Probiotyki to fachowe określenie bakterie, które są dobroczynne dla naszego organizmu. Przez swoją działalność wpływają pozytywnie na nasz organizm, a co za tym idzie na nasze zdrowie i samopoczucie. Mało osób jednak zdaje sobie sprawe z ich istnienia i odżywia się w sposób nie sprzyjający namnażaniu się odpowiadniej flory jelitowej. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?


Jakie są zadania naszych, mikroskopijnych przyjaciół?

Mają one wielokierunkowe działanie na nasz organizm. Pojęciem tym również określa się produkt, który zawiera żywe bakterie posiadające właściwości probiotyczne, oczywiście w odpowiedniej ilości. Są one dostępne w postaci leków, suplementów diety oraz żywności funkcjonalnej. Do najważniejszych zadań probiotyków, należą:

  • hamowanie wzrostu patogenówprobiotyki

  • regulacja perystaltyki jelit

  • przeciwdzialanie alergii

  • eliminacja toksyn z organizmu

  • obnizenie wchłaniania egzogennego cholesterolu

  • stymulacja układu immunologicznego

  • uczestnictwo w syntezie witamin z grupy B i witaminy K

  • zmniejszenie występowania biegunek

Probiotyki najpopularniejsze odmiany.

Największą popularnością cieszą się dwa szczepy, Lactobacillus oraz Bifidobacterium z grupy kwasu mlekowego. Grupa Lactobacillus wykazuje wiele właściwości poleszających nasze zdrowie, m.in.: wspomagają leczenie zaburzeń motoryki jelit, zmniejszają ryzyko występowania biegunek, leczą zaparcia, hamują namnażanie się bakteri Helicobacter pyliori, które powodują wrzody żołądka. Natomiast bakterie ze szczepu Bifidobacterium pomagają w zmniejszeniu pasażu jelitowego, zmniejszają częstotliwość występowania biegunek rotawirusowych, pomagają w pełnym wykorzystaniu składników dostarczanych wraz z pożywieniem, są pomocne w syntezie witamin, hamują rozwój niektórych patogenów oraz wpływają na działanie układu immunologicznego

Do jakich celów można je stosować?

Probiotyki stosuję się w celach leczniczych i profilaktycznych, pod postacią tabletek, proszków, proszków zamknietych w kapsułkach oraz granulek. Należy pamiętać, że powinny one być przechowywane w zaciemnieniu oraz w niższej temperaturze. Idealna do tego zadania jest lodówka. Ze względu na ich znaczącą rolę w utrzymywaniu zdrowia naszego ciała, warto włączyć do swojej diety żywność będącą ich źródłem, czyli np.: kiszonki, przetwory mleczne.