Dziś trochę na temat suplementu jakim jest Colostrum i jego wpływowi na organizm człowieka.

Co to jest Colostrum?

Colostrum, inaczej siara, to mleko początkowe wszystkich ssaków.
Ze względu na to, że noworodki mają niedojrzały układ pokarmowy i trawienny, siara zawiera enzymy oraz czynniki wzrostu, które mają zapewniać odpowiedni wzrost młodego organizmu oraz wpierać jego walkę z ewentualną chorobą. Jedną z takich substancji jest laktoferryna, będąca białkiem wykazującym działanie immunotropowe i przeciwmikrobiologiczne, antyoksydacyjne i enzymatyczne. 
Suplementy zawierają zazwyczaj siarę bydlęcą, rzadziej są produkowane z mleka koziego.

Jak siara wpływa na organizm ?

W przeciwieństwie do przewodu pokarmowego noworodka, układ trawienny dorosłego człowieka jest w pełni wykształcony i substancje występujące w siarze nie mogą przedostawać się bezpośrednio do krwioobiegu, w pewnej części ulegną rozkładowi przez enzymy trawienne.
Nie zmienia to jednak faktu, że colostrum nie ma żadnego wpływu na organizm człowieka. Może bardzo pomagać sportowcom uprawiającym dyscypliny o wzmożonym, przedłużonym wysiłku fizycznym jakim jest np. kolarstwo. U tych sportowców często dochodzi do stanu zapalnego jelita i w tym oto obszarze siara spełni swoje zdanie i wspomoże procesy naprawcze komórek jelita. Siara spełni również zadanie uzupełnienia białka w diecie sportowca.


Inne możliwe szlaki działania:

Większość badań nie potwierdza działania suplementacji colostrum na zmiany masy ciała.Istnieją dowody na to, że siara zwiększa syntezę masy mięśniowej (MPS) podobnie lub nawet bardziej efektywnie jak białko serwatkowe. Niektóre publikacje naukowe mówią o zachowaniu dobowego rytmu testosteronu u kolarzy podczas 5-dniowego wyścigu, gdzie grupa placebo wykazała zmniejszenie jego wytwarzania. U osób zmagających się z cukrzycą typu 2 suplementacja colostrum pomogła w zmniejszeniu poziomu cholesterolu ogółem oraz poziomu triglicerydów.

Uwaga, colostrum może zwiększać poziom IGF-1 w surowicy, dlatego WADA nie zaleca suplementacji siarą z uwagi na możliwość uzyskania pozytywnego wyniku testu antydopingowego. Śledząc jednak doniesienia naukowe, suplement ten ma coraz większy potencjał i zastosowanie w życiu sportowców i bardzo możliwe jest, że WADA zmieni swój stosunek do niego.


Jak dawkować ?

W celu usprawnienia funkcji jelit lub jako uzupełnienie puli białka w diecie osób aktywnych fizycznie należy spożywać od 20 do 60 g colostrum dziennie.
Stosowanie suplementacji siarą jest pomocne w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zatrucia E. coli, która objawia się silną biegunką. Zmniejsza się również towarzyszący temu ból brzucha. Wg. zaleceń specjalistów dawka powinna zawierać ok. 400-3500 mg immunoglobulin.