Przyjęło się przekonanie, które mówi, że odżywka białkowa służy głównie do rozbudowy masy mięśniowej, stąd też wiele osób odchudzających się, zwłaszcza kobiet ma obawy przed stosowaniem protein. Strach przed nadmiernym rozrostem muskulatury sprawia, że wiele osób rezygnuje z tego typu produktów. Nie ulega wątpliwości, że wyżej wymienione teorie są mocno przejaskrawione i wprowadzają ćwiczące osoby w błąd. Czym tak naprawdę jest odżywka białkowa i w jakim celu służy?

Odżywka białkowa – charakterystyka

Koncentrat białka serwatki (WPC) uzyskiwany jest z białek mleka w procesie mikrofiltracji lub ultrafiltracji. Białka serwatkowe typu WPC składają się z ok. 60-80% serwatki. Reszte produktu stanowi cukier mleczny (laktoza) oraz śladowa ilość tłuszczu. Należy dodać, że osoby które cierpią na nietolerancje laktozy powinny wybierać izolat białek serwatki (WPI) który nie zawiera laktozy. Białko serwatkowe wykazuje stosunkowo dużą wartość odżywczą, m.in. przez ilość zawartych aminokwasów egzogennych (EAA) czyli takich, które muszą zostać przyjęte wraz z pożywieniem, gdyż nasz organizm nie ma zdolności do ich syntezy. Ponadto, białko serwatkowe charakteryzuje się również dużą zawartością aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA).

Warto również nadmienić, iż odżywka białkowa rozkładana jest stosunkowo szybko przez nasze enzymy trawienne, wobec tego jest lekkostrawna i nie inicjuje żadnych problemów żołądkowo-jelitowych. Białko serwatkowe jest bogatym źródłem bioaktywnych komponentów, takich jak laktoferyna, beta-lactoglobulina czy też alfa-laktoglobulina. Laktoferyna to białko należące do grupy transferyn, wspomaga nasz układ odpornościowy, a także chroni nasz organizm przed wirusami oraz bakteriami. Ciekawe również jest to, że profil aminokwasowy wspomnianego produktu jest równie wysoki co aminogram mięs czy jaj.

Odżywka białkowa - na masę czy redukcję

Istnieje dość powszechne przekonanie, które głosi, iż jeśli naszym celem jest odchudzanie to nie powinniśmy stosować odżywki białkowej, gdyż zagrożeniem tej czynności jest nadmierny przyrost masy. Jest to oczywiście błędne założenie, które jest oparte na zwykłych plotkach. W tym miejscu chciałbym nadmienić, że warunkiem decydującym o tym czy przytyjemy czy schudniemy jest przede wszystkim bilans kaloryczny, czyli stosunek energii dostarczanej do energii zużywanej. Odżywka białkowa może być wprowadzona do naszej diety niezależnie od naszego celu, służy głównie jako uzupełnienie diety, poza tym stanowi ciekawe urozmaicenie codziennego menu czy też nadaje się świetnie jako dodatek do różnych dań.

Odżywka białkowa - koło ratunkowe

Dużą zaletą odżywki białkowej jest również to, że można ją zabrać wszędzie ze sobą. W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie spożyć pełnowartościowego posiłku to odmierzona porcja tzw. Wheya sprawdzi się znakomicie, do tego można dorzucić garść orzechów np: migdałów i dodać jakiś owoc. Tego typu przekąska dostarczy nam wiele cennych wartości odżywczych. Zdecydowanie jest to lepszym rozwiązaniem niż sięganie po produkty wysoko przetworzone, które ubogie są w składniki odżywcze.

Odżywka białkowa po treningu

Przyjęcie odpowiedniej dawki białka po treningu jest kwestią dość ważną dla procesu regeneracji powysiłkowej. Porcja sięgająca 40g dobrej jakości bialka pozwoli maksymalnie nasilić syntezę białek mięśniowych. Oczywiście nie oznacza to, że należy pić białko od razu po wejśćiu do szatni, gdyż zaraz po intensywnym wysiłku procesy trawienia są upośledzone.

Podsumowanie

Odżywka białkowa stanowi niezwykle wygodny sposób na dostarczenie wszystkich niezbędnych aminokwasów po treningu, poza tym doskonale sprawdza się jako dodatek do przeróżnych dań (koktajli, omletów, płatków owsianych etc.). Wbrew temu co mogłoby się wydawać, odżywka białkowa może być pomocna zarówno w trakcie redukcji jak i podczas budowy masy mięśniowej. Kobiety które obawiają się stosowania tego typu preparatów mogą spać spokojnie.