszych mięśni bowiem bierze on udział w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym jak również uczestniczy w procesie skurczów mięśni.

  

Czy magnez działa przeciwstresowo?

Magnez ma wpływ na prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, co przekłada się na wymianę informacji pomiędzy neuroprzekaźnikami w różnych rejonach mózgu. Udowodniono, że magnez odpowiada za dobre samopoczucie. Wykazano również że ten pierwiastek wpływa na oś podwzgórze - przysadka - nadnercza, która reguluje reakcję organizmu na sytuacje stresowe. Magnez hamuje nadmierną pobudliwość komórek nerwowych, co łagodzi skutki stresu. 

 

Jaki magnez wybrać?

Jaki magnez będzie najlepszym wyborem, właściwie jaka jego forma będzie najlepiej przyswajalna? Właściwe magnez możemy suplementować w dwojaki sposób, przyjmując magnez doustnie lub też możemy wybrać preparat magnezu wchłaniany przez skórę w postaci np. kąpieli magnezowych. Wybierając magnez warto wybierać związki takie jak: cytrynian magnezu, glukonian magnezu, jabłczan magnezu czy chelat magnezowy. Dobrze przyswajalne preparaty do kąpieli magnezowych to siarczan magnezu jak i chlorek magnezu

  

Dla kogo polecany jest magnez?

Magnez rekomendowany jest dla osób aktywnych fizycznie, sportowców czy osób narażonych na przewlekły stres. W każdym z tych przypadków zapotrzebowanie jest wyższe, dlatego też należy zadbać o prawidłową jego podaż by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym też mięśni. Ponadto magnez też działa przeciwstresowo, zwalczając skutki stresu, ponieważ hamuje nadmierną pobudliwość komórek nerwowych.

  

Co to jest potas?

Potas to związek mineralny należący do grupy makroelementów. Związki mineralne są to związki chemiczne, które pełnią funkcje regulacyjne czy budulcowe. Możemy je podzielić na mikroelementy (żelazo, cynk, miedź, selen, chrom, mangan, jod, fluor, molibden) oraz makroelementy (wapń, potas, magnez, fosfor, sód, chlor, siarka). Mikroelementy to związki, których zapotrzebowanie wynosi poniżej 100 mg i ich zawartość w organizmie nie przekracza 0,01% masy ciała. Makroelementy z kolei cechują się zapotrzebowanie na dobę większym niż 100 g oraz ich zawartość w ustroju przekracza 0,01% masy ciała. Organizm człowieka gromadzi aż około 150 g potasu, głównie bo w 98% w przestrzeniach środkomórkowych a resztę w pozakomórkowych. Potas znajduje się w dużych ilościach w mięśniach oraz tkance kostnej, mniej w płynach pozakomórkowych.  

  

Jak działa potas?

Potas należy również do grupy elektrolitów więc utrzymuje on odpowiednią równowagę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową. Bierze on udział w procesach skurczu mięśni, reguluje ciśnienie krwi, wspiera pracę układu nerwowego, przewodząc impulsy nerwowe czy biorąc udział w tworzeniu potencjału spoczynkowego i czynnościowego błony komórkowej neuronów

Jakie są skutki niedoboru potasu?
Deficyt potasu będzie przejawiał się osłabieniem mięśni, zaburzeniami rytmu serca, problemami z prawidłowym funkcjonowaniem nerek, zaburzeniami koncentracji, sennością czy nawet nadmierny pragnieniem. 

  

Czy potas wspiera funkcjonowanie mięśni?

Potas jest ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Bierze on udział w procesie skurczów mięśni gładkich oraz szkieletowych. Niedobór będzie się przyczyniał do występowania mimowolnych skurczów mięśni, co ze względu sportowego jest wysoce niekorzystne. 

  

Czy potas reguluje ciśnienie krwi?

Pierwiastek ten reguluje ciśnienie krwi, ponieważ jest elementem pompy sodowo-potasowej oraz poprzez wpływ na utrzymanie równowagi elektrolitowej, odpowiednia ilość potasu ma znaczenie dla układu krążenia. Zachwianie równowagi gospodarki potasowej ma wiele poważnych skutków, jednym  z nich jest negatywny wpływ na serce i możliwość wystąpienia arytmii.  

  

Czy potas jest ważny dla układu nerwowego?

Makroelement ten bierze udział w dostarczaniu tlenu do mózgu co korzystnie wpływa na koncentrację. Jest również ważnym elementem w potencjale spoczynkowym oraz czynnościowym błon komórkowych neuronów, a także bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. 

Aktywne filtry