W obiegowej dietetyce upowszechniło się przekonanie które mówi, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego powinno dawać nam zastrzyk energii na cały dzień - na tej podstawie można wywnioskować, że inne posiłki  takie jak obiad czy kolacja nie są aż tak ważne, tego typu podejście wychodzi na przeciw logice. Zdrowe odżywianie wykracza daleko poza jeden posiłek.

Śniadanie kontra inne posiłki

Śniadanie dla niektórych osób musi być wysoko energetyczne, a tym samym syte, często bywa tak, że między śniadaniem, a drugim posiłkiem jest 4-5 godzinna przerwa. Niemniej jednak istnieją również osoby, które lepiej czują się po skromnych śniadaniach - jest to zależne od indywidualnych preferencji. Przechodząc do meritum, każdy posiłek w naszej diecie jest ważny, niezależnie od tego czy jest to pierwsze czy drugie śniadanie, obiad czy kolacja. Każdy posiłek powinien być bogaty w składniki odżywcze.

Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje ok. 40 składników odżywczych: witamin, minerałów, aminokwasów, czy kwasów tłuszczowych - te substancje stanowią materiał budulcowy organizmu, ponadto wspomniane związki są niezbędne do pracy wielu enzymów. 

  • Jedzenie ma bezpośredni wpływ na naszą genetykę, a mianowicie różne makroskładniki (białka, tłuszcze, węglowodany) wywołują różną reakcję ze strony hormonów, neuropeptydów, miokin, hepatokin, czynników wzrostowych

  • Przedłużający się niedobór jednego ze składników może nieść za sobą poważne komplikację, np: deficyt folianów lub magnezu prowadzi m.in do niestabilności DNA czy też osłabia produkcje przeciwciał i komórek odpornościowych.

  • Każdy posiłek w naszej diecie powinien charakteryzować się wysoką gęstością odżywczą - powinien dostarczać odpowiednią podaż białka (w tym aminokwasów), zdrowe tłuszcze, witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, błonnik etc.

Pamiętajmy jednak, że strategia żywieniowa sportowca będzie się istotnie różnić od osoby trenującej rekreacyjnie lub osoby z nadwagą. Osoba z problemami metabolicznymi czy też niedoborami pewnych składników również będzie odżywiała się w inny sposób niż osoba zdrowa, dlatego tak ważna jest indywidualizacja. 

Dlaczego warto jeść śniadanie? 

Poniżej przedstawię kilka powodów dla których warto jeść z rana śniadanie

  • Porządne śniadanie z rana zwiększa sytość, a tym samym wykazuje korzystny wpływ na regulację gospodarki hormonalnej

  • Nasze jelita lepiej funkcjonują z rana niż późnym wieczorem - dlatego lepiej zjeść bardziej kaloryczne śniadanie (nie mylić z przejadaniem się) niż wpychać w siebie obfitą kolację, która może negatywnie wpłynąć na jakość snu

  • Spożywanie śniadania z uwzględnieniem pewnej ilości węglowodanów może zwiększyć nasze zdolności wysiłkowe na treningu - jeśli trening wykonywany jest w godzinach porannych

Spożywanie śniadań może nieść za sobą pewne korzyści, jednak nie każdy jest ich zwolennikiem. Ważne jest żeby zadbać o to, aby nasza dieta pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, nie powodowała problemów trawiennych, ospałości czy głodu. 

Podsumowanie

Na zdrowe odżywanie należy patrzyć w ujęciu holistycznym, nie jedynie przez pryzmat śniadania, posiłku potreningowego czy kolacji. Dużo ważniejszą kwestią jest zarówno jakościowy jak i ilościowy dobór pokarmów spożywanych na co dzień. Wbrew temu co mogłoby się wydawać śniadanie wcale nie jest najważniejszym posiłkiem w naszej diecie, powinniśmy zadbać o to aby każdy posiłek charakteryzował się wysoką gęstością odżywczą.