Nietrudno zauważyć, że w ciągu ostatnich lat bycie ,,fit'' stało się modne. Wpływ odżywiania na zdrowie, wygląd jak i samopoczucie sprawia, że coraz większa ilość osób zaczyna zwracać uwagę na jakość spożywanego pokarmu. Niestety bardzo często zdarza się tak, że osoby podążające w stronę zdrowego stylu życia znacznie ograniczają się do wąskiej grupy produktów. Monotonia z samego aktu jedzenia może doprowadzić zarówno do braku uczucia satysfakcji i przyjemności z aktu spożywania pokarmu, niedoborów żywieniowych jak i nadmiernej ekspozycji organizmu na działanie szkodliwych związków. Różnorodność to bez wątpienia podstawowa zasada każdej zdrowej diety.

Monotonia w diecie

Posiłek składający się z kurczaka, ryżu i brokułów to dziś klasyk fitnessowego menu. Najpewniej niejednokrotnie miałeś(aś) okazję usłyszeć w klubach fitness czy to wśród swoich znajomych, że zdrowa dieta powinna opierać się głównie na takich produktach jak kurczak, ryż, oliwia i brokuły. Tymczasem okazuje się, że tego typu podejście jest nieodpowiednie oraz może być dla nas zgubne. Koncentrowanie się jedynie na kilku produktach żywnościowych zdedydowanie nie jest korzystne dla naszego organizmu jak i psychiki, na nasze codzienne nawyki żywieniowe bezwątpienia należy patrzeć szerzej. Każdy, kto zapoznał się z podstawami odżywiania, zdaje sobie sprawę z tego, że nawet produkty uznawane za zdrowe które charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą mogą okazać się szkodliwe dla naszego organizmu, w przypadku gdy będą spożywane w nadmiarze.

Monotonia w diecie – zagrożenia

Żywność jak wiadomo stanowi źródło substancji odżywczych, związków antyodżywczych bądź specyficznych dla siebie zanieczyszczeń które mogą być szkodliwe dla organizmu przy nadmiernej kumulacji. Weźmy chociażby jako przykład popularne brokuły które zasobne są w goitrogeny (antyodżywcze związki obecne w roślinach krzyżowych). Jedzenie tych warzyw codziennie, niemalże w każdym posiłku może istotnie ograniczyć przyswajanie jodu, zaburzając w ten sposób syntezę hormonów tarczycy. Kolejnym przykładem mogą być ryby które co prawda są znakomitym źródłem omega-3, witaminy D jak i wielu cennych dla nas witamin i minerałów, jednak są również źródłem zanieczyszczeń środowiskowych. To samo tyczy się twarogów, ze względu na zawartośc a1-beta-kazeiny nie powinniśmy się nimi zajadać dzień w dzień w zbyt dużych ilościach, zaś zbyt wysoka konsumpcja błonnika może doprowadzić do zaburzenia wchłaniania wielu pierwiastków takich, jak żelazo, wapń, magnez czy cynk, a także powodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Gwoli ścisłości - mówimy tutaj o skrajnych warunkach, a mianowicie o powielaniu tego samego schematu dietetycznego dzień w dzień, opierającego się jedynie na kilku produktach żywnościowych przez dłuższy okres czasu. Takie postępowanie może rzeczywiście nieść za sobą pewne zagrożenie dla zdrowia. Brak urozmaicenia w diecie może również doprowadzić do niedoborów żywieniowych, skupianie się jedynie na wąskiej grupie produktów uniemożliwi pokrycie zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze w dłuższej perspektywie czasu. Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę to smakowitość diety, spożywanie permanetnie tych samych posiłków może spowodować brak pożądanej satysfakcji ze spożywanego jedzenia jak i gorsze samopoczucie, co może przyczynić się do podjadania slodyczy czy fast foodów.

Podsumowanie

W produktach żywnościowych obecne są rozmaite substancje o różnym wpływie na nasz organizm. Nie ulega wątpliwości, że różnorodność jest podstawowym elementem zdrowej, zbilansowanej diety. Opierając się jedynie na skrajnie wąskiej grupie pokarmów sprawi, że nasze menu nigdy nie będzie pełnowartościowe ani zdrowe. Jadając w sposób urozmaicony nie doprowadzimy do kumulacji niepożądanych oraz toksycznych związków. Nasz organizm podczas stosowania urozmaiconej diety jest przystosowany do pewnej ilości substancji antyodżywczych oraz zanieczyszczeń. Żeby bylo jasne: związki antyżywieniowe są wszechobecne i nie powinniśmy ich unikać, gdyż nie zawsze są jednoznacznie złe, np: kwas fitynowy m.in wykazuje działanie przeciwnowotworowe, zapobieganie kalcyfikacji zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, przyczynia się również do unormowania poziomu glukozy we krwi, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Dopiero nadmierna ekspozycja organizmu na ich działanie może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Każdy kto zamierza się zdrowo odżywiać powinien zaprzestać bazować na tzw. suchym kurczaku z ryżem i wyjść z poza ramy tego zakorzenionego w obiegowych kręgach fitnessowego menu.