Robisz formę „na lato”? A może potrzebujesz schudnąć do wesela? Chcesz zrzucić kilka kilogramów specjalnie na jakiś ważny wyjazd? Warto pomyśleć o tym, żeby robić to dla siebie – i nie tylko na jakąś okazję! Zrób formę na lata, a nie lato i sprawdź, co zrobić żeby schudnąć na stałe, dobrze czując się w swoim ciele.

Czym skutkuje nieodpowiednia dieta?

Niestety u sporej części społeczeństwa zauważyć można niski poziom świadomości zdrowotnej i korzyści płynących np. z aktywności fizycznej. Bagatelizują konsekwencje braku ruchu oraz nieodpowiedniej diety. Mimo rosnącego trendu na „healthy lifestyle”, nadal u dużej części społeczeństwa obserwuje się brak ruchu, ignorowanie zdrowych nawyków żywieniowych, popularne są używki tj. palenie papierosów, spożywanie alkoholu. Nie musimy przypominać o tym, że tak nieodpowiedni styl życia prowadzi nie tylko do gorszego samopoczucia na co dzień, ale również do szeregu chorób metabolicznych.

Czym skutkuje nieodpowiednia dieta? W wyniku nieprawidłowej diety wzrasta ryzyko nadwagi i otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nowotworów i choroby niedokrwiennej serca. Otyłość to nie tylko aspekty estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne.

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie?

Jak powiedział Edward Stanley „Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę” – ta sentencja bardzo wymownie oddaje sens i cel bycia aktywnym fizycznie. Aktywność fizyczna jest ściśle związana z naszym zdrowiem. Nawiązując do tego, jak schudnąć na stałe, pamiętajmy, że to właśnie codzienna dawka ruchu zapewnia lepszy metabolizm. Zwiększony wydatek energetyczny usprawnia wiele procesów metabolicznych i nasila tempo przemiany materii.

Jeśli chcesz mieć szczupłą, wysportowaną i zdrową sylwetkę na lata – nie ma lepszego sposobu niż ruch. Za darmo, bez skierowań – z dużą skutecznością!

Wybierz taki rodzaj aktywności, który polubisz i nie będziesz wykonywać treningu „za karę”. Poza samym sportem, np. bieganiem, rowerem, pływaniem, siatkówką, itd. skupiaj się także na tych mniejszych aktywnościach w ciągu dnia (wybieraj schody zamiast windy, spaceruj wcześniej parkując samochód nieco dalej od miejsca pracy, itd.). Liczą się małe kroki, a każdy krok, to krok do zdrowia i szczupłej sylwetki.

Zadbaj o swoją rutynę treningową. Planując aktywność warto wspomnieć o tym, że dużo osób tłumaczy sobie swoją bierną postawę brakiem czasu. Nic bardziej mylnego. Jeśli naprawdę chcesz schudnąć i zależy Ci na tym, aby trwale utrzymać zdrową sylwetkę – zaplanuj to i dbaj o codzienne rutyny związane z aktywnością! Niech rutyną będzie np. poranny trening odhaczony przed pracą i codziennymi obowiązkami. Wtedy nie będziesz martwić się w ciągu dnia, że nic nie zrobiłaś / -eś dla siebie. To też daje swojego rodzaju spokój ducha i pozwala skupić się w ciągu dnia na innych czynnościach mając już „coś dla siebie” za sobą. Pracujesz efektywniej.

Pokusy na diecie

Nie kupuj słodyczy na zapas, nie trzymaj ich na widoku, nie ulegaj promocjom kupna niezdrowych przekąsek czy dużych opakowań „w promocji” słodyczy, chipsów, zestawów w fast-foodzie itd. Zobacz, czy jesz w wyniku pojawiającego się stresu, czy w wyniku innych pojawiających się emocji. Ograniczenie negatywnych zachowań związanych z zakupami czy znalezienie źródła problemu związanego np. z głodem emocjonalnym może pomóc ograniczyć wyzwalacz i w efekcie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej.

Jedzenie emocjonalne

Dobrą praktyką jest świadome zwracanie uwagi na to, w których momentach podjadamy. Taka obserwacja może nasunąć nam pewne wnioski by zrozumieć, dlaczego w danym momencie jesteśmy głodni. Dzięki świadomej obserwacji możemy zmniejszyć ryzyko nadwyżki kalorycznej wynikającej z przejadania się.

Głód fizjologiczny a głód emocjonalny

Głód fizjologiczny wynika z tego, że jemy nieregularnie, przerwy pomiędzy posiłkami są zbyt długie (wpadamy w dołki deficytu energetycznego), pojawia się stopniowo. Głód emocjonalny wynika zaś często z pewnych emocji (złość, niepokój, rozdrażnienie, nuda) i pojawia się nagle. Obserwuj swoje zachowania żywieniowe i zastanów się nad tym. Może jesz więcej, bo się nudzisz, a może chcesz zmniejszyć skutki smutku albo lęku? Być może potrzebna Ci porada czy współpraca z psychodietetykiem.

