W ostatnich latach na rynek suplementów systematycznie przybywa nowych odżywek białkowych. Wybór środków tego typu jest dość szeroki, przez co zakup odpowiedniego preparatu może być nie lada wyzwaniem. Niniejszy ranking ma za zadanie ułatwić Ci zakup dobrej jakości odżywki białkowej. Izolat białka serwatkowego cieszy się wyjątkowo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, stawiających sobie za cel poprawę ogólnie pojętej formy sportowej.

Izolat białka serwatkowego - to warto wiedzieć

Izolat białka serwatkowego (WPI) powstaje w procesie CFM - w wieloetapowym procesie mikrofiltracji serwatki mleka z przepływem krzyżowym. Proces ten przebiega w niskiej temperaturze, wobec tego proteiny serwatkowe zachowują pełną strukturę i aktywność funkcjonalnych białek, a końcowy produkt cechuje się niską zawartością cukru, tłuszczu oraz laktozy.

Izolat w przeciwieństwie do koncentratu białka serwatkowego charakteryzuje się wyższym udziałem protein w porcji, zazwyczaj są to różnice wynoszące ok. 10g. Poza tym WPI wykazuje szybsze tempo wchłaniania, w przeciwieństwie do WPC, które ma nieco wolniejszą kinetykę wchłaniania aminokwasów, jest to duży plus w przypadku gdy potrzebujemy uzupełnić białko w jak najszybszym czasie. Należy również wspomnieć o tym, że izolat nie dostarcza laktozy, dzięki czemu osoby z nietolerancją na cukier mleczny mogą go spokojnie spożywać.

1. RULE R1 PROTEIN

Na pierwszym miejscu króluje RULE 1 R1 PROTEIN. R1 Protein to niekwestionowalnie produkt klasy premium, zbierający bardzo pochlebne opinie, wśród osób aktywnych fizycznie. Producent zadbał o wysokie standardy produkcji, składniki zawarte w tej odżywce są najwyższej jakości.

Podstawą R1 Protein jest ultra czysty, łatwo przyswajalny hydrolizowany izolat białka serwatkowego. Nie znajdziemy w nim koncentratu białka serwatkowego, ani żadnych śmietanek, gum czy innych wypełniaczy, które rozcieńczają to, na czym naprawdę nam zależy, czyli na optymalnej jakości i ilości białka. Ponadto wolny jest od laktozy, glutenu, cukru, tłuszczu i cholesterolu.

Preparat w porcji (28,9g) dostarcza 25g białka oraz 6g BCAA, a tym samym umożliwia szybką i skuteczną absorbcję aminokwasów z przewodu pokarmowego, co jest niezwykle korzystne z punktu widzenia budowy masy mięśniowej oraz regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych. Poza tym jest łatwostrawny, dzięki czemu nie musimy martwić się o problemy żołądkowo-jelitowe. Omawiana odżywka może również pochwalić się doskonałą rozpuszczalnością. R1 Protein dostosowany jest do potrzeb sportowców wszelkich dyscyplin.

Wielkość opakowania: 462 g / 1098 g / 2000 g

Porcja jednorazowa: 28,9 g

Ilość porcji w opakowaniu: 16 porcji / 38 porcji / 76 porcji

2. EXTENSOR Izolat Białka Serwatki 97%

Na drugiej pozycji melduje się EXTENSOR Izolat Białka Serwatki 97%. W swoim składzie zawiera 100 % izolatu białek serwatkowych, o stężeniu białka 97 %. Izolat 97 posiada wysoki wskaźnik wartości biologicznej (BV), idealnie nada się w sytuacji, gdy potrzebujemy praktycznie natychmiastowej dostawy aminokwasów dla naszego organizmu. Występuje on w formie instant, czyli cechuje bardzo dobrą rozpuszczalnością.

Preparat dostarcza 28,5g białka oraz 6620 mg BCAA w porcji (30g). Preparat pozbawiony jest zarówno sztucznych barwników, aromatów, jak i substancji słodzących, co odróżnia go od innych dostępnych na rynku odżywek białkowych. Wobec tego, to idealny wybór dla osób stroniących od tego typu składników, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszyscy są zwolennikami odżywek bezsmakowych.

Izolat 97 nie zawiera laktozy, cholesterolu, cukru, ani glutenu, występują za to śladowe ilości tłuszczu (0,45g/porcję), ale są to wartości niemalże zerowe. Warto wspomnieć, że produkt występuje jedynie w torbie 1000 gramowej, co dla niektórych może być małym minusem.

