Odżywki białkowe to jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych suplementów diety, zarówno przez sportowców, jak i osób aktywnych fizycznie. Tego typu preparaty stosowane są m.in do osiągnięcia odpowiedniej dziennej puli protein oraz urozmaicenia posiłków.

Odpowiednia podaż białka w diecie wspomaga przyrost masy mięśniowej w połączeniu z treningiem oporowym, ogranicza spadek muskulatury podczas stosowania diet odchudzających (nierzadko niskokalorycznych), a także usprawnia proces regeneracji, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia poprawy ogólnie pojętej formy sportowej.

Na rynek suplementów na dobre rozgościły się odżywki białkowe oparte na białkach roślinnych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, które odżywki wegańskie są warte uwagi. Na pomoc przychodzi ranking, który dla Was przygotowaliśmy.

1. Rule1 R1 Plant Protein

Wśród odżywek białkowych króluje R1 Plant Protein. R1 Plant Protein to unikalna odżywka dostarczająca najwyższej jakości roślinnych białek: białko grochu, białko z nasion słonecznika, białko z pestek dyni oraz białko z pestek arbuza. Takie połączenie białek roślinnych zapewnia optymalny aminogram. Preparat ten posiada zarówno wysokie ilości aminokwasów BCAA, jak i EAA.

R1 Plant Protein stanowi najlepsze, dodatkowe źródło białka dla wegan i wegetarian, jest wolny od glutenu, laktozy, a także cukru, słodzony jest wyłącznie stewią (bez sukralozy i acesulfamu). R1 Plant Protein w porcji (38g) dostarcza 24 g najwyższej jakości białka. Ponadto preparat został uzupełniony o błonnik prebiotyczny - inulinę. Inulina stymuluje rozwój i wzrost korzystnych bakterii w przewodzie pokarmowym.

Wielkość opakowania: 760 g

Porcja jednorazowa: 30 g

Ilość porcji w opakowaniu: 25

2. Ghost Vegan Protein

Druga pozycja należy do Ghost Vegan Protein. Ghost Vegan Protein to odżywka białkowa składająca się z trzech źródeł białka pochodzenia roślinnego - koncentratu białka grochu, organicznego białka dyni i białka z nasion arbuza. W tej odżywce znajdziemy pełen profil aminokwasowy. Preparat ten nie zawiera ani glutenu, ani laktozy. Ghost Vegan Protein rozpuszcza się prawie natychmiastowo i posiada bajeczne smaki.

W porcji (35g) znajdziemy 20g białka, jest to wartość relatywnie mniejsza od naszego zwycięzcy. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ghost Vegan Protein jest jednym z najlepszych wyborów jeśli chodzi o łatwe i wygodne uzupełnienie podaży białka zarówno przez wegan i wegetarian, jak i alergików niemogących spożywać odżywek białkowych opartych na białkach mleka.

Wielkość opakowania: 980 g

Porcja jednorazowa: 35

Ilość porcji w opakowaniu: 28

3. Power Gym Vegan Protein

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Power Gym Vegan Protein. Power Gym Vegan Protein to odżywka proteinowa produkowana na bazie białka pozyskanego z grochu oraz ryżu - zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Preparat został wzbogacony o ekstrakty owocowe i warzywne o wysokiej aktywności przeciwutleniającej.

Porcja (30g) Power Gym Vegan Protein dostarcza 22 g białka, czyli trochę więcej w przeliczeniu na 100 g niż nasi poprzednicy, jednak preparat składa się z dwóch źródeł białek roślinnych, przez co ma nieco gorszy profil aminokwasowy.

Wielkość opakowania: 800g

Porcja jednorazowa: 30

Ilość porcji w opakowaniu: 26

4. My Protein Vegan Blend

Tuż za podium, czyli na miejscu czwartym znajduje się Myprotein Vegan Blend. Myprotein Vegan Blend oparty jest na mieszance białek roślinnych, w skład której wchodzi białko grochu oraz białko bobu.

Preparat dostarcza 22g białka w porcji (30g). Ponadto jest wolny od glutenu, a także zawiera śladową zawartość cukru. Myprotein Vegan Blend jest odpowiedni dla wegetarian i wegan. Poleca się go każdemu, kto potrzebuje dodatkowego źródła pełnowartościowego białka.

Wielkość opakowania: 1000g

Porcja jednorazowa: 30g

Ilość porcji w opakowaniu: 33

5. Scitec Nutrition 100% Plant Protein

Ostatnia pozycję w rankingu zajmuje Scitec Nutrition 100% Plant Protein. Scitec Nutrition 100% Plant Protein to odżywka białkowa zawierająca białko pochodzące z nasion grochu żółtego.

W porcji (30g) znajduje się 21g, przy czym należy nadmienić, że białko grochu zawiera niskie stężenie metioniny. Na tle swoich poprzedników, Plant Protein wypada słabiej pod kątem ilości aminokwasów.

Wielkość opakowania: 900 g

Porcja jednorazowa: 30 g (3/4 miarki)

Ilość porcji w opakowaniu: 30

Podsumowanie

Białko pochodzenia roślinnego stanowi idealne uzupełnienie diety dla osób aktywnych fizycznie i wszystkich tych, którzy poszukują dodatkowego źródła białka w swojej diecie. Odżywki białkowe oparte na białkach roślinnych zapewniają odpowiednią ilość niezbędnych aminokwasów oraz wspomagają kształtować sylwetkę. Wbrew temu co się wydaje, na diecie wegańskiej można skutecznie rozwijać ogólnie pojętą formę sportową.