Święta i Sylwester już za nami. Nowy rok bardzo często traktowany jest jako okazja do wprowadzania
wielu zmian. Jednym z najczęstszych celów noworocznych jest decyzja o zmianie nawyków
żywieniowych oraz poprawie kompozycji sylwetki. Główną przyczyną, przez którą nie udaje nam się
osiągnąć noworocznych postanowień to narzucanie sobie zbyt dużego tempa. Poniżej przedstawię kilka
zasad, które mogą być pomocne w drodze do osiągnięcia założonych celów.

Spis treści

> > Postaw sobie WYKONALNY cel

> > Nie narzucaj REŻIMU dietetycznego

> > Wybierz aktywność, która sprawia ci PRZYJEMNOŚĆ

> > WSPARCIE w realizacji celów

Postaw sobie WYKONALNY cel

Dużo osób posiada tendencję do ustalania sobie zbyt wielu celów jednocześnie. Niepowodzenie sprawia, że z łatwością wycofujemy się z naszych noworocznych postanowień. Cel powinien być przede wszystkim osiągalny, realistyczny i terminowy. Warto wypróbować metodę małych kroków, np: jeśli dawno nie miałeś(aś) styczności z bieganiem i nie należysz do porannych ptaszków to nie trzymaj się ustalonych 30 minut biegania - warto np: zacząć od szybkich spacerów lub przeplatać trucht z chodem itd. Podobnie jest z odżywianiem, nie wywracaj diety od razu do góry nogami i nie licz każdego grama produktu...

Nie narzucaj REŻIMU dietetycznego

Na początku warto zaznaczyć, że zmiana nawyków żywieniowych nie powinna być traktowana w kontekście od-do, gdyż tego typu podejście sprawi, że po osiągnięciu celu wrócimy do starych nawyków żywieniowych. Zmiana sposobu żywienia powinna być stała, tym niemniej na początku ważenie każdego produktu oraz całkowita eliminacja produktów atrakcyjnych, np: słodyczy nie sprzyja każdemu. Na starcie powinniśmy zacząć od ograniczenia produktów wysoko przetworzonych i wysokokalorycznych, za to w to miejsce warto wprowadzić więcej warzyw, owoców, orzechów, nasion, ryb, pić więcej wody wysokozmineralizowanej etc. Zamiast pół tabliczki czekolady, warto zjeść jeden pasek, zamiast spożywać gotowe wyroby cukiernicze czy też fast foody, zrobić własną domową zdrowszą i mniej kaloryczną wersję.

Wybierz aktywność, która sprawia ci PRZYJEMNOŚĆ

Siłownia to najprawdopodobniej najczęściej oblegane miejsce po nowym roku - i o ile trening siłowy stanowi najsilniejszy bodziec stymulujący układ nerwowy do rozbudowy i wzmocnienia mięśni nadających kształt i sprężystość sylwetce, to nie każdy czerpie frajdę z podnoszenia ciężarów. Być może większą przyjemność da Ci bieganie na świeżym powietrzu, jazda na rowerze czy też pływanie. Każda forma aktywności fizycznej wykazuje korzystny wpływ na Twoje zdrowie jak i wydatkowanie kalorii (wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej). Jeśli dotychczas Twój tryb życia był siedzący to pamiętaj aby nie narzucać sobie zbyt dużego tempa, nie zaczynaj od 5-6 treningów tygodniowo i wprowadzaj je powoli - zacznij od 2-3 jednostek treningowych w tygodniu i dbaj o systematyczność. Jeśli któregoś treningu nie uda Ci się wykonać to nie zniechęcaj się, po prostu wróć do swojego ustalonego trybu. Jeśli jednak Twoim celem jest kształtowanie sylwetki to warto pomyśleć o treningu siłowym, jednak ten powinien być odpowiednio rozplanowany i dostosowany do Twojego poziomu wytrenowania.

WSPARCIE w realizacji celów

Wsparcie kogoś bliskiego, np: przyjaciela, dziewczyny, brata może być bardzo pomocne w realizacji zamierzonych celów. Wsparcie ze strony najbliższych może nas motywować i zachęcać do dalszego działania. Znakomitym również pomysłem jest poszukać ludzi, którzy podjęli się realizacji podobnego celu. Chciałbym jednak zaznaczyć, że nie powinniśmy opierać swojej motywacji tylko i wyłącznie na innych osobach. Wsparcie bliskich jest POMOCNE bowiem sam w sobie cel powinien stanowić dla nas motywację. 

Wyznaczając sobie noworoczne cele warto przede wszystkim pamiętać o tym, żeby były one realne do wykonania. Nowy Rok bardzo często traktowany jest dla wielu osób jak czysta kartka papieru, wobec tego jest to idealny czas na wprowadzanie zmian. Warto jednak wiedzieć, że gwałtowna zmiana dotychczasowego trybu życia bardzo często wiąże się z niepowodzeniem, dlatego powinniśmy realizować swoje cele małymi krokami. 

Autor: Marcin Grzelak