Wielkość opakowania: 1000 g

Porcja jednorazowa: 30 g

Ilość porcji w opakowaniu: 33

3. OPTIMUM NUTRITION 100% Gold standard Isolate

Brązowy medalista, czyli trzecią pozycję obejmuje OPTIMUM NUTRITION Gold standard Isolate. Gold standard Isolate to hydrolizowany i ultrafiltrowany izolat, charakteryzujący się dobrym stopniem przyswajalności, szybkim tempem wchłaniania, a także wysoką zawartością białka wynoszącą ok. 80%. Preparat szybko dostarcza aminokwasów do komórek mięśniowych i skutecznie optymalizuje procesy regeneracyjne i anaboliczne.

W porcji (30g) mieści się 25 g białka, w tym 5.5 g BCAA, a także śladowe ilości węglowodanów (1,3g) i tłuszczy (0,4g). Nie zawiera laktozy, cukru, ani cholesterolu. Gold standard Isolate zaliczany jest do topowych odżywek wysokobiałkowych.

Wielkość opakowania: 930 g

Porcja jednorazowa: 30 g

Ilość porcji w opakowaniu: 31

4. FITNESS AUTHORITY Gold Whey Protein Isolate

Czwarte miejsce zajmuje FITNESS AUTHORITY Gold Whey Protein Isolate. Gold Whey Protein Isolate to wysokiej jakości odżywka, zawierająca wysoce przyswajalne białko w formie izolatu białek serwatkowych. Ponadto preparat został wzbogacony o kompleks enzymów trawiennych Aminogen®.

Preparat w porcji (30g) dostarcza 24g białka, 5g BCAA oraz 1,2g węglowodanów. Nie zawiera cukru, laktozy, cholesterolu, ani tłuszczy. Gold Whey Protein Isolate to produkt wyjątkowo łatwostrawny i szybko wchłanialny. Izolat od Fitness Authority nie odbiega istotnie od produktu Gold standard Isolate, różnice między tymi odżywkami są minimalne.

Wielkość opakowania: 908 g / 2270 g

Porcja jednorazowa: 30 g

Ilość porcji w opakowaniu: 31 / 76

5. SCITEC NUTRITION 100% Whey Isolate

Ostatnia pozycja należy do SCITEC NUTRITION 100% Whey Isolate. Produkt znalazł się na ostatnim miejscu, ale nie bez powodu mieści się w czołówce najlepszych izolatów dostępnych na rynku

Preparat dostarcza wysokiej jakości izolatu białka serwatkowego, który został pozyskany w procesie ultrafiltracji i mikrofiltracji. W produkcie znajduje się wysokie stężenie szybko przyswajalnego białka o dobrym aminogramie. Porcja (25g) produktu dostarcza 21g białka, 0,6g węglowodanów oraz <0,5g tłuszczy, przy czym preparat nie zawiera laktozy, ani cukru. Whey isolate, w porównaniu do R1 PROTEIN oraz Gold standard Isolate, pod kątem smaków wypada nieco gorzej, gdyż ma bardziej wyczuwalny tzw. chemiczny posmak.

Wielkość opakowania: 700g / 2000 g

Porcja jednorazowa: 25 g

Ilość porcji w opakowaniu: 28 / 80

Podsumowanie

Szeroki wybór odżywek białkowych może istotnie utrudnić zakup odpowiedniego preparatu, jednak liczymy, że powyższy ranking pomoże Ci rozwiązać ten dylemat. Produkty, które pojawiły się w powyższym rankingu są produktami wartymi największej uwagi, nie tylko ze względu na walory takie jak smak, ale również z uwagi na jakość surowców, które zostały użyte od ich wyprodukowania.

Izolat białka serwatkowego wspomaga rozwój ogólnie pojętej formy sportowej, m.in ułattwia przyrost masy mięśniowej w połączeniu z treningiem oporowym, ogranicza spadek muskulatury podczas stosowania diet odchudzających, pomaga w osiągnięciu odpowiedniej ilości białka w diecie oraz zapewnia lepszą regenerację.

Odżywka białkowa to suplement najczęściej stosowany przez osoby aktywne fizycznie - białko syci na dłużej, a osobom, które często mają ochotę na  słodycze, poprzez swoją szeroką gamę smaków może pomóc w walce z zachciankami.