Ustal realne cele

Jeśli zakładasz utratę dużej ilości kilogramów w krótkim czasie, możesz się szybko rozczarować. Nie ma diety cud, a zbyt drastyczne ograniczanie kalorii w diecie spowoduje, że po uzyskaniu pożądanej masy ciała równie szybko wrócisz do wyjściowej wagi, niekiedy nawet z nawiązką.

Pamiętaj o motywacji

Najlepiej codziennie przypominaj sobie, z jakiego powodu zacząłeś i dlaczego chcesz wprowadzić zmiany. To będzie Twój codzienny motywator.

Planuj posiłki

Zawsze zaplanuj dzień wcześniej jadłospis na cały kolejny dzień. Trzymanie się planu ułatwi regularne spożywanie posiłków, a to z kolei zmniejszy ryzyko napadów głodu. Jeśli spędzasz poza domem wiele godzin, przygotuj wcześniej dania i zabierz je ze sobą w pudełkach.

Nie kupuj żywności na zapas

Wybierając się na zakupy, przygotuj dokładną listę potrzebnych produktów żywnościowych. Gdy będziesz w sklepie, wybieraj tylko produkty z listy. Zrezygnuj z kupowania i trzymania w domu słodyczy, słonych przekąsek i tym podobnych pokarmów. Jeśli nie będziesz ich miał w zasięgu ręki, mniej prawdopodobnym będzie, że się na nie skusisz.

Postaw na zdrowe przekąski

Jeśli wiesz, że spędzisz kilka godzin poza domem, a nie przygotowałeś wcześniej posiłku "na wynos", zabierz ze sobą coś zdrowego i wysokoproteinowego do przekąszenia na wypadek głodu. Może to być garść orzechów, migdałów, jogurt grecki lub baton proteinowy o niskiej zawartości cukru.

Zwolnij na chwilę

Wygospodaruj co najmniej 5-10 minut na spożywanie posiłku w spokoju, na siedząco, a nie w pośpiechu. Dzięki temu będziesz mógł przez chwilę skupić się tylko na jedzeniu, powoli przeżuwając każdy kęs. Takie praktyki sprzyjają odczuwaniu sytości po posiłku i sprawiają, że rzadziej sięgamy po niezaplanowane przekąski.

Monitoruj spożywane pokarmy

Używaj aplikacji, która umożliwia zapisywanie posiłków w dzienniczku żywieniowym. Dzięki temu przestrzeganie diety stanie się łatwiejsze, a ryzyko nieprawidłowego oszacowania ilości spożytych kalorii znacznie spadnie.

Zacznij dzień od wysoko białkowego śniadania

Jedząc dobrze zbilansowane śniadanie, które dostarcza dużej dawki protein, będziesz czuł się bardziej nasycony, niż po posiłku ubogim w białko. Dodatkowo poziom glukozy we krwi będzie bardziej stabilny przez cały dzień, co daje znacznie mniejsze szanse na to, że będziesz podjadał.

Pamiętaj, że na wszystko potrzeba czasu

Jak to mówią "nie od razu Rzym zbudowano". I tak samo odchudzanie czy zmiana nawyków żywieniowych na lepsze i zdrowsze to procesy, które wymagają od nas czasu i cierpliwości.

Dieta to nie wszystko

Okazuje się, że zmiana sposobu żywienia w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną ułatwia wprowadzenie zdrowych nawyków na stałe. A więc oprócz diety ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!