Częstotliwość wypróżniania się przez wiele osób mylnie kojarzone jest z tempem przemiany materii. Mówi się, że im częstsze wizyty w toalecie tym szybszy metabolizm. Oczywiście tego typu stwierdzenia nie mają nic wspólnego z prawdą. Okazuje się, że przemiana materii ma się nijak do częstych wizyt w toalecie. Rozpowszechnianie takich informacji wynika przede wszystkim z niewiedzy na temat ludzkiej fizjologii. W związku z tym w niniejszym artykule chciałbym wyjaśnić pewne nieporozumienia związane z kwestią metabolizmu.

Grube nieporozumienie

Bardzo często można spotkać się z opiniami które głoszą, że szybkość przemiany materii określa się po tym jak często chodzi się do ubikacji. Jest to oczywiście błędne mniemanie, gdyż tempo przemiany materii nie ma nic wspólnego z tempem pasaża jelitowego, są to dwa różne aspekty fizjologii człowieka. Często zdarza się tak, że tempo pasażu jelitowego jest spowolnione, co wynikać może chociażby ze zbyt niskiej podaży błonnika, a tempo przemiany materii jest szybkie i odwrotnie, czyli można mieć spowolniony metabolizm, a tempo pasażu jelitowego może być przyśpieszone.

Okazuje się bowiem, że osoby należące do klasy charakteryzującej się szybką przemianą materii mogą zmagać się z zaparciami, tak samo jak i osoby które mają spowolniony metabolizm mogą cierpieć na biegunki. Brak rozróżnienia tych aspektów czasami może prowadzić do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Jak wiadomo, spowolniona przemiana materii w dużym stopniu powiązana jest z tendencją do gromadzenia tkanki tłuszczowej, wobec tego osoby odchudzające się, często sięgają po środki przeczyszczające z nadzieją, że im to pomoże, jednak w rzeczywistości tego typu praktyki mogą doprowadzić m.in do osłabienia naturalnej perystaltyki jelita, co może powodować szereg niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.

Żeby było jasne - metabolizm określa się jako całokształt przemian biochemicznych i towarzyszących im przemian energii, zachodzących w komórkach żywych organizmów. Spośród przemian metabolicznych wyróżnić możemy przemiany kataboliczne (rozpadu) oraz przemiany anaboliczne (budulcowe). W tych procesach uczestniczą zarówno enzymy jak i hormony wydzielane przez przysadkę mózgową, witaminy, minerały, a także inne składniki bioaktywne dostarczane wraz z pożywieniem, zatem tempo tych przemian może być różne i jest zależne od wielu czynników.

,,Nie mogę przytyć, a dużo jem’’

Osoby które nie mogą przytyć często tłumaczą to szybkim metabolizmem. W praktyce jednak okazuje się, że powyższe stwierdzenie jest mocno nieprecyzyjne, gdyż to nie szybki metabolizm jest ograniczeniem zwiększenia masy ciała, a ilość dostarczanych kalorii. Wielokrotnie miałem do czynienia z sytuacją, gdy ktoś zapewniał mnie, iż spożywa ogromne ilości jedzenia, a po mimo tego nie może przytyć. Dopiero po gruntownym przeanalizowaniu sposobu odżywiania okazało się, że dana osoba nie przekracza nawet połowy swojego zapotrzebowania kalorycznego, aby nasz organizm mógł budować masę mięśniową musimy zapewnić mu odpowiednie ku temu warunki, tudzież mowa o nadwyżce kalorycznej która powinna być racjonalnie ustalona do potrzeb fizjologicznych naszego ustroju. Nie ulega wątpliwości, iż nasze codzienne menu powinno pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze (witaminy, składniki mineralne, egzogenne aminokwasy, niezbędne kwasy tłuszczowe, a także błonnik). Dieta powinna być zbilansowana w taki sposób, aby nie powodowała problemów trawiennych, ospałości czy złego samopoczucia.

Podsumowanie

Teorie mówiące, że częste wizyty w toalecie świadczyć mogą o sprawnym metabolizmie nie mają nic wspólnego z prawdą. Niestety rozpowszechnianie tego typu informacji może wprowadzić ludzi w błąd, który może być opłakany w skutkach. Osoby którym zależy na przyśpieszeniu tempa przemiany materii powinny przede wszystkim zadbać o właściwą dietę ,która składa się z dobrych jakościowo produktów, odpowiednią aktywność fizyczną (w tym również treningi o wysokiej i bardzo wysokiej intensywności) jak i odpowiednią ilość snu.

Oczywiście istnieją również inne sposoby które mogą pomóc podkręcić metabolizm, ale nie ulega wątpliwości, iż w pierwszej kolejności warto wykonać badania hormonalne, aby sprawdzić w jakim stanie jest kondycja zdrowotna organizmu.