Góry w okresie letnim to doskonałe miejsce dla osób, które chcą spędzić aktywnie swój urlop. Leżenie plackiem na plaży zdecydowanie nie jest dla każdego. Górskie wędrówki wiążą się zazwyczaj z dużym wysiłkiem fizycznym, dlatego powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować. W tym artykule dowiesz się jakie produkty warto zabrać ze sobą, by w pełni sił przemierzać górskie szlaki oraz utrzymać dobre samopoczucie.

Zjedz wysokoenergetyczne śniadanie

Przed wyprawą w góry warto spożyć wysokoenergetyczne śniadanie. Posiłek poprzedzający wędrówkę górską powinien być bogaty, pełnowartościowy, zawierający zarówno białko, węglowodany jak i tłuszcze. Dobrym rozwiązaniem są tutaj kanapki z twarogiem i warzywami + owoc, owsianka z odżywką białkową i orzechami lub omlet jajeczny z żytnim pieczywem i warzywami.

Warto pamiętać o tym, aby nie objadać się do syta, gdyż przez to będziemy jedynie ociężali i bardziej leniwi. Ponadto, mogą pojawić się problemy żołądkowo-jelitowe.

Jakie produkty zabrać ze sobą?

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w trakcie tak aktywnego dnia, powinniśmy większy nacisk postawić na węglowodany. Sacharydy pomogą nam uzupełnić na bieżąco stracone paliwo mięśniowe. Przechodząc do meritum, do naszego plecaka podczas górskich wędrówek możemy zapakować wiele ciekawych produktów, a o to kilka propozycji.

  • Kanapki

Kanapki można przygotować na setki sposobów. Dobrym rozwiązaniem są kanapki z kurczakiem i awokado (bardziej wytrawne i odżywcze) lub kanapki z dżemem i masłem orzechowym (mniej odżywcze, lecz bardziej energetyczne). Możemy również użyć wafli ryżowych.

  • Szejk z owocami

O ile owoce mogą się popsuć w trakcie podróży, to wcześniej przygotowany koktajl na bazie owoców i odżywki białkowej już nie. Taki płynny posiłek dostarczy nam sporo energii, witamin oraz pełnowartościowego białka.

  • Naleśniki

Naleśniki (np. z masłem orzechowym) to kolejna warta uwagi propozycja. Przygotowanie tego typu jedzenia nie wymaga dużego nakładu pracy, jeśli wybierzesz gotowe produkty, z których można je zrobić w kilka minut.

  • Strefa przekąsek

Z przekąsek możemy zapakować suszoną wołowinę, kabanosy dobrej jakości, orzechy, gorzką czekoladę (chociaż tutaj istnieje ryzyko, że może się rozpuścić), ciasteczka owsiane, suszone owoce, czy też batony energetyczne.

  • Napoje

Z napojów warto sięgnąć po wodę wysokozmineralizowaną, aby uzupełnić elektrolity utracone podczas wysiłku, zawsze można sięgnąć po dodatkowe elektrolity, jednak najlepiej w formie ,,zero kalorii'' gdyż dostarczanie solidnej porcji cukru z pożywienia i napojów niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście warto skupić się na kilku produktach spożywczych, nie mieszać zbyt wielu, gdyż tego typu podejście mogłoby doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych. Warto zadbać o to, aby zabrać ze sobą zarówno żywność bardziej odżywczą, jak i bardziej energetyczną. W czasie postoju możemy zjeść te ,,większe'' posiłki, a w trakcie trasy podjadać przekąski lub spożyć płynne posiłki.

Co jeść w górach - podsumowanie

Górska wędrówka, która nierzadko trwa kilka-kilkanaście godzin pochłania dużo naszej energii. Warto zatem zadbać o wysokokaloryczne przekąski/posiłki, aby w pełni sił przemierzać zaplanowane szlaki, a tym samym zmniejszyć ryzyko tzw. kryzysu.

Waga naszego bagażu rzutuje na naszą wydajność, wobec tego upewnij się, że zabierasz ze sobą najbardziej potrzebne rzeczy, bez zbędnych rzeczy.