Niektórzy zwykli mawiać, że piękno jest w oczach patrzącego. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy: mięśnie w naszym organizmie prezentują się lepiej niż tkanka tłuszczowa, która maskuje linie ciała i załamania zbiegających się mięśni. Mięśnie jednak nie pełnią jedynie roli estetycznej. Zwiększają ogólną kondycję, zdrowie i metabolizm, dlatego ważne jest aby zachować odpowiednie proporcje między nimi a tkanką tłuszczową. Jednak 

mierzenie składu ciała

jak zmierzyć ich skład w naszych organizmach? Jakie znaczenie ma dla nas mierzenie składu ciała?

Czy waga kłamie?

Większość osób nie zwraca uwagi na proporcję poszczególnych elementów ciała, lecz wyłącznie na wagę. Jest to dość duży błąd. Waga niestety nie informuje Cię o tym, jaki ciężar jest udziałem tłuszczu, a jaki mięśni. Osoby odchudzające się, mylnie uznają, że zmniejszenie się ogólnej masy ciała jest sukcesem, a zwiększenie niepowodzeniem. A jak wyobrazisz sobie, że zyskujesz bądź tracisz wyłącznie mięśnie? Kolejną sprawą jest dobowe wahanie się masy. Spowodowane jest ono zmiennym odsetkiem wody w naszym organizmie, wystąpieniu posiłków, itp. Jeżeli się ważysz rób to raz w tygodniu o tej samej porze dnia (najlepiej po przebudzeniu, na czczo).

Uważaj na BMI!

Wskaźnik masy ciała (BMI) to następna, najczęściej stosowana metoda pomiaru ciała. Powinna ona diagnozować nadwagę i otyłość, lecz czy naprawdę tak jest? Wynik w tej metodzie zyskujemy poprzez podzielenie masy ciała (wyrażoną w kilogramach), przez wzrost (w metrach), podniesiony do kwadratu. I uzyskany wynik klasyfikujemy. BMI powyżej 25 klasyfikuje nas jako osobę z nadwagą, zaś jeżeli wynosi ono 30 jesteśmy osobą otyłą. Jednak przypatrzmy się czołowym kulturystom lub zawodnikom futbolu amerykańskiego. Ich BMI często przekracza 30, a procentowy udział tkanki tłuszczowej w ich ciele jest prawidłowy.

Badanie składu ciała - najpopularniejsza metoda

Według nas waga, miarka oraz odbicie w lustrze są ważne, lecz ich dopełnieniem jest test fałdu skóry. Jest to praktyczna, niedroga, łatwa metoda weryfikująca ilość tłuszczu w naszym organizmie. W teście tym używa się szczypczyków-suwmiarki, które działają jak imadło. Przyrząd do pomiaru nazywany jest "fałdomierzem" i można go nabyć wszędzie. Podczas badania trzeba uszczypnąć się w kilku miejscach. Następnie sumujemy uzyskaną wartość w milimetrach i sprawdzamy ją w tabelach dostępnych w sieci.

Komputerowe badanie metodą BIA

Jest to nowoczesna metoda wykorzystująca bioelektryczną impedancję naszego ciała. Bada się w ten sposób poziom tkanki tłuszczowej, wody, ilość mięśni, rozłożenie poszczególnych elementów w naszym organizmie, wiek metaboliczny. Jest to najlepsza i najwygodniejsza metoda, która zapewnia precyzyjne wyniki.

Zapraszamy na analizę składu ciała metodą BIA w naszej placówce ;)

Strefa Zdrowia.