Stopniowa zmiana nawyków żywieniowych

Najlepsza metoda na to, by schudnąć stałe, to metoda małych kroków! Nie zmieniaj zbyt wielu rzeczy naraz. Zbyt ambitne podejście od samego początku i chęć robienia wszystkiego, aby schudnąć na 100% spowoduje, że nie utrzymasz trwałych efektów odchudzania na dłużej. Narzucisz sobie zbyt wysokie wymagania, przez co będziesz czuć presję związaną z ich realizacją.

Zaniedbań, które powstają latami, nie zmienimy w tydzień czy miesiąc. Potrzeba czasu, aby schudnąć na stałe, dlatego zmiany wprowadzaj stopniowo. Zbyt szybka chęć progresu i spadku masy ciała, stawianie sobie nierealnego celu i brak dotarcia do niego w krótkiej perspektywie czasu może powodować, że zawiedziesz sam siebie, frustracja wzrośnie i poddasz się w przedbiegach. Zacznij od wprowadzania regularnych treningów (od 2-3 w tygodniu), wyeliminuj cukier i zadbaj o zdrowe fit-przekąski by zastąpić słodycze, wprowadź więcej warzyw do diety.

Zdrowe przekąski na diecie

Utrzymanie zdrowej formy i szczupłej sylwetki przez długie lata jest możliwe nie tylko przy jedzeniu przysłowiowych i regularnych „5 posiłków dziennie”. Ważna jest nie tylko regularność jedzenia. Oczywiście, aby skutecznie się odchudzać, ważny jest deficyt kaloryczny i nie przejadanie się, jednak ilość posiłków to sprawa indywidualna.

Jedz regularnie. Nie zapominaj jednak, ze regularność zapewnia optymalne dostarczenie regularnej porcji węglowodanów (najlepiej złożonych), które dostarczają odpowiedniego poziomu energii do organizmu. Zadbaj o zdrowe przekąski i miej je na wszelki wypadek, kiedy złapie Cię głód. Może być to zdrowa kanapka z jajem na chlebie żytnim z warzywami, mogą to być pokrojone warzywa w lodówce bądź samochodzie – możesz po nie sięgnąć w dowolnym momencie (papryka, ogórki, seler naciowy, itd.), może to być także smaczna i przygotowana na wiele sposobów tortilla… Przekąski zorganizuj wcześniej i miej je w gotowości.

Błonnik a odchudzanie

Błonnik zapewnia nam dobrą kontrolę sytości wpływając na uczucie pełności i pozwala usprawnić pracę układu pokarmowego wpływając na perystaltykę jelit i rytm wypróżnień. Odpowiednia ilość warzyw i owoców w diecie, uwzględnienie produktów z pełnego przemiału (ciemne, razowe pieczywo, kasze gruboziarniste, razowe makarony, itd.) lepiej syci, dzięki czemu kontrolujemy porcje jedzenie i mniej pojadamy.

Jak długo trzeba czekać na efekty odchudzania?

Konsekwencja i cierpliwość to ważne cechy, które wpływają na ostateczne powodzenie w drodze do osiągania celów. Nie martw się początkowymi potknięciami i bądź cierpliwy. Konsekwentnie realizuj małe cele, a codzienną poprawą nawyków żywieniowych oraz pojawiającą się regularną aktywnością fizyczną osiągniesz formę na lata. To, jak długo trzeba czekać na efekty odchudzania jest sprawą bardzo indywidualną i uzależnioną od wielu czynników.

Czy warto stosować diety – cud?

Czy diety cud działają? Chyba nikomu nie należy tłumaczyć tego, że nie ma diet cud ;)... Szczupła i zdrowa sylwetka to konsekwencja równowagi pomiędzy tym, ile spożywamy kalorii a ile ich wydatkujemy. To nie wynik cudownej diety. Każda dieta z deficytem energetycznym obniży masę ciała, dlatego bądź z dala od wszelkich modnych i przereklamowanych diet. Lepiej rozważ współpracę ze specjalistą, jeśli chcesz aby utrzymać efekty odchudzania na stałe i nie musieć się „całe życie odchudzać”.

Współpraca z dietetykiem

Jeśli czujesz, że samodzielnie nie podołasz pracy nad zmianą nawyków żywieniowych, rozważ współpracę z dietetykiem. Szczególnie dotyczy to osób, które od niedawna zaczęły swoją przygodę z aktywnością fizyczną oraz dietą i nie potrafią poukładać wszystkich elementów w całość. Z pomocą może przyjść dietetyk, z którym stopniowo utrwalimy nawyki, zdobędziemy lepszą świadomość i uzyskamy kontrolę nad tym co i ile jemy.

Dobra organizacja na diecie

Jeśli chcesz utrzymać zdrową i szczupłą sylwetkę na stałe zadbaj o dobrą organizację czasu. To paradoksalnie związane jest bardzo ściśle z pracą nad sobą. Część osób odwleka wiele spraw na później, w wyniku stresu odkładają coraz więcej rzeczy a mnożące się zaległości powodują, że nie jemy zdrowo i regularnie. W naszym kalendarzu nie ma żadnej zaplanowanej aktywności fizycznej dla siebie.

Nigdy nie przyjdzie cudowny czas, w którym pojawi się bardzo dużo czasu wolnego i znajdziemy dużo czasu dla siebie. Planujmy czas i organizujmy się, zrezygnujmy (lub ograniczmy) z bezproduktywnego śledzenia social mediów w każdej wolnej chwili, oglądania często telewizji, itd.