Działanie kwasu alfa liponowego (ALA) zostało docenione przez szerokie grono odbiorców, zarówno podczas normalnego trybu życia, jak i tych, którzy zawodowo uprawiają sport. Jest on naturalnym związkiem przeciwutleniającym i przeciwzapalnym w budowie podobny do witamin. Jednak w przeciwieństwie do nich nasz organizm jest w stanie sam wytworzyć omawiany kwas. Kwas ALA posiada wszechstronne właściwości. Zmniejsza patologiczne objawy cukrzycy, miażdżycy, chorób wątroby. Spowalnia procesy starzenia się, wspomaga pracę serca. Zyskał uznanie u osób uprawiających sport, ze względu na swój dobroczynny wpływ na utratę tkanki tłuszczowej i poprawę zdolności wysiłkowych. Co warto wiedzieć na temat kwasu alfa liponowego?

Kwas alfa liponowy - działanie i właściwości

ALA jest zwany również kwasem triooktanowym, który w organizmie człowieka pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze jest on silnym antyoksydantem, przez co będzie zmniejszał częstotliwość oraz nasilenie stanów zapalnych w obrębie ludzkiego ciała.

Drugą twarzą tego związku chemicznego jest udział w procesach metabolicznych, podczas zamiany spożywanych produktów na energię. Z punktu widzenia biochemicznego ALA jest wyjątkowy, ponieważ rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach.

To będzie go odróżniało od witamin, czy innych antyoksydantów, które, jak wiadomo są rozpuszczalne tylko w jednym z roztworów. Dlatego też posiada on takie wszechstronne działanie, może dotrzeć praktycznie do każdej struktury w organizmie.

Kwas alfa liponowy - funkcje

  •      Jego cechą charakterystyczną są wysoki potencjał antyoksydacyjny
  •      Wydajnie usuwa reaktywne formy tlenu
  •       Jest w stanie regenerować już istniejące antyoksydanty, jak witamina C, bądź E, koenzym Q10, czy glutation
  •      Polepsza on metabolizm energetyczny mitochondriów, jak również jest kluczowym elementem mitochondrialnych enzymów łańcucha oddechowego
  •      Zwiększa wydajność metabolizowania węglowodanów i trójglicerydów
  •      Posiada właściwości zmniejszające stany zapalne

Kwas alfa liponowy - cukrzyca

Ze względu na swoje działanie kwas alfa liponowy został zatwierdzony w niektórych krajach, jako część standardowej terapii w walce z tą chorobą. Jego funkcje w organizmie człowieka przypominają te cechujące insulinę. Obniża on poziom glukozy we krwi oraz poprawia insulinowrażliwość w tym u dorosłych osób z nadwagą.

U chorych borykających się z cukrzycą, często zauważalny jest obniżony poziom glutationu w osoczu krwi. ALA zwiększał poziom glutationu u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu I. Co więcej u osób z cukrzycą II typu kwas ten poprawiał wskażniki biochemiczne krwi, m.in: obnizał BMI, cholesterol HDL oraz całkowity i poziom trójglicerydów. 

Kwas liponowy - działanie neuroprotekcyjne

Istnieją doniesienia, iż poprzez polepszenie wrażliwości na insulinę, ALA zwiększa mikrokrążenie oraz redukuje objawy neuropatii będącej jedną z symptomów cukrzycy. Poprawiał on również funkcję nerwów ruchowych i zmniejszał objawy ich uszkodzenia.

Zważywszy na jego wysoki potencjał redukujący wolne rodniki, może on działać jako substancja neuroprotekcyjna. Promował on regenerację neuronów oraz przyczyniał się do obniżenia degeneracji w obrębie tych komórek.

__________________

Autor: Tomasz Domoradzki