Jeszcze nie tak dawno temat tłuszczów w ujęciu dietetycznym był unikany jak ogień. Przypisywano im szereg negatywnych cech wpływających na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Jednak od pewnego czasu nawet „mainstreamowa” dietetyka otwiera się na wykorzystanie zdrowych tłuszczów. W naszej diecie coraz częściej pojawiają się tłuste ryby, orzechy czy, szturmujący ostatnimi czasy półki dyskontów, olej kokosowy. Obok tych wszystkich produktów stoi również od dawna zapomniany i dopiero teraz powraca na dietetyczne salony. Święty gral tłuszczów – Olej MCT.

Czym jest olej MCT?

Kwasy tłuszczowe MCT to nic innego jak średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcuchach węglowych. Głównymi źródłami oleju MCT w diecie są olej kokosowy i nabiał. Ze względu na unikalną budowę cząsteczek kwasów MCT ich trawienie odbywa się nieco inaczej, niż w przypadku innych tłuszczów, gdzie niezbędny jest udział enzymów trawiennych, takich jak żółć czy lipaza. Dzięki bezpośredniemu wchłanianiu do naczyń krwionośnych i przenoszeniu prosto do wątroby przypisuje się im szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych.


Właściwości oleju MCT:

  • wpływa na zwiększenie wykorzystania tłuszczu jako źródło energii dla organizmu;
  • zmniejsza tendencję organizmu do magazynowania tłuszczu;
  • zwiększa uczucie sytości;
  • wspomaga pracę wątroby;
  • pozwala lepiej kontrolować dietę.

Olej MCT jako pomoc przy odchudzaniu

Od dłuższego czasu możemy zaobserwować wykorzystywanie oleju MCT w żywieniu. Bardzo często osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami chętnie włączają ten rodzaj tłuszczu do swojej diety z uwagi na jego termogeniczne właściwości. Pozornie spożywanie tłuszczu wiąże się ze zwiększoną kalorycznością diety, aczkolwiek średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe przyczyniają się do uwolnienia części energii poprzez podniesienie ogólnej ciepłoty organizmu. