Prawdopodobnie każda osoba, która dba o swoją sylwetkę lubi widzieć efekty swoich starań. W okresie spalania tkanki tłuszczowej oznacza to obserwowanie powoli odkrywających się mięśni brzucha oraz zwiększenie ilości widocznych szczegółów sylwetki. Czasem jednak pomimo niskiego poziomu otłuszczenia mięśnie nie są dobrze widoczne – jest to wina zatrzymywania nadmiernej ilości wody pod skórą. Poniżej znajdziesz sposoby, które pomogą ją stamtąd usunąć.

  1.      Pij odpowiednią ilość wody

Wydawać by się mogło, że chcąc pozbyć się wody z organizmu powinno się pić jej mało, jednak wcale tak nie jest! Dziennie ludzki organizm wydala 2-2,5l wody (między innymi wraz z moczem oraz poprzez jej parowanie przez skórę). Aby utrzymać odpowiedni balans płynów w organizmie należy podawać jej tyle, ile organizm się jej na bieżąco pozbywa. W przypadku picia niedostatecznej ilości płynów ciało będzie zatrzymywać ją coraz bardziej obawiając się odwodnienia, a efekt wizualny będzie odwrotny do zamierzonego. Również w przypadku picia zbyt dużej ilości wody możliwe jest zachwianie gospodarką elektrolitową, co może wpływać na nadmierną retencję wody czy powstawanie cellulitu. Jak usunąć cellulit wodny? Warto dostarczać tyle samo wody, ile wydalane jest dziennie z organizmu – dla większości osób będzie to między 2-3l. Ilość ta wzrasta w przypadku intensywnej aktywności fizycznej. Woda do codziennego picia optymalnie powinna być niskosodowa, o średnim stopniu mineralizacji.

  1.      Unikaj przetworzonych produktów

Jakie jedzenie zatrzymuje wodę w organizmie? Produkty i potrawy o wysokim stopniu przetworzenia – słone przekąski czy fast foody zawierają duże ilości węglowodanów oraz często sporo soli. Jest to połączenie, które powoduje zwiększenie zatrzymywania wody w organizmie. Wiąże się to z wiązaniem cząsteczek wody przez węglowodany oraz dużą zawartością soli w wysokoprzetworzonych produktach.

  1.      Dbaj o elektrolity – szczególnie sód

Sód, potas, magnez, wapń – te pierwiastki należą do elektrolitów, które kontrolują gospodarkę wodną w organizmie. Wpływają nie tylko na odpowiednie nawodnienie organizmu, ale także kontrolują ciśnienie krwi. Czy sól zatrzymuje wodę w organizmie? Odpowiednia podaż soli jest bardzo ważna – sól jest głównym źródłem sodu w diecie – jej niedobór oraz nadmiar są szkodliwe dla zdrowia. WHO zaleca, aby nie spożywać więcej niż 5g soli dziennie. Tyle wynosi jej dzienne zapotrzebowanie, dostarczające ok. 1,5g jonów sodowych. Ważne jest również dostarczanie odpowiednich ilości potasu.

  1.      Żyj aktywnie

Aktywność fizyczna wspiera procesy, które są odpowiedzialne za usuwanie wody z organizmu. Dzięki jej odpowiedniej ilości można również pozbyć się cellulitu czy poprawić samopoczucie. Ponadto może optymalizować ilości hormonów, które mają wpływ na retencję wody, m.in. estradiolu oraz kortyzolu. Ruch zapobiega również zaburzeniom krążenia wynikającym z przebywania w jednej pozycji przez zbyt długi czas, co może powodować opuchliznę. Warto pamiętać o piciu wody podczas ćwiczeń. Można również dodać do niej elektrolity lub szczyptę soli i sok z cytryny.

  1.      Dbaj o wypoczynek i unikaj stresu

Kortyzol, czyli hormon wydzielany w sytuacjach stresowych powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Stawia on organizm wespół z adrenaliną w stan walki lub ucieczki – zbyt wysoki poziom kortyzolu utrzymywany przez dłuższy czas jest szkodliwy. Obniża się go poprzez odpoczynek i ograniczenie ilości sytuacji stresowych. Warto czasem zwolnić, ponieważ zbyt wysoki kortyzol odbija się nie tylko na ilości wody podskórnej, ale również na zdrowiu.

  1.      Wysypiaj się

Sen to czas regeneracji organizmu. Stabilizuje poziomy hormonów takich jak wspomniany kortyzol czy aldosteron oraz obniża odczuwalny stres. Aby optymalnie zadbać o swój organizm, a w konsekwencji również o zmniejszenie ilości wody podskórnej, należy spać około 8 godzin dziennie i zadbać również o higienę tegoż snu. Nie powinno się kłaść do snu z pełnym żołądkiem, a należy zadbać o pełne zaciemnienie pokoju i jego odpowiednie przewietrzenie – takie warunki zapewnią prawidłową regenerację podczas snu.

  1.      Stosuj naturalne suplementy diuretyczne

Natura jest bogata w diuretyki, czyli substancje wspomagające pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu. Ziołowe suplementy tego typu są pomocne podczas pozbywania się nadmiaru wody i likwidowania efektu skórki pomarańczy na skórze. Zawierają naturalne substancje, takie jak mącznica lekarska, skrzyp polny, pokrzywa lub bukko brzozowe. Pomagają one przywrócić równowagę wodną organizmu a przez to podnieść walory estetyczne sylwetki.

 

USA Cutting Edge – naturalny diuretyk wspierający spalanie tłuszczu – nie zawiera stymulantów

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Powyższe sposoby to wskazówki, ogólne porady na temat tego w jaki sposób pozbyć się wody podskórnej. Problem może wynikać również z braku równowagi hormonalnej, chorób nerek czy niewydolności krążenia – w takim wypadku sprawą powinien zająć się lekarz. Niepolecane jest też korzystanie z farmaceutycznych diuretyków bez zalecenia lekarza – stosowanie ich w celu odwodnienia jest niebezpieczne. Nie warto również stosować metody, z których korzystają zawodowi sportowcy, aby zmieścić się do limitu wagowego przed zawodami, są one bardzo obciążające dla organizmu. W swoich staraniach należy raczej skupić się na trosce o swój organizm i znalezieniu równowagi między wysiłkiem a wypoczynkiem oraz między dostarczaniem wody i jej traceniem.

_________________

Autor: Szymon Żuk