Twoja dieta nie działa i wciąż szukasz sposobu by osiągnąć swoje cele? Chcesz, aby dieta w końcu zadziałała? Nie możesz zrozumieć, czemu nie chudniesz lub nie poprawiasz swojej sylwetki i zadajesz sobie pytanie – „dlaczego jem mało i nie chudnę?, „Ćwiczę i nie mogę wypracować mięśni”? Ilość czynników wpływających na skuteczność diet jest sporo. Od niewłaściwej, skrajnej w swoich założeniach diety, przez brak konsekwencji i rzeczywistej chęci zmiany po same przekonanie, czym jest właściwie dieta… Sprawdź 5 wskazówek na to, aby dieta była skuteczna!

  • Jak wytrwać na diecie? Czyli kiedy dieta nie działa

  • Jem mało i nie chudnę – czyli o bilansowaniu diety

  • Dieta nie działa – ile kalorii mam jeść?

  • Dieta nie działa – jaką dietę wybrać?

  • Jaka dieta będzie skuteczna? Pomoc specjalisty

Jak wytrwać na diecie? Czyli kiedy dieta nie działa

Wytrwałość na diecie – słowo klucz! Cierpliwość na diecie to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się niektórym wydawać. Oczekujemy szybkich wyników, chcemy widzieć rezultaty „na już”, a tak naprawdę potrzebna jest nam właśnie wytrwałość. Mówi się, że najważniejsza walka to ta ze samym sobą – i to prawda, bo na drodze do wymarzonej sylwetki czeka nas mnóstwo pokus i niemało wyrzeczeń ;). Brak samodyscypliny – to właśnie tego brakuje ludziom.

Oczywiście każdy ma prawo do chwil słabości! Jednak jeśli Ci zależy, a masz problem z wytrwaniem na diecie, spróbuj zadać sobie pytania: dlaczego chcesz schudnąć, zadbać o zdrowie, sprawność, siłę itd. Dlaczego jest to dla Ciebie ważne? Niezależnie od Twojego celu, wspólnym mianownikiem jest wytrwałość.

Nie narzucaj sobie nadmiernych restrykcji! Stawiajmy sobie realne cele, podążajmy metodą małych kroków. Dla przykładu, redukcja tkanki tłuszczowej jest procesem - nie zawsze utracisz taką samą ilość tkanki tłuszczowej, a kilogramy będą spadać z wagi regularnie jak w zegarku. Wahania w tempie spadku wagi są normalne, dzieje się tak poprzez naturalną dla organizmu fizjologię. Lepiej postawić na małe spadki wagi i cierpliwie poprawiać składowe ciała niż oczekiwać szybkich i spektakularnych efektów. Praktycznie też lepiej postawić na budowę zdrowych nawyków przez dłuższy czas i utrzymanie efektów tych działań.

Jem mało i nie chudnę – czyli o bilansowaniu diety

Jesteś zaskoczony brakiem efektów wprowadzonej diety? Powodem może być nieodpowiednie jej zbilansowanie! Często ulegasz pokusom, czekolada woła Cię z zamkniętej szafki, ciągle czujesz głód, a może dodatkowo osłabienie? Myślisz sobie „jem zdrowo i nie chudnę?.

Bardzo często przyczyną niepowodzenia jest nieodpowiednia ilość składników odżywczych w diecie – wydaje nam się, że jemy mało i zdrowo, a w rzeczywistości może dostarczamy jedzenia niskiej jakości, nie dbamy o podaż błonnika i białka (które trzymają w ryzach nasz apetyt i uczucie sytości), albo mimo spożywania zdrowych produktów – jesz za dużo lub za mało (zależnie od Twojego celu). Jeśli zadbasz o dostarczacie wraz z dietą odpowiednią ilość składników mineralnych, witamin i związków bioaktywnych – dajesz sobie większą szansę na powodzenie i skuteczność Twojej diety.

