Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, dobrej jakości sen to czynniki, które bez wątpienia przyczyniają się do poprawy ogólnie pojętego zdrowia metabolicznego oraz sylwetki. Okazuje się, że zadbanie nawet o wcześniej wymienione aspekty nie zawsze zagwarantuje nam lepsze zdrowie, jeśli nie zadbamy o kondycje psychiczną. Przewlekły stres może negatywnie wpływać na każdą komórkę naszego ciała. Niestety wiele osób bagatelizuje długotrwałe stresory w swoim życiu, tego typu podejście może prowadzić do wielu zaburzeń zdrowotnych. Jak ważna jest praca nad psychiką dla naszego zdrowia?

Jak duży wpływ ma stres na naszą sylwetkę?

Odpowiednie odżywianie jest niezwykle ważne jeśli chodzi o poprawę zarówno zdrowia, jak i sylwetki. Niemniej jednak czasem sama dieta to za mało. Wiele osób boryka się z jakimiś wewnętrznym konfliktem w swojej psychice, stąd próba utrzymania zdrowych nawyków żywieniowo-treningowych bardzo często kończy się fiaskiem. Każdy najpewniej z Was zna dopaminę, która odpowiada za motywację, niestety bardzo często wielu osobom jej brak.

Dlaczego? Oto kilka z powodów:

  • Ruminacja (kompulsywne rozmyślanie, powtarzające się negatywne myśli na jakiś niepokojący temat) -  po pewnym czasie nasz mózg ,,głodny'' dopaminy będzie domagał się niezdrowych przekąsek lub innych niezbyt dobrych ,,przyjemności''.
  • Mało ruchu, brak treningów – wysiłek może naładować nas dopaminą. Regularnie trenujące osoby zwykle są bardziej zdeterminowane.
  • Brak ekspozycji na słońce
  • Permanentne poczucie zagrożenia, wyczekiwanie stresowych sytuacji. Ciekawostka - nasz mózg nie potrafi odróżnić wyczekiwanego stresu od tego prawdziwego (następuje taka sama reakcja).

Czasem możemy mieć perfekcyjną dietę, a pomimo tego borykać się z problemami zdrowotnymi, które wygenerowane są przewlekłym stresem, konfliktami wewnętrznymi. Oczywiście nie oznacza to, że wobec tego można jeść byle co, niemniej jednak warto patrzeć na siebie całościowo. Zmiana nawyków żywieniowych jest znacznie łatwiejsza, niż zrobienie porządku w swojej psychice, która sabotuje nasze działania i niekiedy zdrowie.

Czy każdy stres jest zły?

Wbrew temu co się wydaje - nie każdy stres jest zły. Wszystko zależy od tego z jakim rodzajem stresu mamy do czynienia. Nagłe i krótkie stresory są dla nas korzystne, sprawiają, że stajemy się silniejsi i bardziej odporni. W dużym skrócie, w sytuacjach stresowych zwiększa się stężenie m.in kortyzolu.

Warto nadmienić, że kortyzol wykazuje również działanie przeciwzapalne, chwilowy jego wzrost pobudza enzymy ochronne takie jak: dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), która skutecznie walczy z wolnymi rodnikami. Krótkie stresory podbijają także poziom dopaminy - hormonu, który odpowiada m.in za motywację i chęć do działania.

Problem zaczyna się w momencie kiedy jesteśmy narażeni na przewlekły, długotrwały stres, który może doprowadzić m.in do:

Osłabienia układu odpornościowego

Obniżenia poziomu wielu neuroprzekaźników (np.: dopaminy i acetylocholiny)

Zwiększenia ryzyka alergii, zaburzeń lękowych

Rozwoju sibo, problemów jelitowych

Nasilenia stanów zapalnych

Spadku libido, problemów z płodnością

Bezsenności

Hamowania komórek NK ,,natural killers'', co zwiększa ryzyko chorób nowotworowych!

.. i wiele, wiele innych negatywnych następstw. Bardzo często bagatelizujemy przewlekły stres, bo przecież dobrze się odżywiamy, czy trenujemy to nasze wyniki badań powinny być idealne.

Patrząc przez pryzmat ewolucji - stres ratował nam życie w skrajnych sytuacjach, takich jak ataki wrogów, drapieżników, czy codzienna walka o przetrwanie. Każdy pewnie zna powiedzenie „uciekaj albo walcz” prawda? W dzisiejszych czasach niestety jest to aktywowane zbyt często, nawet w błahych sytuacjach.

Stresem dla nas mogą być również niedobory żywieniowe, brak czasu dla siebie, niedosypianie, stres w pracy, toksyczne relacje, ruminacje, zbyt duża nadwyżka kcal lub zbyt duży deficyt kaloryczny w diecie itp.

Dieta to nie wszystko?

Dbanie o psychikę to jeden z najważniejszych czynników w kontekście naszego zdrowia. Praca nad głową, redukcja stresorów, zmiana destrukcyjnych przekonań etc. wymaga wiele wysiłku. Niemniej jednak przedłużający się stres może bojkotować nasze zdrowie. Oprócz odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej warto pochylić się nad swoim zdrowiem psychicznym, ponieważ oddziałuje ono również na kondycję fizyczną.

_________________

Autor: Marcin Grzelak