Syropy “zero” to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kategorii produktów w fit branży. Wszystko za sprawą podzielonych opinii na temat ich smaku – nierzadko są skrajnie różne. Aktualnie na polskim rynku możemy wybierać spośród wielu marek. Z jednej strony jest to ułatwienie, a z drugiej dylemat. Każdemu zależy bowiem na wybraniu tego najlepszego, do którego będzie się regularnie wracać. By ułatwić Wam wybór syropów zero, stworzyliśmy ranking TOP3. Sugerowaliśmy się przede wszystkim smakiem i konsystencją, bo wszystkie bazują na podobnych składnikach. Jakich? W kolejnych wersach poświęcamy im uwagę.

Gęstość i słodycz - jesteśmy na tak!

Pisząc o składzie syropów “zero”, trzeba wspomnieć przede wszystkim o substancjach zagęszczających oraz słodzących. W głównej mierze to właśnie one decydują o tym, jaką syrop ma konsystencję i czy jest smaczny. Rolę zagęstników w tym przypadku pełnią dwie gumy: celulozowa i ksantanowa. Słodkości nadaje zaś sukraloza. Poza tymi składnikami, na etykiecie można znaleźć również substancje konserwujące, barwniki i aromaty. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Czy jest się czego obawiać? Nie, jeśli nie występują uczulenia na żaden ze składników. Pamiętajmy, że o szkodliwość danego produktu idzie w parze ze zbyt dużą dawką. Taka w syropach “zero” jest naprawdę ciężka do osiągnięcia. Kaloryczność na poziomie kilku, kilkunastu kilokalorii w 100ml to duża zaleta. Klasyczne syropy bazujące na sacharozie i tłuszczach mają najczęściej 500-600 kcal w 100ml. Różnica jest ogromna.

Skoro wspomnieliśmy już jakie składniki mają wpływ na konsystencję i smak syropów “zero”, to najwyższy czas przejść do cech praktycznych. To one są w tym produkcie najważniejsze.

6PAK SYRUP ZERO CHOCOLATE-CARAMEL

To syrop dla prawdziwych fanów słodkości! Połączenie aromatu czekolady i karmelu było czymś więcej, niż tylko dobrym pomysłem. Biorąc pod uwagę niską kaloryczność tj. 11 kcal w 100 ml, smak jest naprawdę dobrze odwzorowany. W przeciwieństwie do wielu syropów “zero”, ten nie ma sztucznego smaku i nie pozostawia po sobie charakterystycznej goryczki. Poza tym może pochwalić się przyzwoitą konsystencją, która zwiększa możliwości jego wykorzystania. Syrop sprawdzi się zarówno jako polewa do omleta, jak i dodatek do owsianki. Te cechy przyczyniają się do jego dużej popularności. Przez wielu jest nawet uważany za najlepszy syrop “zero” ostatnich lat. My się z tym zgadzamy, to nasz zwycięzca!

6PAK SYRUP ZERO SALTED CARAMEL

Marka 6PAK Nutrition ma bardzo mocną reprezentację syropów “zero”. Drugie miejsce w naszym rankingu również należy do produktu tej marki. Tym razem jest to słony karmel – jeden z najbardziej popularnych smaków w słodyczach. 6PAK Syrup Zero to kolejny dowód na to, że w niskokalorycznej formie też może być smaczny. Ma bowiem tylko 7 kcal/100 ml. Taka kaloryczność wpływa rzecz jasna na smak, jednak ten i tak jest świetny. To mieszanka słodkiego karmelu z delikatną nutą soli. Jeżeli lubicie lody o smaku słonego karmelu, to z pewnością wyczujecie w nim podobny aromat. Kwestia konsystencji wygląda tak samo, jak w syropie Chocolate-Caramel. Zagęstniki spełniły swoje zadanie. Zasłużone drugie miejsce!

FRANKY’S BAKERY ZERUP HAZELNUT CHOCO

Ostatnie miejsce na podium zajmuje mix czekolady z orzechami laskowymi firmy Franky’s Bakery. Ten syrop zaskakuje intensywnością aromatów, którym wcale nie tak daleko do tych klasycznych. Nie da się ukryć, że duża w tym zasługa kakao i koncentratu białka serwatki. Są one obecne na liście składników, jednak kaloryczność wciąż pozostaje niska – 11 kcal w 100 ml. Zerup cechuje się wyważonym smakiem czekolady i orzechów laskowych, a całości nie towarzyszy nieprzyjemny posmak. Ponadto konsystencja utrzymuje wysoki poziom swoich poprzedników. Jeżeli lubicie kremy i desery z czekoladowo-orzechowym akcentem, to te ten syrop powinien znaleźć się w Waszym koszyku. Jeden z naszych ulubionych, zamyka TOP3.

Podsumowanie

Każdy z przedstawionych powyżej syropów ma podobny skład i makroskładniki. O danych miejscach w TOP3 zadecydował przede wszystkim smak. Lubicie urozmaicać swoje posiłki o słodkie dodatki? Koniecznie pamiętajcie o tej trójce. Warto też podkreślić, że brak cukru i tłuszczów czyni je lepszym rozwiązaniem od klasycznych syropów. Umiar w przypadku syropów “zero” też jednak obowiązuje polecamy dodawać je do posiłków. Smacznego!