Dobrze zbilansowana dieta to dieta, która zapewnia odpowiednie funkcjonowanie organizmu i oddala ryzyko wielu chorób. Musi być spełnione wiele elementów, aby mechanizm jakim jest ludzki organizm dobrze funkcjonował. Odpowiednie proporcje makroskładników, spełnienie zapotrzebowania na wspomniane witaminy czy składniki mineralne, spożywanie żywności niskoprzetworzonej – wszystkie te elementy tworzą całokszałt diety, która działa. Nie zapominajmy również o bardzo ważnym zapotrzebowaniu energetycznym organizmu oraz aktywności fizycznej, która może znacząco na nią wpływać.

Jeśli nie wiesz, jak wyliczyć zapotrzebowanie na makroskładniki, sprawdź nasz kalkulator kalorii. Wystarczy że wpiszesz dane takie jak masa ciała, wzrost, wiek i płeć, następnie dopasujesz swój codzienny tryb życia oraz określisz własny cel – kalkulator przygotowany przez naszych doświadczonych specjalistów zasugeruje Ci konkrety, na których oprzesz swoją dietę.

Dieta nie działa – ile kalorii mam jeść?

Częstym powodem, dla którego dieta nie działa, jest nieodpowiednia podaż kalorii. Niezależnie od tego, czy chcesz zgubić tłuszcz, czy może zbudować tkankę mięśniową – podstawą jest odpowiedni bilans kaloryczny. Wspomniany kalkulator kalorii pomoże Ci wyliczyć Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu dowiesz się, czy jesz za dużo, a może za mało.

Przyczyny nieodpowiedniej kaloryczności są dwie: albo oszukujemy samych siebie i podjadamy (lub niedojadamy), albo rzeczywiście nieświadomie popełniamy błędy! Dla przykładu, podstawowym błędem popełnianym na dietach redukcyjnych jest ilość spożywanego pokarmu. To znaczy, często myślimy, że jeśli dane produkty są zdrowe, fit, bądź eko, możemy jeść je bez ograniczeń. Nic bardziej mylnego! Duża łyżka zdrowego masła orzechowego może mieć więcej kalorii niż czekoladowy cukierek. Nie wierzysz? Sprawdź na etykiecie :) 100g łososia, którego położysz na kanapkę, będzie mieć więcej tłuszczu, niż plaster sera żółtego, który odbiera się jako „mniej zdrowy” i „niedietetyczny”. Dlatego jeśli dieta nie działazadbaj o kalorie!

Dieta nie działa – jaką dietę wybrać?

Diety cudile ich znamy… Przyznajcie się, ile razy testowaliście detoksy sokowe, pościliście przez cały dzień, a może wyeliminowaliście z diety produkty, które są istotne dla naszego zdrowia? Zmień sposób myślenia na temat skuteczności jakiejkolwiek diety. Najlepsza dieta to taka dieta, którą utożsamiamy ze sposobem żywienia i stylem życia. Taka, której efekty będą długoterminowe.

Każda z diet ma swoje wady i zalety, dlatego bardzo ważne są nawyki żywieniowe, które kształtujemy latami. Nie ma diety cud. Zdrowe ciało wymaga tego, aby stale o nie dbać. Wprowadza sukcesywnie małe, ale trwałe zmiany.

Jaka dieta będzie skuteczna? Pomoc specjalisty

Postanowienia spisane, dieta rozpoczęta, trzeba zacząć, ale… nie wiesz jak? Próbujesz stosować „jakąś” dietę, ale nie przynosi ona efektów? Problem może tkwić w nieświadomym popełnianiu błędów, których nie dostrzegasz na pierwszy rzut oka i nie jesteś w stanie samodzielnie określić, co musisz zmienić, aby dieta działała.

W takiej sytuacji warto skorzystać z porad specjalisty i udać się na konsultację z dietetykiem. Odpowiednio przeprowadzony wywiad żywieniowy połączony z analizą aktualnych zachowań żywieniowych może pomóc zauważyć błędy i je skorygować. Nie musisz od razu decydować się na kupno planu żywieniowego – w pierwszej kolejności możesz skorzystać z konsultacji z dietetykiem. Dietetyk omówi z Tobą Twój aktualny styl życia, dietę, być może skieruje na badania aby wykluczyć pewne jednostki chorobowe i zaproponuje odpowiednie postępowanie. Może okazać się to bardzo pomocne, bo już kilka porad i wskazówek, które wdrożymy po konsultacji może pomóc nam przełamać stagnację i ruszyć dalej.

_________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz