Koenzym Q10 jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Substancja ta nazywana jest popularnie eliksirem młodości, gdyż ma zbawienny wpływ na zdrowie naszej skóry oraz wszystkich komórek. Niestety produkcja koenzymu Q10 maleje wraz z wiekiem, stąd potrzeba suplementacji. Poznaj jego właściwości zdrowotne.

Niezbędny Koenzym Q10

Koenzym Q10, nazywany też ubichinonem, to związek organiczny z grupy chinonów, obecny jest we wszystkich organizmach ludzkich, zwierzęcych i roślinnych. Największa ilość koenzymu Q10 występuje w sercu, mięśniach, wątrobie i nerkach. Organizm samodzielnie potrafi wytwarzać koenzym Q10, ale również pozyskiwany jest z jedzenia. Największe jego ilości możemy znaleźć m.in w wołowinie, zwłaszcza w sercu wołowym, baraninie oraz w drobiu. Niestety, z upływem lat ilość koenzymu Q10 w komórkach zmniejsza się, co może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia oraz kondycji psychofizycznej. Warto zaznaczyć, iż jego zawartość w organizmie jest najwyższa około 20-30 roku życia. Koenzym Q10 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, potrzebnym dla zachowania prawidłowych funkcji mitochondriów. Mitochondria to centra energetyczne komórek. To od nich zależy, czy wolne rodniki pozbawią nas zdrowia, młodości i witalności. 

Koenzym Q10:

- Posiada silne właściwości antyoksydacyjne, chroni ważne białka i DNA mitochondrialne przed uszkodzeniami oksydacyjnymi

- Wspomaga prawidłową pracę serca

- Usprawnia produkcję energii komórkowej

- Wzmacnia błony komórkowe, chroniąc je przed uszkodzeniami

- Poprawia przemianę materii

- Spowalnia procesy starzenia się organizmu

- Może być wykorzystywany w terapii chorób autoimmunologicznych 

Kto może skorzystać z suplementacji koenzymem Q10?

W badaniach naukowych wykazano, że u osób po 30 roku życia poziom koenzymu Q10 we krwi i tkankach stopniowo maleje, z tego powodu suplementację koenzymem Q10 można polecić wszystkim osobom powyżej 30 roku życia, narażonym na zwiększony wysiłek zarówno fizyczny jak i umysłowy, prowadzącym stresujący styl życia, stosującym źle zbilansowaną dietę ( ubogą w ważne dla organizmu składniki odżywcze ), a także osobom z zaburzeniami trawienia, bądź z zaburzeniami absorpcji składników ożywczych z przewodu pokarmowego. Koenzym Q10 polecany jest również dla osób borykających się z chorobami chronicznymi, takimi jak choroby neurodegeneracyjne, autoimmunologiczne czy nowotwory.

Ubichinon czy Ubichinol?

Na forach internetowych pojawiają się masowo pytania, którą postać koenzymu Q10 wybrać, gdyż jak wiadomo na rynku istnieją dwie jego formy - ubichinol (forma zredukowana) oraz ubichinon (forma utleniona). Okazuje się jednak, że absorpcja ubichinolu i ubichinonu jest identyczna. Bez względu na to jaką formę koenzymu Q10 przyjmiemy, to jest ona tak samo absorbowana przez nabłonek jelita. Poza tym po przeniknięciu do naszego organizmu koenzym Q10 permanentnie przekształca się między tymi dwoma formami. Wobec tego nie ma znaczenia jaka formę przyjmiemy. Na koniec warto jednak dodać, iż badań z udziałem ubichinonu Q10 istnieje zdecydowanie więcej niż badań z obecnością koenzymu Q10 w postaci UBICHINOLU.

Literatura:

1. Coenzyme Q 10: its biosynthesis and biological signifi cance in animal organisms and in humans Ewa Siemieniuk, Elżbieta Skrzydlewska 2005; 59: 150-159

2. Repeated exposure to heat stress induces mitochondrial adaptation in human skeletal muscle Paul S. Hafen, Coray N. Preece, Jacob R. Sorensen, Chad R. Hancoc, and Robert D. Hyldah

3. Effect of coenzyme Q10 supplementation on heart failure: a meta-analysis A Domnica Fotino,corresponding, Angela M Thompson-Paul, and Lydia A Bazzano . 2013 Feb; 97(2): 268–275

4.Ernster, L., & Dallner, G. (1995). Biochemical, physiological and medical aspects of ubiquinone function. Biochim Biophys Acta, 1271(1), 195-204.

5. Dallner, G., & Sindelar, P. J. (2000). Regulation of ubiquinone metabolism. Free Radic Biol Med, 29(3-4), 285-294.

6. Saini, R. (2011). Coenzyme Q10: The essential nutrient. J Pharm Bioallied Sci, 3(3), 466-467.

7. Bhagavan, H. N., & Chopra, R. K. (2006). Coenzyme Q10: absorption, tissue uptake, metabolism and pharmacokinetics. Free Radic Res, 40(5), 445-453. 

8. Treatment of essential hypertension with coenzyme Q10. Langsjoen P, Langsjoen P, Willis R, Folkers K.