Znany również jako peruwiański żeń-szeń i pod naukową nazwą Lepidium meyenii, korzeń maca jest bardzo odżywczą rośliną, która zawiera dużo błonnika, białka, wapnia, magnezu, cynku, miedzi, żelaza, potasu, witaminy C, ryboflawiny, niacyny i tiaminy. Ponadto, korzeń maca zawiera unikalne kwasy tłuszczowe, takie jak makamidy, a także związki fitochemiczne o właściwościach przeciwutleniających. Z tak potężnym profilem fitochemicznym i odżywczym, nie jest zaskakujące, że korzeń maca został powiązany z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

Maca - gdzie kupić?

Maca jest powszechnym składnikiem kuchni peruwiańskiej, który nadaje potrawom ziemisty smak. Maca można kupić w postaci korzenia lub już przygotowanego proszku, który świetnie nadaje się jako dodatek do posiłków np. koktajli, smoothie czy owsianki. Korzeń Maca występuje też w formie suplementu diety, co pozwala nam na dostarczenie sporej ilości tego składnika w wysoce przyswajalnej formie.

Korzeń Maca - wartość odżywcza

Korzeń maca ma wysoką zawartość błonnika, białka i węglowodanów, a przy tym niską zawartość tłuszczu. Proszek Maca dostarcza również znacznych ilości minerałów takich jak:

  • wapń - 413 mg na 100 g,

  • magnez - 74 mg na 100 g

  • potas - 806 mg na 100 g,

  • żelazo - 7 mg na 100 g

  • cynk - 3 mg na 100 g

  • miedź - 430 mcg na 100 g

Zawiera również wiele witamin, takich jak witamina C, ryboflawina, niacyna i tiamina. Ponadto korzeń maca zawiera unikalne kwasy tłuszczowe, takie jak makamidy, a także fitochemikalia, takie jak kwercetyna, które mają właściwości przeciwutleniające

Korzyści zdrowotne

Naturalny pobudzacz

W Peru, korzeń maca ma długą historię użytkowania jako naturalny wzmacniacz energii. Przeprowadzono badanie, które wykazało, że spożywanie czarnej lub czerwonej maki przez 12 tygodni zwiększyło poczucie energii. Korzystny wpływ czerwonego korzenia maca okazał się szczególnie silny.

Lepsza kondycja włosów

Korzeń maca zawiera szeroką gamę makroskładników odżywczych, minerałów i witamin, których organizm potrzebuje, aby włosy były mocne i zdrowe. Białko zawarte w maca dostarcza aminokwasów, które organizm wykorzystuje do produkcji keratyny, kluczowego składnika budulcowego włosów. Minerały, takie jak wapń, cynk, miedź i żelazo - wszystkie te składniki są obecne w korzeniu maca - również odgrywają ważną rolę w utrzymaniu silnych i zdrowych włosów. Ponadto, korzeń maca zawiera wiele witamin z grupy B, które są związane ze zdrowym wzrostem włosów.

Poprawa płodności u mężczyzn

Jedną z największych korzyści zdrowotnych korzenia maca jest jego zdolność do poprawy płodności. Potencjał korzenia maca w zakresie zwiększania płodności został oceniony w badaniach, z obiecującymi wynikami. Wykazano, że czarna maca zwiększa ilość nasienia u mężczyzn i poprawia ruchliwość plemników, co sugeruje, że czarna maca może przynieść korzyści mężczyznom borykającym się z problemami z płodnością.

Lepsza pamięć

Badania wykazały, że spożywanie maca może mieć pozytywny wpływ na pamięć i zdolność uczenia się. Efekty te mogą być związane, przynajmniej częściowo, z silną aktywnością antyoksydacyjną czarnej maca i jej zdolności do hamowania działania enzymu, który katalizuje rozkład neuroprzekaźnika acetylocholiny.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec