W internecie można dotrzeć do wzajemnie wykluczających się informacji na temat chlorku sodu, potocznie nazywanego solą. Niektórzy przestrzegają przed nią, inni wychwalają nad niebiosa i namawiają do zwiększonego spożycia jej w ciągu doby. Kogo posłuchać? Ile tak naprawdę soli powinniśmy spożywać w ciągu dnia? Nadmiar/niedobór, czy jest dla nas zgroźny?


Znaczenie soli dla naszego organizmu

Bez wątpienia sól jest substancją chemiczną, która jest dla nas niezbędna. Nasz organizm składa się z około 450 gramów chlorku sodu. Jakie jest jej zadanie? Ogólnie rzecz biorąc, podobnie jak inne substancje mineralne będzie ona odpowiedzialna za gospodarkę wodną naszego organizmu. Najważniejszą rolę w niej odgrawa sód. Pierwiastek biogenny, niezbędny do życia i funkcjionowania naszego organizmu. Jegno niedobory prowadzą do upośledzenia funkcji układu nerwowego, a nawet do śmierci.

Sól - czy zwiększnie jej spożycia jest śmiertelne?

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przedsól nadmiernym spożywaniem soli w naszym społeczeństwie. Twierdzi, iż spożywamy jej za dużo co może być związane z podwyższeniem ciśnienia krwi, co w konsekwencji może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego. Obwiniają również nadmierne spożywanie chlorku sodu za przyczynę powstawania chorób skóry, otyłości, cukrzycy typu II a nawet nowotworów jelit i układu pokarmowego. Jednak najnowsze badania na nic takiego nie wskazują. Obecne normy spożycia soli nie mają uzasadnienia naukowego. Co ciekawe, najnowsze prace badawcze wykazały, że sól nie ma nic wspólnego z powstawaniem chorób serca i układu naczyniowego.


To jak w końcu z tą solą?

Jest ona niezbędna do życia, to jest jasne. Nie wolno wykluczyć jej z naszej diety zupełnie, ponieważ to ona sprawuję kontrolę nad gospodarką wodno-eletrolitową naszego organizmu. Jednak spożywanie jej w nadmiernych ilościach, też nie należy do najzdrowszych nawyków. Najgorsze jest jednak spożywanie dużej ilości pokarmów typu fast-food. Badania wykazują, iż 70% soli spożywaniej przez przeciętnego Amerykanina, pochodzi ze śmieciowego jedzenia. Do tego duża ilość tłuszczów zwierzęcych i mamy przyczynę nadciśnienia i chorób serca.