Koci pazur (Cat’s Claw) to suplement ziołowy pozyskiwany z kory winorośli Uncaria tomentosa, którego ekstrakt ma działanie przeciwzapalne i immunomodulujące. Jako suplement wspiera proces terapeutyczny lub stanowi element profilaktyki wielu chorób. Ze względu na m.in. działanie przeciwzapalne jest często wybieranym suplementem medycyny naturalnej.

Koci pazur – co to jest?

Koci pazur (in. Czepota puszysta; Uncaria tomentosa; hiszp. uña de gato) znana też jest jako Vilcacora. To drzewiasta winorośl pochodząca z peruwiańskiej Amazonii i innych tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. Bioaktywne składniki ekstraktów to m.in proantocyjanidyny, alkaloidy oksoindolowe i indolowe, glikozydy kwasu chinowego, garbniki, polifenole, katechiny, beta sitosterol. (Navarro i wsp., 2019). Składniki te działają pojedynczo lub synergistycznie i przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia jako alternatywna medycyna naturalna.

Suplement Koci pazur zawiera przeważnie do 1,5% alkaloidów oksoindolowych w postaci ekstraktu. Koci pazur można kupić w różnych postaciach (sok, proszek, rozdrobniona kora), ale często wybieraną formą jest ekstrakt z kory – Koci pazur w kapsułkach (Cat’s claw extract).


Koci Pazur firmy NOW FOODS

Koci Pazur – na co działa?

W szpitalach, w Służbie Medycyny Uzupełniającej (CMS) stosuje się Koci pazur jako wsparcie leczenia różnych chorób lub jako element profilaktyki pewnych schorzeń. Tradycyjne wyciągi przygotowane z korzeni i wywarów z kory stosuje się przeciwko różnym chorobom.

Koci pazur stosuje się na:

  • alergie,

  • zapalenie stawów,

  • stany zapalne,

  • infekcje reumatyczne,

  • nowotwory. (Gonzales i wsp.; Araujo i wsp., 2018)

Koci pazur zawiera >26 związków ziołowych, wykazujące bardzo dobre działanie przeciwzapalne i terapeutyczne. Jak się stosuje Koci pazur? Najczęściej stosuje się 250-350mg standaryzowaniego ekstraktu, raz dziennie.

Suplement Koci pazur pomaga przede wszystkim w:

 problemach układu immunologicznego,

stanach zapalnych kości i stawów,

 stanach stresu i zmęczenia, 

 profilaktyce grzybicy,

 chorobach jelit,

  wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Koci pazur a stan zapalny

W Kocim Pazurze występują alkaloidy oksoindolowe i to one promują fagocytozę, prowadząc do twierdzenia, że ​​Koci pazur wspiera odporność. (Wagner i in., 1985) Jest silnym i skutecznym inhibitorem produkcji TNFalfa (cytokiny związanej z aktywacją immunologiczną i stanem zapalnym). 

Koci pazur – z czym łączyć?

Koci pazur i Maca (Lepidium meyenii) może być przydatne w chorobie stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów). Dzieje się tak dzięki blisko 3-krotnemu podniesieniu czynnika wzrostu IGF-1 w chondrocytach, czyli komórkach tkanki chrzęstnej. (Miller i wsp. 2006).

W chorobach jelit Koci pazur wydaje się być skuteczny w aspekcie zapobiegania skutkom ubocznym niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. indometacyny).


___________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz