Proces budowania masy mięśniowej wbrew pozorom jest długotrwały i wymagający zgrania wielu ważnych czynników. Znaczna część ludzi skupia się na redukcji tkanki tłuszczowej, która wcale nie jest skomplikowanym procesem w porównaniu do budowania „czystej” masy mięśniowej. Okres masowy warto rozpocząć skuteczną redukcją. Im niższy poziom tkanki tłuszczowej tym okres ten będzie bardziej owocny. Niski poziom tkanki tłuszczowej to także dobra wrażliwość insulinowa, która jest niezbędna do budowania czystej masy mięśniowej. W tym artykule skupimy się na podstawowych zasadach okresu masowego, jak wykorzystać go optymalnie i na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.

Nadwyżka kaloryczna - jedzenie na masie

Jest to nieodłączny element procesu budowania masy mięśniowej. Organizm musi być bardzo dobrze odżywiony - a co za tym idzie, dostarczane muszą mu być makroskładniki z delikatną nawiązką. Bardzo ważnym aspektem jest prawidłowy rozkład makroskładników w diecie. Najbardziej korzystnym paliwem dla Twojego organizmu będą węglowodany, ponieważ wspomagają wydzielanie anabolicznego hormonu, czyli insuliny. Są to też produkty lekkostrawne i łatwiejsze do "przejedzenia" oraz szybciej dostarczają energii.

Białko to makroskładnik, który często jest błędnie pomijany, ponieważ jest niezbędny do powstawania nowych włókien mięśniowych. Białko spożywane z suplementu lub innego źródła jak mięso, nabiał, ryby dostarcza bardzo ważnych aminokwasów, które są odpowiedzialne za procesy regeneracyjne, odbudowy mięśni. Nie można zapomnieć o odpowiedniej ilości tłuszczy, które odpowiadają za prawidłowy profil lipidowy, pracę mózgu, czy układu hormonalnego. Okres masowy jest niezwykle trudny ze względu na jakość dostarczanego pożywienia. Znaczna część osób zaczyna oszukiwać po paru tygodniach nadwyżki kalorycznej i zamieniać zbyt dużą ilość produktów wartościowych, odżywczych na te spożywcze, rekreacyjne.

Dzieje się tak, ponieważ są to produkt często smaczniejsze i łatwiejsze do przejedzenia. Taki proces może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, procesów trawienia i łatwego zatłuszczania się. Warto zwracać uwagę na swój wygląd, pomiary wagi oraz poszczególnych partii ciała. Zaleca się zwiększanie wagi na poziomie 0,3-0,8 kg na tydzień. Jeśli Twoja waga rośnie szybciej znaczy to, że nadwyżka jest zbyt duża. Jeśli waga się nie zmienia, a Twoje wyniki siłowe rosną nie musisz na siłę zwiększać kaloryczności. Zwiększenie ilości spożywanego jedzenia powinno występować jeśli nastąpił zastój wagi oraz „progresowania” na treningu.

Trening na masie

Niezwykle skuteczny będzie tutaj trening siłowy, który szczególnie promuje budowanie masy mięśniowej i zwiększa syntezę białka, co będzie niezwykle korzystne dla całego procesu. Dostarczając nadwyżkę kaloryczną jesteśmy w stanie ćwiczyć ciężej, co skutkuje lepszym wykorzystaniem „paliwa” przez organizm. Warto aby trening opierał się na ćwiczeniach wielostawowych, które angażują więcej grup mięśniowych. Niezbędne jest zwiększanie objętości treningowej w skali tygodnia, aby dostarczać nowe bodźce w celu zwiększenia efektów treningu.

Objętość treningową można zwiększyć na różne sposoby, między innymi: zwiększenie obciążenia, dodanie ilości powtórzeń, dodanie serii roboczych lub wprowadzenia metod treningowych w odpowiednim już stopniu zaawansowania. Trzeba mieć na uwadze możliwości regeneracyjne danej jednostki, więc objętość treningowa musi dobrana być indywidualnie. Zbyt duża praca danej grupy mięśniowej może skutkować odwrotnym efektem od zamierzonego i doprowadzać do regresu oraz przemęczenia centralnego układu nerwowego, układu kostno-stawowego.

