Trening kolarski z pomiarem mocy daje możliwość osiągnięcia określonej strefy w każdym momencie. Dzięki pomiarowi mocy mamy wgląd do informacji, ile watów generujemy w danej chwili. To równa się lepsza i większa kontrola naszej aktywności. Dzięki pomiarowi mocy odczytujesz wartość odpowiadającą całkowitej energii potrzebnej do przemieszczenia masy ciała przy określonym oporach, w rowerze określanej zasadniczo przez: masę ciała, tarcie toczne, opór powietrza.

  • Czym jest pomiar mocy?

  • Rodzaje mierników mocy

  • Pomiar mocy w kolarstwie – o czym pamiętać?

Czym jest pomiar mocy?

Pomiaru mocy dokonuje się za pomocą specjalnego urządzenia mierzonego moc generowaną przez kolarza. Większość sprzętu, jakimi są rowerowe mierniki mocy wykorzystuje tzw. tensometry do pomiaru przyłożonego momentu obrotowego (w połączeniu z prędkością kątową, służy to obliczaniu mocy). Mierniki mocy zazwyczaj przesyłają dane bezprzewodowo i można je sparować ze standardowymi komputerami rowerowymi. Zapewnia to natychmiastową informację zwrotną dla sportowca i pozwalają na dokładniejszą analizę treningu / wyścigu. Pomimo znacznego rozwoju w kierunku technologii pomiaru mocy, cena tego urządzenia wciąż jest wysoka. Niemniej jednak nawet najtańszy pomiar mocy jest bardzo przydatnym narzędziem w kontroli treningu. Odczytywanie danych pozwala dokładnie zmierzyć moc, którą kolarz „odciska” na pedałach, biorąc pod uwagę wszystkie warunki zewnętrzne.

Jak mierzy się moc? Moc lub energia wytworzona w danym ułamku czasu jest wyrażana za pomocą miary intensywności znanej jako waty. Jeden wat to 1 dżul na sekundę, a jeden dżul to energia potrzebna do przemieszczenia masy 1 Newtona (mniej więcej 100 g) na metr.

Już od lat 80 – tych używa się prędkościomierzy czy pulsometrów. Niestety urządzenia te dostarczają jedynie pośrednich danych dotyczących fizjologicznej reakcji na wysiłek. Pulsometry, chociaż są bezpośrednio związane z poziomem wysiłku fizycznego, to na odczyt tętna ma wpływ szereg elementów (stres, substancje tj. kofeina, inne stymulanty, zmiany hormonalne, deficyt snu i zmęczenie, itd.).

Trening z pomiarem mocy daje możliwość osiągnięcia określonej strefy w każdym momencie. Mamy informacje, ile watów generujemy w danej chwili. To równa się lepsza i większa kontrola naszej aktywności. Jeżeli podczas treningu kierujemy się tylko pulsem, pamiętajmy, że serce z opóźnieniem reaguje na zmianę intensywności wysiłku. Mierniki mocy pozwalają na monitorowanie określonych parametrów, dzięki czemu możliwe jest dostosowywanie planu treningowego.

Dzięki pomiarowi mocy odczytujesz wartość odpowiadającą całkowitej energii potrzebnej do przemieszczenia masy ciała przy określonym oporach, w rowerze określanej zasadniczo przez: masę ciała, tarcie toczne, opór powietrza.

Rodzaje mierników mocy

Najczęściej mierniki mocy można podzielić ze względu na lokalizację montażu. Najczęściej mieszczą się w korbie, tylnej piaście (tzw. pająku, przy zębatkach czy ramionach) oraz w pedałach. Nie ma idealnego miernika mocy, stąd warto skonsultować zakup ze specjalistą. Pomoże to wybrać sprzęt dostosowany do potrzeb zawodnika. Należy zwrócić uwagę w sytuacjach osób posiadających inne sprzęty treningowe na to, czy miernik można przełożyć pomiędzy rowerami (gdy pomiar mocy jest w pedałach, lepszy będzie niż sprzęt zamontowany w piaście). Nie zapominać należy, że trzeba spełnić warunek – posiadanie pedałów o tym samym rodzaju bloków.

Niektóre nowsze urządzenia nie wykorzystują tensometrów i zamiast tego mierzą moc za pomocą jednostek zamontowanych na kierownicy, które wykorzystują zasady III Prawa Newtona mierząc przeciwstawne siły rowerzysty (grawitacja, opór wiatru, bezwładność, opór toczenia) i łącząc je z prędkością w celu określenia mocy wyjściowej zawodnika.

Z ilu mierników czyta się moc? W przypadku popularnego Garmina (przyp. Vector 3). Im większa ilość sensorów – tym lepiej można porównać moc generowaną przez różne kończyny.

Ważny jest sprzęt, dzięki któremu możliwe jest odczytywanie przekazywanych danych (kadencja, prędkość, tętno). Dużo z urządzeń opiera się na bezprzewodowej komunikacji dzięki metodzie ANT+/ Bluetooth (łatwe podłączenie miernika do umieszczonego na kierownicy monitora aktywności).

Pomiar mocy w kolarstwie – o czym pamiętać

1. Jeżeli chcesz dokonać zakupu pedałów w pomiarem mocy / czujnik pomiaru przy korbie, sprawdź jego kompatybilność z Twoim sprzętem rowerowym.

2. Samo kupno sprzętu do pomiaru mocy nie gwarantuje sukcesów jeśli nie zgłębisz wiedzy teoretycznej. Ucz się! Co to jest moc krytyczna, funkcjonalna, progowa, przypomnij informacje o strefach energetycznych, itd. Dzięki temu lepiej wykorzystasz sprzęt w praktyce.

3. Pomiar mocy musi być precyzyjny i powtarzalny. Błąd tylko 3-5 watów nie jest jeszcze znaczący, ale jeśli system nie jest niezawodny, mogą wystąpić odchylenia rzędu kilkudziesięciu watów, czyli równe lub większe niż ilość mocy uzyskanej podczas jednego roku treningu.

4. Dobrze jest mieć świadomość, że aby dokonać oceny swojej zdolności do wyrażania mocy, należy użyć tego samego protokołu testowego i tego samego sprzętu.


_____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz

Źródła:

https://www.bicycling.com/training/a20023337/power-metrics/