W tym artykule chcielibyśmy się mocniej pochylić nad tym, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta osób uprawiających kolarstwo, zarówno wyczynowo, jak i hobbystycznie. Specyfika tego sportu wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno motorycznego, wydolnościowego oraz dietetycznego. Należy posiadać podstawową wiedzę na temat żywienia tudzież suplementacji, aby systematycznie polepszać swoje wyniki i przełamywać granice w tym sporcie.

Kolarstwo - żywienie

Źródła energii w kolarstwie

Zawodowi kolarze potrafią pokonać w ciągu tygodnia do 600 km w zależności od konkurencji. Dzienny wydatek energetyczny zawodników oscyluje wokół 250 kJ/kg. W takim przypadku należy ustanowić optymalne warunki dla potreningowej rekonwalescencji i najlepszym wyjściem jest zwiększenie liczby przyjmowanych posiłków w ciągu dnia.

Ogólnie panuje tutaj zasada zrównoważonego żywienia, czyli dostarczanie organizmowi ilości kalorii, które odpowiadają jego wydatkom. Należy również pamiętać o odpowiedniej proporcji węglowodanów, tłuszczy oraz białek, które będą odkrywać kluczową rolę w odbudowie mięśni oraz spełniać ich potrzeby podczas wysiłku.

Kolejnym ważnym aspektem stosowania równowagi pomiędzy przyjmowanymi kaloriami, a spalanymi jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała przez kolarzy. W tym przypadku trzeba być jednak uważnym. Bardzo ważne jest, aby utrzymywać prawidłową masę ciała. Jej niski poziom pozytywnie koreluje z wynikami na wyścigach, zwłaszcza górskich. Będzie się to również przekładało na obniżenie kosztów energetycznych i polepszeniu mocy względnej.

Trzeba pamiętać również, iż zbyt niski poziom przyjmowanej energii w postaci pożywienia będzie negatywnie odbijał się na regenerację. Dlatego też podczas redukcji masy, zmniejszone ilości pokarmu przyjmuje się podczas dni ze zmniejszoną ilością wysiłku fizycznego.

Opis makroskładników w diecie kolarza

  • Węglowodany

Jest to główne źródło energii oraz służą jako uzupełnienie magazynów w postaci glikogenu. To właśnie glikogen mięśniowy wpływa bezpośrednio na wydolność zawodnika podczas wysiłku fizycznego. Tempo zużycia tego węglowodanów jest zależne od intensywności wysiłku.

Udowodniono, iż wydolność organizmu sportowca drastycznie spada podczas zmniejszenia ilości glikogenu do 5g/kg masy ciała. Jego resynteza trwa od 24 do 48 godzin. Bardzo ważnym jest aby zadbać o jego regenerację podczas zawodów lub w przypadku występowania kilku jednostek treningowych podczas jednego dnia. Przyjmuje się, iż aby utrzymać odpowiednią ilość glikogenu, a co za tym idzie wydolności na treningu, należy spożywać około 60 procent węglowodanów w odniesieniu do podaży energetycznej organizmu.

Natomiast dobowe zapotrzebowanie osoby uprawiającej tę dyscyplinę sportu oscyluje wokół 8,3 do 14,3 gramów węglowodanów na kilogram masy ciała. Natomiast podczas treningu trwającego dłużej niż 90 minut powinno przyjmować się od 30 do 60 gramów węglowodanów na godzinę wysiłku.

  • Tłuszcze

Są drugim co do ważności źródłem energii podczas długiej aktywności fizycznej. Kluczowym jest, aby osoby uprawiające kolarstwo spożywały około 1,4 do 2,8 grama tłuszczów na kilogram masy ciała przez dobę.

Co do źródeł tłuszczów, proporcja powinna być 80:20 dla tłuszczów pochodzenia zwierzęcego do roślinnych. Bardzo ważnym jest aby tak dobrać źródła lipidów, aby uzupełnić potrzeby organizmu na nienasycone kwasy tłuszczowe i umożliwić przez to rozpuszczanie się witamin oraz zaspokoić potrzeby energetyczne organizmu.

  • Białka

Jest to składnik pożywienia odpowiadający za budowę, regenerację tkanek, wchodzi w skład enzymów oraz hormonów. Jedynie podczas bardzo długich i wzmożonych treningów białko może posłużyć jako materiał energetyczny, podczas wystąpienia glukoneogenezy.

Zapotrzebowanie na ten makroskładnik powinno wynosić do 15 procent całkowitego bilansu energetycznego. W tym sporcie potrzeby organizmu na ten składnik mieszczą się w przedziale od 1,2 do 2 gramów na kilogram masy ciała na dobę. Podczas większych obciążeń można zwiększyć ten pułap do 2,9 g/kg masy ciała. Udział białek pochodzenia zwierzęcego nie powinien przekraczać 65 procent. Zawodnicy o mniejszym stażu powinni z reguły spożywać zwiększone ilości białek.

________________

Autor: Tomasz Domoradzki