Stan zdrowia na masie

Przed rozpoczęciem okresu masowego warto sprawdzić swój stan zdrowia. Jeśli zależy nam na optymalizacji efektów musimy zadbać o prawidłową kondycję organizmu. Warto przeprowadzić badania krwi, między innymi poziom hormonów tarczycy, hormonów jak testosteron wolny i całkowity, estradiol, prolaktyna, próby wątrobowe, profil lipidowy, mocznik, stężenie witamin, elektrolity.

Oczywiście zachęcamy do kompleksowych badań krwi regularnie, zaleca się je do 2-3 razy w roku w celu kontroli stanu zdrowia. Przed badaniami warto skonsultować się ze swoim lekarzem w celu wybrania parametrów oraz później, aby omówić wyniki badań. Prawidłowa praca narządów będzie korzystnie wpływała na wygląd sylwetki, samopoczucie, wydolność organizmu.

Regeneracja i stres

Już od dawna wiemy, że proces rozrostu, odbudowy tkanek trwa podczas odpoczynku. Nie bez przyczyny powstało powiedzenie „rośnie się podczas snu” , „chcesz być duży, musisz dużo spać”. Trening, nadwyżka kaloryczna są już czynnikami stresowymi dla organizmu, stres w zbyt dużej ilości będzie nie tylko wpływał negatywnie na możliwości regeneracyjne, funkcje poznawcze, siłę, zwiększał katabolizm, ale także negatywnie wpływał na zdrowie. Sen pomaga w uregulowaniu tego hormonu, wspomaga apetyt i procesy trawienne co jest szczególnie ważne podczas okresu masowego.

Suplementacja na masę

Znaczna część osób ma problem z przejedzeniem odpowiednio dużej ilości jedzenia, aby zwiększać ilość masy mięśniowej. W tym przypadku pomocne będą produkty typu „bulk” lub „gainer”. Osobiście preferuję ten pierwszy rodzaj suplementu, ponieważ nie zawiera on tak dużej ilości węglowodanów jak w przypadku gainera dzięki czemu zwiększenie kaloryki nie jest aż tak drastyczne.

„Gainer” sprawdzi się szczególnie dla tzw. „hardgainerów”, czyli osób potrzebujących dostarczyć kilku tysięcy kalorii dziennie, które bardzo trudno się zatłuszczają. Podczas zwiększonej podaży węglowodanów przez kilka lub kilkanaście tygodni warto stosować produkty wspomagające prawidłową glikemię. Możemy do nich zaliczyć berberynę, chrom, kwas alfa-liponowy, cynamon, kwasy tłuszczowe omega 3. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu na temat wrażliwości insulinowel, ponieważ jest ona także ważna w okresie budowania masy mięśniowej.

Zasady budowania masy - podsumowanie

Jeśli chcemy skutecznie przeprowadzić okres budowania masy mięśniowej warto zastosować wyżej wymienione zasady. Jest to niestety żmudny i trudny procesy w przypadku osoby, która pragnie osiągnąć nieprzeciętną ilość masy mięśniowej. Osoby, które pragną przybrać tylko parę kilogramów muszą także zastosować wymienione zasady, ale proces ten trwa dużo krócej.

Warto wspomnieć, że zwiększanie masy mięśniowej dla naszego organizmu nie jest komfortowe, ponieważ jest to dla niego zbędna tkanka jeśli mówimy o większych jego ilościach. Dlatego szczególnie warto zwracać uwagę na jego kondycję, parametry zdrowotne, poziom stresu, pracę poszczególnych układów w organizmie. Organizm zbyt mocno obciążony stanami zapalnymi nie będzie skory do zwiększania masy mięśniowej. W okresie masowym często dochodzimy do momentu uczucia przejedzenia, braku apetytu, większej retencji wody, obolałości.

Warto wtedy posłuchać własnego organizmu i dać mu chwilę wytchnienia. Kilka dni wolnego od treningu oraz mniejsza ilość kalorii nie będzie powodowała spadków masy mięśniowej. Wręcz przeciwnie - może nawet wspomóc przeprowadzenie całego okresu w sposób zdrowy, skuteczny i przyjemniejszy. Warto słuchać własnego organizmu i uczyć się odczytywać znaki jakie nam daje.

_____________________

Autor: Tomasz Żukowski