Glutamina - wiele słyszało, niewiele wie po co. "Coś z odpornością?", "Nie wiem po co, ale trener kazał brać". No cóż, brak świadomości jest podstawowym i w zasadzie najczęstszym błędem w podejściu do suplementacji.

Dzisiaj tłumaczymy CO I JAK - czyli wszystko co musicie wiedzieć o glutaminie. 

Spis treści:

1. Co to glutamina i czy jest potrzebna?

2. Mechanizm działania glutaminy

3. Korzyści prozdrowotne glutaminy 

4. Podsumowanie

Co to w ogóle jest glutamina i czy jej potrzebuję?

Glutamina to aminokwas należący do grupy endogennych, czyli takich które organizm umie syntezować samodzielnie. Jednak są one wytwarzane w ograniczonej ilości i dlatego właśnie warto je uzupełniać z zewnątrz.

Zapotrzebowanie na glutaminę rośnie zwłaszcza wtedy, gdy nasze ciało jest mocno eksploatowane przez intensywny wysiłek fizyczny, podczas różnego rodzaju chorób czy nawet długotrwałego stresu.

Jak działa glutamina? 

Glutamina jest niezwykle ważna dla naszego organizmu chociażby z tego powodu, że jest głównym budulcem masy mięśniowejNasze mięśnie aż w 60% są zbudowane właśnie z tego aminokwasu.

W sytuacjach dla nas niekorzystnych, poziom glutaminy może znacząco się zmniejszyć co skutkuje pogorszeniem regeneracji oraz siły mięśniowej.

Przez ostatnich kilka lat podobnie jak BCAA, glutamina była owiana złą sławą. Często pojawiały się tytuły wpisów na portalach społecznościowych "Glutamina NIE DZIAŁA".

Jest to spowodowane brakiem świadomości, czym są i po co się stosuje suplementy diety, w tym aminokwasy. To, że coś nie powoduje spektakularnych efektów w przyroście masy mięśniowej, nie oznacza, że nie jest potrzebne.

Prozdrowotne działanie

1. Glutamina uczestniczy w wielu procesach komórkowych, między innymi w procesie syntezy i lipogenezy.

2. Jest potrzebna do syntezowania innych aminokwasów oraz jest składową najsilniejszego przeciwutleniacza w naszym organizmie czyli glutationu.

3. Glutamina jest również pomocna w kontekście pracy naszych jelit. Pomaga podczas zwiększonej przepuszczalności (nieszczelności) jelitowej wywołanej na przykład ciężkimi treningami.

4. Może zapobiec takim problemom jak biegunka czy nudności.

5. Kolejna funkcja to działanie energetyczne. Szczególnie przyda się gdy jesteśmy akurat na dużym deficycie kalorycznym. Może zwiększyć ilość energii na treningu, a także zmniejszyć zmęczenie powysiłkowe czy czas potrzebny na regenerację.

Podsumowanie

Jak widać, owiana złą sławą jeszcze za czasów "niższej świadomości suplementacyjnej" glutamina przynosi więcej korzyści, niż może się wydawać. 

Przynosi korzyści nie tylko sportowcom, ale także osoby cierpiące na problemy z jelitami (zapalenie jelita grubego, nieprawidłowości mikroflory jelitowej, zespół jelita drażliwego IBS, SIBO, celiakia czyli nietolerancja glutenu, zespół nieszczelnego jelita).

Bez wątpienia glutamina należy do tej grupy suplementów, które stanowią "top of the top" w dziale prozdrowotnego działania. 

______
Napisał:Grzegorz Rapczyński