Upowszechniło się przekonanie, zgodnie z którym mówi się, że aby zdrowo się odżywiać trzeba mieć dużo pieniędzy. Według wielu osób zdrowo oznacza drogo. Nie jest to do końca prawdą, dlatego warto zapoznać się z poniższym artykułem w którym wyjaśnię pewne obiegowe teorie na wspomniany temat.

Dieta to sposób odżywiania

Zacznijmy od tego, że dieta to sposób odżywiania - każdy ją posiada. Niezależnie od tego czy spożywasz żywność typu ,,junk food'' czy bazujesz na produktach uznawanych za zdrowe i wartościowe, jesteś na diecie. Jestem świadomy tego, że niekiedy używanie stwierdzeń typu ,,muszę przejść na dietę'' to zwyczajnie skrót myślowy. Niemniej jednak wiedz, że każdego dnia masz wpływ na swoje nawyki żywieniowe i możesz je zmienić, dość często małe zmiany mają duży wpływ na całokształt diety, mowa tutaj np: o redukowaniu porcji łakoci czy też fast foodów w diecie. Nie trzeba mieć doktoratu z dietetyki aby to wiedzieć, ale.. wydaje mi się, że niewiele osób myśli w ten sposób.

Zdrowa dieta musi być droga

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo to musimy się wykosztować. W tym miejscu chciałbym to sprostować, gdyż koszt diety jest dość szerokim pojęciem. Jeśli w naszej diecie będą gościć produkty typu „bio”, „fit”, „eko” czy tez „organic” to faktycznie możemy się wykosztować, a większych korzyści z takich produktów nie wyciągniemy (ale ten wątek jest już na osobny temat). Pamiętaj, że nie musisz mieć w swojej diecie produktów pokroju jagody goji, komosa ryżowa, owoce morza czy też wołowiny aby Twoja dieta była bogata odżywczo. 

Koszt diety - od czego zależy?

Koszt diety zależy przede wszystkim od zapotrzebowania kalorycznego. Osoba będąca na tzw. ,,masie'' o zapotrzebowaniu ok. 3200-4000 kcal będzie z pewnością wydawała więcej pieniędzy na jedzenie niż osoba będąca na redukcji czy też będzie utrzymywała wagę na poziomie ok. 2000-2500 kcal. Jak więc widzicie, dla każdej osoby koszt diety będzie inny. Oczywiście biorę pod uwagę również jakość produktów bowiem droższe nie zawsze oznacza bardziej jakościowe.

Produkty w diecie

Przypomnę jeszcze raz, nie musimy sięgać po produkty ,,premium'' aby móc wzbogacić naszą dietę produktami wartościowymi. Mamy do wyboru szereg bogatych odżywczo produktów które są ogólnodostępne i wartościowe, nie będę wymieniał wszystkich artykułów spożywczych które warto włączyć do swojego menu, ale produkty takie jak chociażby: ziemniaki, ryż (np: paraboiled, jaśminowy), kasza (gryczana, jaglana), owoce i warzywa (różnokolorowe) - latem wykorzystujmy świeże, w okresie jesienno-zimowym można sięgnąć po mrożone, nabiał (jogurty, twaróg, serki wiejskie..), jajka, mięso (udka, pierś z kurczaka, pierś z indyka, schab, podroby), ryby x1-3 w tyg. (śledź czy pstrąg) - unikać puszkowanych, oliwa z oliwek, nasiona, siemię lniane, orzechy, olej lniany budwigowy etc. jak najbardziej warto wprowadzić i na nich bazować.

Podsumowanie

Wiele osób upiera się przy tym, że zdrowe odżywianie kosztuje, jednak nie można zapomnieć o tym, że tego typu osoby rzadko kiedy gotują samodzielnie w domu, a częściej stołują się na mieście czy też zamawiają jedzenie do pracy czy też do domu. Mało tego, produkty wysokoprzetworzone, mało odżywcze są niekiedy droższe niż produkty uznawane za zdrowe. Oczywiście na swój sposób jest to mocno zindywidualizowane, ale na pewno nie jest tak, że zdrowe odżywianie musi być bardzo drogie.