Bardzo często za pomocą jedzenia staramy polepszyć sobie nastrój. Okazuje się, że w takich sytuacjach najczęściej sięgamy właśnie po... czekoladę. Ten problem dotyczy przede wszystkim kobiet. Czekolada to słodki przysmak uwielbiany na całym świecie, przyciąga nas tak magnetycznie, że trudno nam się oprzeć. Co kobiety mają wspólnego z czekoladą?

Dlaczego uzależniamy się od jedzenia?

Zanim przejdziemy do meritum tego tematu, warto napisać parę słów o układzie nagrody. Układ nagrody, znany również jako ośrodek przyjemności, to zbiór struktur w mózgu, który powstał w wyniku ewolucji po to, by zwiększać prawdopodobieństwo korzystnych dla organizmu zachowań. Stymulowanie układu nagrody powoduje subiektywne odczuwanie przyjemności [1].

Spożywanie produktów o wysokiej smakowitości, czyli połączenie smaku tłustego i słodkiego lub słonego i tłustego (słodycze, fast-foody etc.) sprawia tak dużą przyjemność, że pomimo braku uczucia głodu, sięgamy po więcej i więcej. Ten efekt powiązany jest z pobudzaniem układu nagrody, zmianą w produkcji pewnych neuroprzekaźników (niebiologiczne funkcje jedzenia) [1].

Dlaczego lubimy słodycze?

Ewolucyjnie mamy słabość do produktów, które charakteryzują się smakiem zarówno słodkim, jak i tłustym, dotyczy to również smaku słonego oraz przypalonego. Ptasie mleczko ''wciągnie'' nas bardziej niż np. żelki lub chętniej wybierzemy mięso grillowane, aniżeli gotowane na parze.

Największym zagrożeniem są dla nas produkty, które są zestawieniem smaków, które w przyrodzie nigdy nie występują razem, czyli popularne wyżej wymienione słodycze (połączenie smaku tłustego i słodkiego, najczęściej z przewagą tłuszczy oraz innych dodatków) czy też fast foody (smak umami) [2]

Co kobiety mają wspólnego z czekoladą?

Dlaczego kobiety uwielbiają czekoladę? Otóż okazuje się, że kobiety najczęściej sięgają właśnie po czekoladę, jeśli chodzi o słodkie przekąski. Mężczyźni również uwielbiają ten produkt, ale nie w takim stopniu jak płeć piękna (P Rozin i wsp.).

Swoją drogą, kobiety w porównaniu do mężczyzn podchodzą do jedzenia bardziej emocjonalnie. Panie chętniej wybierają wysokosmakowite produkty pod wpływem emocji. O ile mężczyzna w sytuacji kryzysu emocjonalnego jest skłonny spędzić wieczór w ramionach ulubionego trunku, o tyle kobiety będą szukać częściej pocieszenia w towarzystwie czekolady czy kubełka lodów.

W skład czekolady wchodzi m.in tłuszcz, cukier oraz teobromina. Jedzenie produktów, które są połączeniem smaku zarówno tłustego, jak i słodkiego daje nam tak dużą frajdę, na tyle że nie jesteśmy w stanie im się oprzeć (chodzi o wysoki stopień smakowitości).

Jeśli już kupujesz czekoladę to wybieraj przede wszystkim gorzką (85-99% kakao) - nie mleczną czy nadziewaną, gdyż jak wiadomo, oprócz wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, tego typu czekolady zawierają również inne substancje, które dostarczają wiele przyjemnych doznań zmysłowo-smakowych.

Jaką czekoladę wybrać? 

Dobrej jakości gorzka czekolada, nie prowokuje nas do dalszej konsumpcji, tak jak np. czekolada nadziewana. Ponadto czekolada gorzka dostarcza wielu substancji prozdrowotnych (kofeina, bioflawonoidy, teobromina, aminy czy też anandamidy).

Rzecz jasna czekolada gorzka nie zastąpi mlecznej pod kątem walorów smakowych, tym niemniej taka podmiana może być bardzo korzystna, szczególnie w okresie odchudzania (zarówno dla kompozycji sylwetki, jak i zdrowia). Z użyciem gorzkiej czekolady można robić wiele deserów, np. z owocami, awokado etc.

WAŻNE: u osób mających problemy z tolerancją histaminy po spożyciu czekolady mogą pojawić się m.in bóle głowy czy też wypryski. Ponadto kakao może być silnym alergenem pokarmowym.

______________

Autor: Marcin Grzelak

Literatura:

[1] Reward, dopamine and the control of food intake: implications for obesity Nora D. Volkow, Gene-Jack Wang, and Ruben D. Baler 2011 Jan; 15(1): 37–46.

[2] Eating Dependence and Weight Gain; No Human Evidence for a 'Sugar-Addiction' Model of Overweight C Rob Markus, Peter J Rogers, Fred Brouns, Robbie Schepers 2017 Jul 1;114:64-72.