Na stronach poświęconych suplementom diety i odżywkom dla sportowców praktycznie zawsze znaleźć można preparaty zawierające BCAA. To nic dziwnego, ponieważ nic tak nie wspiera budowy masy mięśniowej jak produkty zawierające ten jeden wyjątkowy  składnik. Co więc kryje się pod tą tajemniczą nazwą i dlaczego włączenie jej do naszej diety może okazać się kluczowe w dążeniu do wymarzonej sylwetki? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie poniżej!

Co to jest BCAA?

Za skrótem BCAA kryją się branched chain amino acids, czyli aminokwasy rozgałęzione. Są to organiczne związki chemiczne o wyjątkowym profilu, ponieważ jako jedyne posiadają rozgałęziony boczny łańcuch alifatyczny. Leucyna, IzoLeucyna i Walina, bo to one tworzą preparaty BCAA, są również aminokwasami egzogennymi, czyli takimi, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować i konieczne jest dostarczanie ich pod postacią dobrze zbilansowanych posiłków.

Zalety stosowania BCAA

Korzyści płynących z bezpośredniej suplementacji składników budulcowych ludzkiego organizmu nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Czym dokładnie cechują się BCAA? W odróżnieniu od  innych aminokwasów omijają wątrobę, w której zostają rozkładane na procesy oksydacji lub glukoneogenezy i trafią bezpośrednio do krwiobiegu, a więc bezpośrednio do mięśni. To one są głównymi beneficjentami BCAA, ponieważ wysokie stężenie aminokwasów rozgałęzionych w ciele determinuje syntezę białek mięśniowych.

Jaki wpływ na resztę organizmu mają aminokwasy BCAA? Oprócz działań antykatabolicznych aminokwasy rozgałęzione korzystnie wpływają na stabilizację poziomu cukru we krwi i chronią przed jego gwałtownymi wahaniami. Badania naukowe pokazały również wpływ leucyny na poziom leptyny, czyli hormonu tkanki tłuszczowej, której wysoki poziom sprzyja procesom metabolicznym co przekłada się na spalenie zalegającego tłuszczu.

Gdzie szukać BCAA?

Produkty bogate w aminokwasy rozgałęzione są częstymi gośćmi na naszych talerzach. Często zjadamy je zupełnie nieświadomie! BCAA spożywać można pod postacią białka jajecznego, mięsa lub nabiału, ponieważ są aminokwasami białkowymi. Niestety nawet w przypadku stosowania diety bogatej w te produkty można cierpieć na niedobór Leucyny, IzoLeucyny lub Waliny. Warto sięgnąć wtedy po produkty ze sklepowych półek. Doskonałe suplementy zawierające BCAA znajdziecie na naszej stronie.

Dawkowanie aminokwasów rozgałęzionych

Część z zapotrzebowania na BCAA uzupełniamy z pożywienia. Jeżeli zaś chodzi o suplementację, idealną porą na ich przyjmowanie jest pora około treningowa. Nie należy jednak mylić BCAA z suplementami przedtreningowymi. Optymalną porcją jest 1g na 10kg masy ciała. Taką porcję przyjmujemy przed treningiem oraz zaraz po jego zakończeniu.  Są również zwollennicy brania BCAA w trakcie treningu, co sprzyją utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii do zakończenia treningu. W dni nietreningowe można sobie odpuścić suplementację, wystarczą te z pożywienia.

Stosowanie BCAA

Jak i ile?
Większość zapotrzebowania na BCAA uzupełnia pożywienie. Większość, czyli nie całe. . Optymalna dawka suplementacji tych aminokwasów wynosi 1g na 10kg masy ciała lub w przypadku osób na dietach wegańskich nawet do 2g na 10kg.

Kto i kiedy?
Każda osoba będąca aktywna fizycznie wie, że silne odżywienie mięśni przydaje się po każdym wysiłku, podobnie jak zapobieganie uszkodzeniom. W końcu lepiej przeciwdziałać niż leczyć! Ze względu na swoje właściwości, BCAA działa najskuteczniej przed oraz po treningu. 

Czy warto stosować BCAA? To pytanie powinieneś zadać sobie sami. Ciężko nie dostrzec korzyści płynących z przyjmowania suplementów aminokwasów rozgałęzionych. Kompleksowe dbanie o mięśnie prędzej czy później pokazuje efekty.