Ta niepozorna roślinka, nazwana została kolejnym superfoods. Dlaczego ? Jest prawdziwą bombą witaminową. Sprawdźmy czym jest chlorella i jakie kryje w sobie właściwości odżywcze.

 

Spis treści:

 • Czym jest chlorella?
 • Moc chlorelli
 • Chlorella-jak pomaga?
 • Jak stosować ?
 • Chlorella, a odchudzanie
 • Suplement warty polecenia?

 

Czym jest chlorella ?

Chlorella jest słodkowodną algą, hodowaną w Korei Południowej. Swoją nazwę zawdzięcza chlorofilowi, czyli zielonemu barwnikowi. To on odpowiada za zielony kolor algi, ale również za zdrowy wygląd naszej skóry.

Pierwsi docenili chlorellę Niemcy, którzy podczas I wojny światowej traktowali ją jako cenne źródło białka. Z biegiem lat przeprowadzono nad właściwościami chlorelli szczegółowe badania. Okazało się, że  ten maleńki organizm zawiera aż 70 niezbędnych dla człowieka substancji odżywczych.

Najpopularniejszym rodzajem jest tzw. chlorella zwyczajna. W krajach azjatyckich jest stosowana już od setek lat. Jest bardzo popularna w Japonii, ale nie tylko.Obecnie, rocznie produkuje się jej aż 2000 ton w 70 krajach na całym świecie. Jest bardzo często stosowana jako suplement diety. W sklepach spotkamy ją w postaci tabletek lub sproszkowaną.

Sproszkowaną chlorellę, można dodawać do deserów, koktajli, wypieków, a także do dań głównych, np. do zup. Chlorella charakteryzuje się dość intensywnym morskim smakiem. Co więcej, chlorella jest bezpieczna dla diabetyków oraz doskonale sprawdzi się u osób na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej.

 

 

Moc chlorelli

Chlorella jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł beta-karotenu, który jest odpowiedzialny za wzmacnianie naszej odporność. Beta-karoten redukuje przebarwienia oraz osłania organizm przed nadmierną dawką promieniowania UV. Poprawia również wzrok, a dzięki zawartości karotenoidów, niweluje ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Cenny chlorofil, zawarty w chlorelli, wpływa korzystnie na wygląd i kondycję cery oraz oczyszcza organizm z toksyn. Warto wspomnieć, że chlorofil dba również o oczyszczanie układu pokarmowego oraz wydalniczego.

Chlorella, zawiera wartościowe białko z wszystkimi niezbędnymi aminokwasami, których organizm samodzielnie nie potrafi wyprodukować. Są one potrzebne do budowania mięśni, odnowy komórkowej i do utrzymania mocnych oraz zdrowych kości. W pozostałej części komórki chlorelli znajdziemy 20% wody i 11% tłuszczu. Ponadto, chlorella to doskonałe źródło błonnika oraz węglowodanów.

Jest bogata w witaminę B12, której główną rolą  jest przede wszystkim zapobieganie niedokrwistości, czyli popularnej anemii. Dodatkowo, witamina B12, zwiększa przyswajalność żelaza przez nasz organizm.

 

Chlorella-jak pomaga?

Bogactwo składników odżywczy chlorelli sprawia, że może mieć istotne znaczenie w leczeniu wielu schorzeń taki jak na przykład:

 • cukrzyca
 • reumatyzm
 • grzybica
 • problemy z trawieniem
 • dna moczanowa

 

Pamiętajmy jednak, że przed jej regularnym stosowaniem, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Tak jak każdy suplement, chlorella może powodować skutki uboczne lub uczulać.

 

Jak stosować?

Najlepiej spożywać ją w postaci sproszkowanej, ponieważ w tej formie jest najlepiej przyswajalna.

Warto zwrócić uwagę na opakowanie w jakim ją kupujemy. Ważne, żeby nie przepuszczało światła. Może mieć ono niekorzystny wpływ działanie suplementu.

Optymalna dawka chlorelli dla osoby dorosłej w ciągu dnia to od 3 do 5 gramów.

W kapsułkach jest to jedna lub dwie dawki, w postaci sproszkowanej jedna łyżeczka.

Zaleca się przyjmować ją od trzech do sześciu miesięcy.

 

 

Chlorella, a odchudzanie 

Dzięki bogactwie składników odżywczych, chlorella może okazać się świetnym dodatkiem do diety podczas odchudzania. Poprzez dostarczanie organizmowi niezbędnych związków odżywczych, może w znacznym stopniu zredukować nasze  uczucie głodu.

Jej wysoka zawartość błonnika pomoże przezwyciężyć ochotę na coś słodkiego. Chlorella może obniżyć również poziom hormonów stresu i pomóc organizmowi lepiej rozkładać tłuszcze. Poza tym zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi.

Pamiętajmy jednak, że pomimo swoich świetnych właściwości odżywczych, chlorella sama w sobie nie sprawi, że schudniemy. To wciąż tylko środek pomocniczy. Bez naszej pomocy, czyli dobrze zbilansowanej diety i ćwiczeń, sama sobie nie poradzi. :)

 

 

Suplement warty polecenia?

Podsumowując, nawet jeśli Twoim cele nie jest utrata wagi, warto zainteresować się chlorellą.  Ta niepozorna roślinka jest doskonałym źródłem wielu witamin i związków odżywczych, potrzebnych naszemu organizmowi. Połączona z dobrze zbilansowana dietą, może mieć korzysty wpływ na nasze zdrowie. Warto spróbować. :)

 

Autor: Karolina Krukowska