Dobry baton białkowy powinien być smaczny i… białkowy ;) Na rynku dostępnych jest sporo batonów białkowych, o różnych smakach, konsystencji i składach. Jakie batoniki proteinowe są najlepsze, na co zwrócić uwagę i jak czytać składy?

  • Kto może jeść batony białkowe?

  • Na co zwrócić uwagę kupując baton białkowy?

  • Batony proteinowe – czy są zdrowe?

  • Baton białkowy bez cukru

  • Ile gramów białka powinien mieć baton białkowy?

  • Baton białkowy – źródła białka

  • Soja w batonie białkowym

Kto może jeść batony białkowe?

Czy batony białkowe jedzą tylko osoby na diecie? Otóż nie! Baton białkowy dla sportowców może spełniać w ich diecie funkcję odżywczą i regeneracyjną. Zawarte w batonie białko służy regeneracji i zaspokojeniu głodu. Batony proteinowe są przeznaczony także dla osób interesujących się zdrowym trybem życia, które przykładają dużą uwagę do tego, co jedzą.

Czy batony proteinowe je się tylko po treningu? Otóż nie - baton białkowy doskonale nadaje się również jako przekąska w ciągu dnia (nie tylko u sportowców) oraz alternatywa dla słodyczy dla osób mających problem z podjadaniem słodkości (które zawierają m.in. cukry i kwasy tłuszczowe trans). Może być to również dobra opcja słodyczy dla diabetykówna rynku można znaleźć batony białkowe bez dodatku cukrów.

Baton białkowy może stanowić uzupełnienie diety sportowca – zależnie od potrzeb, można zjeść go przed czy po treningu, najczęściej kiedy nie ma się czasu na zjedzenie zbilansowanego posiłku (należy jednak zwrócić uwagę, aby nie zawierał on zbyt dużej ilości tłuszczu).

Batony proteinowe mogą służyć również jako uzupełnienie białka w diecie. Może on być pewnego rodzaju oddzielnym posiłkiem w uzasadnionych powyżej sytuacjach (brak posiłku po treningu, wyjazdy, długie przerwy pomiędzy posiłkami, itd.).

Na co zwrócić uwagę kupując baton białkowy?

Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę kupując baton proteinowy.

Wybieraj batony z możliwie małą ilością cukru oraz tłuszczów trans. Dobry baton białkowy zawiera również błonnik (pomaga kontrolować sytość, zmniejsza uczucie głodu i wspiera pracę jelit). Skład batona białkowego powinien być prosty i czytelny. Im krótsza ilość składników dodatkowych – tym lepiej.

Zatem jakie batony wybrać? Szukaj batonów białkowych z małą ilością cukru lub zobacz, gdzie kupić baton białkowy bez cukru. Producenci prześcigają się oferując duży wybór batonów bez cukru. Można wybierać między różnymi smakami czy konsystencją. Istnieją również batony białkowe z dodatkiem owoców lub z czekoladą.

Zwróć uwagę na to, ile kalorii ma baton białkowy. Zazwyczaj nie przekracza to 200-400 kalorii w porcji, chociaż można znaleźć również bardziej kaloryczne batony (zwykle ważą one około 100g i są bardziej treściwe).

Batony proteinowe – czy są zdrowe?

Batoniki proteinowe są dobrym sposobem na uzupełnienie białka. Warto zwracać uwagę na skład i wybierać te batoniki, które nie mają cukru (lub małe ilości) i takie, które dobrze trawimy.

Zamiast cukru, w batonach proteinowych używa się słodzików. Producenci umieszczają zazwyczaj tzw. poliole czyli cukry alkoholowe tj. maltitol, ksylitol, mannitol, laktitol, erytrytol nazywany także erytrytolem, sorbitole, izomal.

Tolerancja dla układu pokarmowego (brak problemów żołądkowo-jelitowych) w odpowiedzi na spożyte w batonie słodziki bywa różna. Może wynieść od kilku, przez kilkanaście – po kilkadziesiąt gramów polioli dziennie. Dobrze jest zatem wybiórczo wypróbować kilka batonów białkowych. To, co służy jednym, może nie posłużyć drugim.

Baton białkowy bez cukru

Baton białkowy ma zazwyczaj śladową ilość węglowodanów, w tym cukrów prostych. Ze względu na potencjalny udział cukru w zwiększaniu ryzyka nadwagi i otyłości oraz występowania cukrzycy zaleca się znaczne ograniczenie cukrów prostych w codziennej diecie. Unikaj (dokonując wyboru batona) dużych dodatków słodzideł typu cukier / syrop glukozowo-fruktozowy / syrop glukozowy, dodatki oleju palmowego, dużej ilości utwardzaczy, itd. Staraj się wybierać batony z mniejszą ilością składników dodatkowych.

Ile gramów białka powinien mieć baton białkowy?

To, ile białka znajduje się w batonie białkowym zależy od producenta oraz od wagi produktu. Najczęściej w batonie białkowym (waga od 60 do 100 g) znajduje się od ok. 20 do nawet 50 g białka. Przyjmuje się, że odpowiednia ilość białka w posiłku zawiera się mniej więcej w tych granicach, a dokładniej około 20-40 gramów białka.

Baton białkowy – źródła białka

Źródłem białka w batonie białkowym są najczęściej różne białka (białko serwatkowe w postaci WPC, WPI czy WPH, białko mleka, białko sojowe, micelarna kazeina, białko grochu, albumina jaja kurzego, itd.). Dobry baton białkowy dla wegan to baton z różnych źródeł białek roślinnych, które mogą uzupełnić brakujące w diecie aminokwasy (białko konopne, grochu, ryżowe, sojowe, inne). Dobry baton białkowy zawiera często optymalny dodatek białka serwatkowego oraz białek mleka.

Soja w batonie białkowym

W składzie batonów białkowych często występuje dodatek soi. Czy to dobrze? Osoba, u której występuje alergia na te białka lub nietolerancja czy nadwrażliwość, powinna unikać tego dodatku. Należy jednak pamiętać, że soja w batonach białkowych może stanowić dodatek z innych względów – wpływa podobnie jak białko grochu czy pszeniczne na walory organoleptyczne batona i ceniona jest w procesie technologicznym przy ich produkcji. O ile baton nie zawiera jedynie soi lub znacznego jej dodatku, wybór z nieznacznym dodatkiem soi u osób z dobrą tolerancją może być również akceptowalny.

__________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz