Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia nierzadko sprzyja powstawaniu wad postawy oraz przyczynia się do zwiększenia masy ciała. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną wiele osób przeszło na na tryb pracy zdalnej. Ponadto, większość siłowni zostało zamkniętych, co istotnie utrudnia dbanie o formę. Oczywiście można wykonywać treningi z powodzeniem w domu, z obciążeniem własnej masy ciała lub/i dokupić dodatkowy sprzęt, ale niestety, nie każdy jest się w stanie zmotywować do wysiłku siedząc całymi dniami w mieszkaniu.

Praca zdalna sprzyja podjadaniu?

W tym miejscu warto przytoczyć badanie, które zostało przeprowadzone przez firmę Dailyfruits. Według szacunków 44% Polaków zdeklarowało, że przytyło w trakcie pracy zdalnej, z tego 39% pomiędzy 4-6 kg. Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety ONLINE z udziałem 602 osób (w okresie marzec 2020 - styczeń 2021). Uczestnicy biorący udział w sondażu zgłaszali również gorsze samopoczucie i większy stres. Oczywiście co do formy badania można mieć pewne uwagi, jednak można rozejrzeć się wokół i dostrzec w swoim środowisku, że tzw. home office faktycznie może sprzyjać zwiększeniu masy ciała.

Niestety, ale pandemiczy czas sprawia, że wiele osób szuka pocieszenia w jedzeniu (zajada stres). Ponadto osoby pracujące zdalnie mają również większe tendencje do podjadania. Podjadanie, zwłaszcza wysoko przetworzonych przekąsek zaburza m.in rytmy dobowe i może pogarszać zdrowie metaboliczne. Należy dodać, że czynnikami, które istotnie utrudniają nam samokontrolę są również m.in zbyt mała ilość snu, jego słaba jakość  – warto nad tym mocno pracować.

Jak nie przytyć przy pracy zdalnej?

Żeby było jasne, nie każdy kto przechodzi na home office nagle tyje - to kwestia wysoce indywidualna, zależna przede wszystkim od naszej psychiki i nastawienia. Niemniej jednak są to okoliczności, które mogą sprzyjać zwiększeniu masy ciała. Pomówmy trochę o aktywności spontanicznej (NEAT). NEAT to niedoceniany, a bardzo istotny, wręcz kluczowy czynnik odpowiadający za zmiany w wydatkach energetycznych. Aktywność spontaniczna odpowiada za ¾ przepalonych kcal, w ciągu dnia. Jak zwiększyć ,,spalanie'' kalorii  podczas pracy zdalnej?

  •          zacznij spacerować, najlepiej po parku, lesie (korzystnie wpływa to na naszą psychikę)
  •          zwiększ częstotliwość porządków domowych
  •          wydłużaj czas spacerów, jeśli masz psa to doskonale Ci w tym pomoże
  •          jeśli  korzystasz z samochodu, parkuj dalej od domu
  •          rozmowy telefoniczne przeprowadzaj chodząc
  •          podczas pracy warto od czasu do czasu wstać od biurka i robić sobie małe przechadzki po mieszkaniu

Pandemiczny czas a forma

Pandemiczny czas zdominowany przez pracę zdalną negatywnie wpływa zarówno na kondycje fizyczną, jak i psychiczną. Tryb pracy zdalnej z pewnością nie ułatwia dbanie o sylwetkę, jednak nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Warto przypomnieć, że nadwaga i otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Home office wymaga od nas jeszcze większego zaangażowania. Oprócz odpowiedniej dawki ruchu, podaży kcal i odżywczości diety, fundamentem jest praca nad destrukcyjnymi przekonaniami.

 

_________________

Autor: Marcin Grzelak