Koenzym Q10 nazywany również ubichinonem to naturalnie występujący w organizmie antyutleniacz. Ma on szczególne znaczenie w produkcji energii komórkowej. Jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, a w ludzkiej skórze wskutek zewnętrznych czynników i procesu starzenia koenzymu Q10 ubywa, co negatywnie wpływa na stan cery.

  • Koenzym Q10 – dla pięknej skóry i dla sportowców

  • Czym jest Q10 i jak działa?

  • Q10, a starzenie się

  • Q10, a skóra

Koenzym Q10 – dla pięknej skóry i dla sportowców

W latach 90-tych na popularności zyskiwały formuły kremów do twarzy bogatych w koenzym Q10. Wzrastało też zainteresowanie koenzymem w grupie sportowców. W wielu badaniach wykazano, że miejscowe stosowanie Q10 jest korzystne w odniesieniu do skutecznego uzupełniania Q10 w organizmie, zwiększenia metabolizmu energii komórkowej i działania antyoksydacyjnego. Stosowanie preparatów zawierających Q10 znacznie zwiększyło poziom tego chinonu na powierzchni skóry. W głębszych warstwach naskórka poziom ubichinonu uległ znacznemu podwyższeniu, co wskazuje na skuteczną suplementację.

Jednoczesne podwyższenie poziomu Q10 sugerowało przemianę metaboliczną ubichinonu wynikającą ze zwiększonego metabolizmu energetycznego. Inkubacja hodowanych ludzkich keratynocytów ze stężeniem Q10 równoważnym leczonej skórze wykazała znaczne zwiększenie metabolizmu energetycznego. Co więcej, wyniki wykazały, że zestresowana skóra korzysta z miejscowego leczenia Q10 poprzez redukcję wolnych rodników i zwiększenie zdolności antyoksydacyjnych.

Czym jest Q10 i jak działa?

Koenzym Q10 jest ważnym koenzymem obecnym we wszystkich ludzkich komórkach. Pierwotnie wykazano, że jest niezbędnym składnikiem mitochondrialnego łańcucha oddechowego. Działając jako nośnik elektronów między kompleksami I, II i III wiec zatem upraszczając ma kluczowe znaczenie dla procesu produkcji energii w ludzkim organizmie.

Q10 pełni wiele innych ważnych funkcji, na przykład ma wewnątrz- i zewnątrzkomórkową zdolność antyoksydacyjną. Utrata Q10 prowadzi do stopniowej utraty funkcji mitochondriów (fabryk energii), rozwoju procesów przedwczesnego starzenia się. Ubichinon działa jako wymiatacz rodników i chroni mitochondria, błony lipidowe, lipoproteiny, a także DNA przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Q10 a starzenie się

Skóra jest stale narażona nie tylko na stresory wewnętrzne, ale także środowiskowe, które wytwarzają zwiększone stężenie wolnych rodników. Powoduje to uszkodzenia w całej tkance. „Wolnorodnikowa teoria starzenia się” postuluje, że starzenie się jest wynikiem uszkodzeń komórek spowodowanych przez wolne rodniki, jest nie tylko jednym z najważniejszych pomysłów koncentrujących się na złożonym zjawisku starzenia, ale ma również duże znaczenie dla zdrowia skóry twarzy.

Koenzym Q10 jest jedynym endogennie syntetyzowanym przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w tłuszczach. Jednocześnie odgrywa kluczową rolę we wspomnianej produkcji energii komórkowej. Synteza wewnątrzkomórkowa jest głównym źródłem ludzkiego Q10, ale może być również dostarczana poprzez dietę lub suplementy diety27 , które mogą zwiększać poziom ludzkiego Q10 w osoczu!

Q10 a skóra

W skórze endogenny poziom Q10 spada wraz z wiekiem. Dodatkowo promieniowanie UV, które prowadzi do uszkodzeń oksydacyjnych, znacząco obniża poziom Q10 w skórze. Jednak w skórze Q10 znajduje się nie tylko w żywych komórkach, ale także w lipidach powierzchni skóry (SSL), które są częścią warstwy rogowej naskórka, tworząc najbardziej zewnętrzną barierę skóry. SSL składają się z mieszaniny sebum wydzielanego z gruczołów łojowych i lipidów pochodzących głównie z korneocytów.

Ze względu na swoje położenie na powierzchni skóry SSL są stale narażone na promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, utleniacze chemiczne i mikroorganizmy. Wykazano, że poziomy SSL Q10 zmniejszają się wraz z wiekiem, a także zmniejszają się po ekspozycji na promieniowanie UV.

Stosowanie Q10 może poprawiać stan cery, ulega przemianom metabolicznym i wywiera działanie przeciwutleniające. Może wspierać utrzymanie poziomu energii komórkowej, a efekty te są korzystne nie tylko dla starzejącej się populacji cierpiącej na deficyt Q10, ale także uzupełniają utracony z biegiem czasu poziom Q10 w skórze.

Osoby w każdym wieku mogą odnieść korzyści z regularnego stosowania preparatami zawierającymi Q10, aby skuteczniej radzić sobie z krótkotrwałymi uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie UV i stres, aby wspierać długotrwałe efekty przeciwstarzeniowe skóry.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz