Łączy nas piłka - to proste i uniwersalne hasło ujmujące specyfikę dyscypliny, jaką jest piłka nożna. A co łączy 5 suplementów tj. beta-alanina, białko, kreatyna, kofeina i azotany z soku z buraka? Bez wątpienia łączy je znaczny wpływ na poprawę formy i regeneracji w piłce nożnej! Są to również bardzo dobrze przebadane suplementy, których działanie potwierdza szereg organizacji zajmujących się szeroko pojętą dietetyką sportową. Sprawdź, jakie suplementy są najlepsze dla piłkarza!

Beta-alanina dla piłkarza

Dla osób trenujących piłkę nożną, beta alanina przy suplementacji do ok. 5 – 7 gramów na dobę (np. 2 dawki podzielone na przed i po treningu lub rano i wieczór) może znacznie podwyższyć ilość tzw. karnozyny mięśniowej  (nawet do 64% po 4 tygodniach; do 80% po 10 tygodniach suplementacji).

Suplementacja beta-alaniny przez piłkarza pomaga w buforowaniu jonów wodorowych w mięśniach, dzięki czemu znacznie ogranicza się gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach (tak zwane uczucie „zakwasów”). W wyniku suplementacji dochodzi również do polepszanie wrażliwości włókien mięśniowych na wapń, dzięki czemu poprawia się siła skurczu mięśni szkieletowych.

W piłce nożnej dochodzi do częstej zmiany kierunków biegu, zmiany tempa biegu. Beta-alanina przy wysiłkach przerywanych pomaga zwiększyć tolerancję wysiłkową. Dzięki temu treningi mogą być dłuższe i intensywniejsze. Z czym łączyć beta-alaninę? Bardzo dobrze z beta-alaniną działa kreatyna, dzięki czemu piłkarze mogą czerpać więcej korzyści w wyniku ich synergistycznego działania.

BETA ALANINA

Kreatyna dla piłkarza – tak czy nie?

Kreatyna wzmacnia siłę i wytrzymałość mięśni oraz wspomaga regenerację i utrzymanie (bądź budowanie) beztłuszczowej masy ciała. Suplementacja kreatyną w piłce nożnej w ilości 3-5 gramów na dobę (np. monohydratem kreatyny) pozwala trenować intensywniej i uzupełnia zasoby fosfokreatyny w mięśniach.  W wyniku powtarzających się przyspieszeń w piłce nożnej kreatyna odbudowując zasoby energii pozwala skuteczniej zaadaptować organizm piłkarza do wysiłku. Pomimo, że w przeszłości kreatynę utożsamiano (rzecz jasna mylnie) ze zwiększeniem masy ciała - obecnie stosowana jest często jako stały element suplementacji w treningu piłkarzy. 


KREATYNA

Kofeina dla piłkarza

W opinii wielu piłkarzy, odpowiednie pobudzenie układu nerwowego stanowi bardzo przydatny element wprowadzający w trening czy mecz. Kofeina posiada potwierdzone naukowo działanie wspierające zdolności wysiłkowe. Co więcej pomaga zwiększyć koncentrację i blokuje zmęczenie (blokuje receptory adenozyny w mózgu, dzięki czemu odczuwamy mniejsze zmęczenie i poprawiamy czujność).

Ile kofeiny przyjmować przy trenowaniu piłki nożnej? Kwestia dobrania ilości kofeiny jest bardzo indywidualna, ale można przyjąć, że spożywanie jej w ilościach 3-5 mg / kg masy ciała np. 60-120 minut przed treningiem lub meczem przyczynia się do poprawy wielu zdolności wysiłkowych.

Sam mechanizm działania kofeiny jest bardzo złożony, ale piłkarz przyjmujący kofeinę może odnieść wiele korzyści z jej suplementacji. Kofeina dostępna jest najczęściej w formie kapsułek lub tabletek lub dodawana jest do suplementów przedtreningowych.

KOFEINA

Azotany - czyli sok z buraka

W piłce nożnej wiele razy pojawiają się odcinki o wysokiej intensywności, stąd azotany zawarte w soku z buraka mogą w sytuacji niskiej dostępności tlenu dla mięśni (podczas treningu piłkarskiego) zmniejszyć koszt tlenowy ćwiczeń oraz zwiększyć efektywność pracy mitochondriów (fabryk energii).

Spożywanie soku z buraka może zwiększyć zdolności wysiłkowe piłkarzy. Zalecana ilość soku z buraka to ok. 70 ml koncentratu soku z buraka (lub w przypadku zaawansowanych zawodników nawet 2 x 70 ml / dzień). Sok z buraka można przyjmować na 2-3 godziny przed wysiłkiem lub stosować w formie tzw. przewlekłej suplementacji, np. przez 3-15 dni. Warto aby sok z buraka lub jego koncentrat zawierał standaryzowaną ilość azotanów (od 5,1 do 18,1 mmol).

SHOT Z BURAKA

Białko dla piłkarza

Rola białka to nie tylko budowanie mięśni. W treningu piłkarskim stale dochodzi do uszkodzeń mięśniowych, co upośledza bardzo ważną regenerację. Uwzględnienie odżywki białkowej na bazie np. białka serwatkowego pozwala piłkarzom wspierać regenerację potreningową i adaptację wysiłkową.

Kiedy piłkarz ma przyjmować białko? Dobrym rozwiązaniem może być spożycie białka po treningu oraz przed snem. Ilość białka w posiłkach powinna wynosić od ok. 20 do 40 gramów. Ze względu na zawartość aminokwasów egzogennych (EAA, w tym aminokwasów rozgałęzionych - BCAA) białko serwatkowe (np. izolat / koncentrat) zawierające szczególnie ważny aminokwas jakim jest leucyna może promować syntezę białek mięśniowych.

Aby wspierać proces regeneracji mięśni po treningu piłki nożnej sugerujemy połączenie w szejku po treningu: białka z owocami (czarna porzeczka, borówki, jeżyny, maliny, truskawki, banan), płatkami owsianymi i orzechami. Na szczególną uwagę zasługują zawarte w niektórych owocach antocyjany (wiśnie, czarna porzeczka), które podobnie jak białko mogą zmniejszyć bolesność mięśni.

Najlepsze suplementy dla piłkarza

Biorąc pod uwagę trening piłki nożnej i mecze, warto zastanowić się nad kompleksowym planem żywienia i suplementacją kierunkową. W artykule uwzględniliśmy dobrze udokumentowane i skuteczne suplementy, które wspierają trening piłkarski.

Nie zapominajmy również o suplementacji zdrowotnej obejmującej np. kwasy omega-3 i witaminę D. Chcąc ukierunkować swoją suplementację piłkarską, warto rozważyć konsultację dietetyczną lub suplementacyjną, aby lepiej dopasować proces wspierania budowy formy sportowej i regenerację.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz