Buraczki ćwikłowe wyglądają dość niepozornie i są niedoceniane przez większość z nas. A to bardzo niedobrze. Czemu? Te warzywa to prawdziwa "bomba" witaminowa, zawarte w nim związki azotowe potrafią zwiększyć wytrzymałość osób ćwiczących nawet o 16 proc. To nie koniec szerokiej, listy "magicznych" właściwości buraka. Oto najważniejsze z nich:

Betalainy - burak zawdzięcza im kolor, a my zdrowie

Co prawda ich właściwości dopiero są poznawane przez naukę, lecz wiadomo, że są jednymi z najmocniejszych antyoksydantów występujących w naturze. Udowodniono również, że chronią czerwone krwinki od przedwczesnego rozpadu oraz mogą okazać się pomocne w pracy serca i układu sercowo-naczyniowego. Barwniki te zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki, nawet czterokrotnie!

Wspiera działanie serca!

Regularne spożywanie buraków zmniejsza poziom cholesterolu oraz kondycję układu krwionośnego. Jest doskonałym środkiem krwiotwórczym, zapobiega anemii, a nawet wspomaga leczenie białaczki. Mimo że, buraki nie są bogatym źródłem żelaza, to wspaniały środek krwiotwórczy, dawno uznany przez medycynę naturalną. Zapobiega anemii, co więcej, wspomaga leczenie białaczki. Zawarte w burakach barwniki należą do bardzo silnych przeciwutleniaczy i czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Wspomagają więc układ krwionośny. Związku azotu zawarte w burakach, pomagają regulować ciśnienie krwi, poprzez podnoszenie stężenia tlenku azotu we krwi.

Zwalczaj raka jedząc buraka!

własciwości burakaJest to prawda. Naukowcy zauważyli, że stan chorych na nowotwory poprawiał się podczas wypijania dwóch szklanek świeżego soku z buraka dziennie. Również, zauważono, że sok z buraka chroni serce podczas chemioterapii lub radiologii, którymi walczy się z rakiem. Dochodzi również fakt, że bardzo dobrze radzi sobie z wolnymi rodnikami, które mogą niszczyć nasze DNA, zwiększając szanse powstawania nowotworów.

Właściwości buraka sprzyjają osobom aktywnym

Badania wskazują, iż związki azotowe, których źródłem są buraki, mogą opóźniać uczucie zmęczenia. Doświadczenia prowadzone na sportowcach wykazały, że spożycie soku buraczanego przed treningiem, zwiększała wytrzymałość badanych o 16%. Wyniki te są obiecujące z punktu wiedzenia lekarzy specjalizujących się w chorobach układu sercowego i oddechowego. Inna pozytywną cechą buraków jest fakt iż zwiększają regeneracje mięśni po treningu.

Buraki nakręcą Twój metabolizm

Warzywa te przyspieszają przemianę materii, powodują oczyszczanie się organizmu, a nawet hamują apetyt. Za ich sprawą wspierana jest wątroba, jelita oraz nerki, przez co nasz organizm szybciej radzi sobie z toksynami. Burak ma również właściwości odkwaszające organizm. Spożywanie tej rośliny szczególnie polecamy osobom, które piją dużo kawy, herbaty i lubią słodycze. To nie wszystko! Buraki zawierają mnóstwo witamin, minerałów i antyoksydantów, przez co mogą skutecznie wspierać naszą odporność w walce z chorobami i przeziębieniem. Nawet udowodniono, że burak pomoże Ci złagodzić objawy choroby dnia wczorajszego !