Pytanie jak znaleźć idealnie dopasowane kompleksy witamin i minerałów oraz suplementy diety zadaje sobie wiele osób skarżących się na brak widocznych efektów działania zażywanych przez nich preparatów. Często powtarzają: ‘to nie działa”, “nic po tym nie czuję”, “to były pieniądze wyrzucone w błoto”. Doskonale rozumiemy ich irytację i wiemy jak jej zapobiegać! Jeżeli nie chcesz być kolejnym niezadowolonym użytkownikiem suplementów diety to poświęć chwilę i przeczytaj do końca. Dowiesz się jak oszczędzić nerwy, czas i pieniądze oraz wybrać dopasowany do swoich potrzeb produkt.

 Czym są suplementy diety?

Suplementy diety są kompleksami wspomagającymi i uzupełniającymi niedobory witaminowo-mineralne, a także markosładnikowe w diecie. Chociaż często różnią się składami i zastosowaniem mają jeden cel - poprawić jakość pracy naszego organizmu. Produkty kryjące się pod nazwami suplementów  nie są jednak produktami leczniczymi! Dobrze zbilansowana dieta powinna w pełni pokrywać nasze zapotrzebowanie na poszczególne substancje, jednak każdy organizm jest inny i przez to mikro i makroelementy mają charakter indywidualny. 
     

 Historia jednej tabletki                 

dzbanek

Historia suplementów diety sięga czasów starożytnych, a wskazują na to doskonale zachowane zielone tabletki pochodzące z historycznego Rzymu, które zostały wydobyte z zatopionego wraku statku latach 90-tych. Po wnikliwej, laboratoryjnej analizie ekspertów ustalono prawdopodobny skład i zastosowanie znaleziska. Wynik był niemałym zaskoczeniem! Tabletki zawierały roślinne ekstrakty na poprawę pracy jelit, a także były uzupełnieniem niezbędnych podczas długich morskich podróży witamin. 

Produkty jakie znamy dziś ze sklepowych półek supermarketów lub reklam pochodzą z początku XX wieku i powstały w Ameryce z troski o mieszkańców rejonów, w których ziemie są ubogie w istotne dla człowieka minerały. W latach 30-40 ubiegłego wieku naukowcy odkryli witaminy i zaczęli przypisywać im szczegółowe działanie. Tym samym nastąpił prawdziwy przełom w dziedzinie suplementacji, który wciąż trwa.

 Jak działają suplementy diety?

Suplementy dostarczają niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji i uzupełniają powstałe różnymi czynnikami braki. Wspomagają kompleksowo nie tylko ciało, ale również pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Niektóre z nich wspomagają rozrost tkanki mięśniowej, a inne wpływają na samopoczucie. Mogą służyć również działaniom prewencyjnym. Przyjmowane regularnie zapobiegają różnym schorzeniom. Nie powinny być stosowane jako zamienniki zdrowej diety ponieważ wykazują niższe wskaźniki przyswajalności od produktów spożywczych.



Niestety źle dobrana suplementacja może negatywnie wpływać na organizm. Produkty dostępne na rynku są nieustannie testowane i nie stanowią zagrożenia same w sobie. Należy mieć jednak na uwadze, że bez potwierdzenia indywidualnych potrzeb  organizmu możemy doprowadzić do sytuacji przekroczenia górnych bezpiecznych granic spożycia niektórych witamin i minerałów jak np. witamina A, witamina C, wapń, selen, żelazo, miedź, fluor lub jod. 

 Czym kierować się wybierając suplementy diety?

Rynek preparatów prozdrowotnych jest ogromny, a fizjologia i biochemia człowieka na tyle poznane, że mamy szansę precyzyjnie dobrać substancje spełniające nasze potrzeby. Możemy stosować suplementy pod kątem budowania suchej masy mięśniowej, a także w przypadku okresu redukcji tkanki tłuszczowej czy w celu ochrony stawów. Przetestowanie wszystkiego jest jednak niemożliwe. Aby uniknąć nieudanych prób warto kierować się kilkoma kryteriami zawężającymi do minimum poszukiwania produktu mającego największe szanse spełnić nasze oczekiwania. 

  KRYTERIA:

1. Cel suplementacji

Podstawowym pytaniem, które powinniśmy zadać sobie rozpoczynając poszukiwania naszego idealnego suplementu jest pytanie: “po co”. Cel stosowania suplementów powinien być dla nas jasny. Wiele badań potwierdza, że suplementacja dobrana pod konkretną aktywność fizyczną lub umysłową pozwala na poprawę wyników.

2. Rodzaj aktywności fizycznej

W zależności od tego czy jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie czy mamy siedzący tryb życia nasze zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki różni się od siebie. Wraz ze wzrostem pracy umysłowej lub włókien mięśniowych wymogi naszego organizmu zmieniają się. 

3. Wyniki badań

Żeby pójść o krok naprzód lub tym krokiem poprzedzić wybór odpowiednich suplementów, należy przed rozpoczęciem suplementacji jakiejkolwiek substancji odwiedzić lekarza, który sprawdzi ogólny stan naszego zdrowia i skieruje na ewentualnie potrzebne badania. Niezbędne są również analiza krwi z laboratorium, która pozwoli na dokładne obliczenia dawek poszczególnych witamin i minerałów.

4. Wiek, płeć, miejsce zamieszkania

Chociaż często mówi się, że wiek nie ma znaczenia, w przypadku suplementacji odgrywa kluczową rolę! Starzejący się organizm mężczyzny ma inne warunki początkowe niż ten młodej kobiety. Dodatkowo osoby mieszkające w różnych miejscach mogą cierpieć na charakterystyczne dla danej szerokości geograficznej dolegliwości wynikające z czynników przyrodniczych.

5. Normy żywieniowe

Wytyczne dla danej populacji wskazówki sugerujące zasady odżywiania zostały wprowadzone dla poprawy oraz utrzymywania dobrego stanu zdrowia. Obecnie regulowane są przez Światową Organizację Zdrowia. Zanim sięgniemy po suplementy warto wziąć pod lupę to co znajduje się na naszym talerzu. Dobry dietetyk pomoże nam określić nasze zapotrzebowanie na białka, tłuszcze i węglowodany.

Chociaż znalezienie dopasowanego do naszych wymagań suplementu diety nie jest łatwe, nie należy do rzeczy niemożliwych! Kierując się naszymi wskazówkami oraz kontaktując się z doradcą klienta, którym w naszym sklepie jest osoba posiadająca wykształcenie dietetyka oraz będąca aktywna fizycznie, zwiększamy szansę na strzał w dziesiątkę za pierwszym razem!