Czy ilość posiłków w ciągu dnia ma znaczenie? Oczywiście, że ma! Która opcja jest najlepsza? 3 większe posiłki, a może 5 mniejszych porcji? Która opcja będzie najlepsza i jak dostosować to dla siebie, wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.

     

Ilość posiłków wpływa na masę i redukcję

Nie nie - nie chodzi nam w żadnym razie o to, że na większej ilości posiłków szybciej schudniemy czy zbudujemy więcej mięśni. Zapomnijcie - takich schematów NIE MA.

Ilość posiłków w diecie to kwestia bardzo mocno indywidualna i trzeba dobrać najlepszą drogę dla siebie, taką która najlepiej będzie nam służyć.

     

Ale kulturyści jedzą dużo posiłków! Czy to na masę? 

No dobrze, ale czemu kulturyści jedzą tak dużą ilość posiłków, skoro nie jest to konieczne?
Po pierwsze, porównywanie się do kulturystów jest bardzo dużym błędem!

Powiedzmy, że zawodnik sportów sylwetkowych o wadze 110 kg ma w diecie 400g białka, 700g węglowodanów i 80g tłuszczy. Jeżeli podzieliłby to jedynie na 4 posiłki, to jego układ trawienny miałby ogromny problem z odpowiednim funkcjonowaniem... 

Z drugiej strony, na pewno spadła by jakość treningów i samopoczucie w ciągu dnia.

Poza tym... porównywanie się do innych to jeden z najczęstszych błędów jeżeli chodzi o ilość posiłków.

     

To ile posiłków jeść? 

Głównym wyznacznikiem, od którego zależy ilość posiłków w ciągu dnia, jest kaloryka oraz ilość makroskładników tj. białka, węglowodanów i tłuszczy oraz nasz tryb życia.

Im wyższa jest nasza kaloryka, warto jeść analogicznie więcej posiłków. Dlaczego? Dlatego, aby nasz układ trawienny mógł optymalnie pracować.

Jeśli chodzi o nasz tryb życia: w zależności od tego, ile czasu mamy na jedzenie w pracy, czy w szkole, to również będzie determinowało nasz schemat żywienia.

Dla przykładu: przy 2000kcal z przykładowymi makroskładnikami 150g białka, 250g węgli i 45g tłuszczy, idealnym rozwiązaniem może być spożywanie np. 4 posiłków po około B 35-40g, W 60-65g T 10g.

Dla porównania - jeżeli chcielibyśmy przy takiej samej kaloryce spożywać już 6-7 posiłków, to byłyby one tak małe, że głód byłby wyraźnie odczuwalny, a brak jego zaspokajania może wiązać się z ciągłym poddenerwowaniem, a z biegiem czasu - do kompulsywnego objadania się.

Przy etapie budowy masy mięśniowej będziemy musieli zwrócić mocno uwagę na przykład na ilość węglowodanów przypadających na jeden posiłek.

Często, żeby zbudować wystarczającą ilość mięśni, potrzebujemy ogromnych ilości kalorii. Przez to nasza wrażliwość insulinowa, jak i poziom glukozy we krwi, mogą być na coraz gorszym poziomie.

Dlatego trzeba rozkładać odpowiednio ilość makroskładników w ciągu dnia, aby proces przebiegał jak najbardziej optymalnie.

     

Odpowiednia ilość posiłków

Jak widać, nie ma jednego określonego schematu co do ilości posiłków w ciągu dnia. Zawsze należy dopasować najlepsze rozwiązanie dla nas, ponieważ jest zbyt wiele zmiennych, które będą determinować wybór odpowiedniej opcji. Nie ma co ślepo podążać za utartymi schematami, a najlepszym wyjściem jest zawsze słuchać własnego organizmu i tego, co chce nam powiedzieć.

      

______

Napisał: Grzegorz Rapczyński