Zupy bardzo często postrzegane są głównie jako przystawka przed daniem głównym. Wiele osób aktywnych fizycznie, dbających o formę, eliminuje zupy ze swojej menu, twierdząc, że nie wnoszą nic wartościowego do diety i nie sycą na długo. W rzeczywistości prawda wygląda nieco inaczej. Zupy znakomicie sprawdzą się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jak się okazuje, zupy mogą być pyszne, sycące i rozgrzewające. Dowiedz się dlaczego warto umieścić je w swoim jesienno-zimowym menu. 

Zaspokajają apetyt i rozgrzewają

Jedną z korzyści wynikających ze spożywania zup jest przedłużone uczucie sytości, może to być pomocne dla osób, których celem jest redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej. Zupa składająca się m.in z mięsa, dużej ilości warzyw, np. strączkowych, ziemniaków czy kaszy gryczanej może zaspokoić apetyt na dłużej. Warto tutaj również wspomnieć o zupach krem, np. krem z brokuła, batatów, czy dyni. Nieco gęstsza konsystencja sprawi, że danie będzie bardziej sycące. Ponadto zupy znakomicie sprawdzą się na jesienne i zimowe chłody. Przyprawy takie jak imbir, cynamon, gałka muszkatołowa, czosnek, curry, pieprz, kardamon, chilli czy gorczyca skutecznie rozgrzeją nas od środka.

Proste w przygotowaniu i odżywcze

Wbrew temu co się powszechnie uważa, gotowanie zup nie musi być ani czasochłonne, ani trudne. Zupa przygotowana na bazie świeżych warzyw, m.in. włoszczyzny, przypraw oraz dobrej jakości mięsa nie wymaga wysokich umiejętności kulinarnych. Wartość odżywcza zupy zależy przede wszystkim od tego jakich składników do jej przygotowania zastosujemy. Z pewnością można użyć różnorodnych warzyw (w tym również ziemniaków), a także wszelkich przypraw, przy czym warto zaznaczyć, że najlepiej aby przyprawy były jednoskładnikowe, wolne od wzmacniaczy smaku i zapachu – np. pieprz, czosnek, chilli, lubczyk, bazylia etc.  W zależności od rodzaju przygotowywanej zupy, należy dobrać odpowiednie dodatki. Zdecydowanie odradza się stosowanie kostek rosołowych, zagęstników w postaci mąki pszennej, czy przypraw będących źródłem przede wszystkim dużej ilości soli, jak i wzmacniaczy smaku. Spraw, aby Twoja zupa była gęsta odżywczo. 

Ekonomiczne

Do przygotowania zupy nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Niedawno na naszym blogu pojawił się artykuł odnoszący się do ograniczania marnowania jedzenia (przeczytasz go TUTAJ). W zakamarkach lodówki czy kuchennych szafkach bardzo często możemy znaleźć zalegające warzywa, niedojedzone jogurty, czy mięso. Tego typu resztki jedzenia zdecydowanie można wykorzystać do przygotowania przepysznej zupy. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, a dostarczymy również naszemu organizmowi bombę wartości odżywczych. 

Urozmaicenie diety

Wprowadzenie zup do swojego menu może stanowić znakomite urozmaicenie w naszej diecie. Skład tego typu dania można łatwo modyfikować, dzięki czemu możemy uniknąć rutyny i nudy na talerzu. Ponadto zupy mogą pomóc nam zwiększyć ilość spożywanych warzyw. Warzywa w zupie, ugotowane i odpowiednio doprawione mogą być dla nas bardziej atrakcyjne smakowo. 

Podsumowanie 

Zupy mogą stanowić niezwykle wartościowy element naszej diety,  tylko pod warunkiem, że zostaną przygotowane na bazie jakościowych produktów, takich jak m.in sezonowe warzywa, włoszczyzna, jednoskładnikowe przyprawy, chude mięso etc. Wbrew powszechnym przypuszczeniom, zupy wcale nie muszą być trudne do przygotowania i można je przygotować niskim kosztem, wykorzystując chociażby resztki jedzenia z lodówki. Zupa to doskonała propozycja zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym, gdy za oknem jest zimno i ponuro, odpowiednio przyprawione danie może szybko nas rozgrzać od stóp do głów, dzięki czemu możemy poczuć się przyjemnie. 

_________________

Autor: Marcin Grzelak