Układ nerwowy jest jednym z najbardziej złożonych, a zarazem delikatnych tworów matki natury. Jego działanie rzutuje na funkcjonowanie całego ustroju i im bardziej będzie precyzyjne tym lepiej organizm będzie działał. Dlatego też, niesłychanie istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej pracy, którą można polepszyć i doprecyzować. Jak? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Sytuacje podbramkowe — co je wywołuje?

Istnieje wiele czynników, które zmniejszają, pogarszają lub zmieniają “przepustowość” centralnego układu nerwowego. Co prawda narząd ten jest bardzo dobrze chroniony, istnienie bariery krew-mózg selektywnie przepuszcza substancje aktywne, które docierają do neuronów - komórek nerwowych.

Uzależnienia, używki, przewlekły stres, a nawet niewłaściwa dieta, będą motorami degradacji i deregulacji układu nerwowego. Roztargnienie, “mętlik w głowie”, problemy z koncentracją i pamięcią oraz nieuzasadnione napady złości, mogą być oznaką przemęczenia lub wahań poziomów neurotransmiterów w mózgu.

Pokarm dla umysłu

Odpowiedni sposób odżywiania się jest niezmiernie ważny dla naszego umysłu. Struktura mózgu przypomina galaretę i tak jak ona, składa się w 80 procentach z wody. Po jej całkowitym odparowaniu sucha masa mózgu to w 80 procentach tłuszcze i 20 białka. Od razu powinno Wam się nasunąć, który składnik pokarmowy powinien wspierać budowę i regenerację naszego “komputera”.

Tak, to tłuszcze, a zwłaszcza jedno- i wielonienasycone. Wszystkie lipidy jesteśmy w stanie syntetyzować w naszych organizmach, oprócz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które otrzymały przydomek “niezbędnych”.

Jeżeli dostarczymy ich w odpowiedniej dawce i formie, mogą przyczynić się do poprawy przesyłania informacji w obrębie neuronów, poprzez wnikanie w przestrzenie otoczki mielinowej.

Kolejną niezmiernie ważna sprawą są przeciwutleniacze. Oprócz katalazy i dysmutazy ponadtlenkowej nasz mózg potrzebuję pomocy z zewnątrz. Wiąże się to z jego budową - dominują tutaj tłuszcze, które są bardzo wrażliwe na utlenienie. Dlatego antyoksydanty powinny znajdować się w diecie zdrowej dla mózgu. 

Łebska dieta

Pytanie brzmi: co zatem spożywać, aby mózg mógł pracować bez przeszkód? Mózg do właściwego działania potrzebuje tłuszczy. Szczególnie tych z rodzaju omega 9. Będą odpowiedzialne za odpowiednie funkcjonowanie neuronów, przekaźnictwo synaptyczne.

Dodatkowo tłuszcze omega 9 będą chroniły nasz układ centralny przed ryzykiem chorób oraz przedwczesnym starzeniem się. Znajdziemy je w rybach (pamiętajmy, że zdrowe tłuszcze ulegają uwodornieniu pod wpływem wysokiej temperatury), oliwie z oliwek, orzechach - głównie włoskich, awokado.

Kolorami umysłu są barwy czerwieni i pomarańczy. Mowa tutaj o warzywach, bogatych w witaminy A, C i E oraz karotenoidy. Będą one chronić lipidy budujące układ nerwowy przed wolnymi rodnikami. Warto dostarczać również związki polifenolowe, które znajdują się w jadalnych częściach roślin.



Napisał: Tomasz Domoradzki