Nadchodzi lato, wysokie temperatury oraz czas wyjazdów. Każdy chce oderwać się od rzeczywistości i kilku miesięcznej przymusowej kwarantanny domowej. Każdy chce wyglądać jak najlepiej jednak jak to podczas wyjazdów możemy dać się ponieść pysznie wyglądającym potrawom w przydrożnych knajpach i restauracjach. W skutek dużej ilości kalorii, soli i przetworzonego jedzenia a także niewystarczającej ilości wody nasza sylwetka staje się „zamglona” i niewyraźna. Jak sobie z tym radzić?

Jak rozpoznać nadmiar wody w organizmie?

Ciało człowieka zbudowane jest aż w 60-70% z wody w zależności od płci. Występuje wszędzie, zawiera ją każda komórka w naszym organizmie. Co mamy więc rozumieć mówiąc, że mamy jej nadmiar?

O zatrzymaniu wody w organizmie mówimy, kiedy tymczasowo w naszym ciele dochodzi do gromadzenia płynów. Zarówno pod skórą jak i w organach. Objawia się to wzrostem masy ciała, obrzękami, obrzmieniem palców, kostek i twarzy. Czujemy się zmęczeni, ciężcy, mogą się też pojawić bóle głowy.

Co powoduje gromadzenie się wody w organizmie?

Przyczyn nadmiaru wody może być wiele, jednak najpopularniejszą jest paradoksalnie... jej niedostateczna ilość. Jeśli pijemy za mało, organizm czując zagrożenie, gromadzi wodę w tkance podskórnej aby nie dopuścić do odwodnienia.

Jednak nie jest to jedyna przyczyna - jakie są inne?

Niedobory żywieniowe

Brak niektórych mikro i makroelementów takich jak potasu, magnezu czy witaminy B6 może przyczyniać się do gromadzenia wody. Całe szczęście - te niedobory łatwo uzupełnić stosując odpowiednia suplementację.

Nadmiar alkoholu i soli

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, zaś nadmiar soli powoduje, że organizm magazynuje wodę. Zalecane jest spożywanie stałej ilości soli. O odpowiedniej podaży soli napiszemy w osobnym artykule!

Styl życia i stała pozycja ciała

Siedzący tryb życia, przebywanie w jednej pozycji, zbyt mała ilość snu, brak ruchu, stres - te czynniki wydają się dość niepozorne, jednak prawdą jest, że to właśnie one wpływają na gromadzenie się wody w organizmie...

Czasem wystarczy po prostu porządnie się wyspać, cała woda "zejdzie" a rano czujemy się i wyglądamy naprawdę lepiej.

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne mogą odgrywać główna rolę w retencji wody. Hormony, które za to odpowiadają to kortyzol, insulina, estrogen i progesteron.

Jak poradzić sobie z zatrzymaniem wody?

  • Pij dużo płynów - jeśli dostarczamy odpowiednią, stałą ilość płynu do organizmu to organizm nie uruchamia mechanizmu, który zatrzymuje wodę
  • Zmniejsz ilość soli i zwiększ ilość potasu w diecie - pompa sodowo-potasowa to główne narzędzie równowagi wodnej. Z reguły mamy więcej sodu niż potrzebujemy spożywając przetworzone produkty, a za mało potasu, którego dużo na przykład w bananach, szpinaku i awokado.
  • Popraw sen i zmniejsz poziom stresu - odpowiednia ilość snu zapewnia równowagę hormonalną, która jest kluczowa dla gospodarki wodnej. Natomiast stres powoduje uwalnianie kortyzolu, który zwiększa retencje płynów.
  • 4Wspomóż się suplementacją - popularność zyskują zioła, które sprzyjają odprowadzaniu nadmiaru wody na przykład mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, pietruszka zwyczajna,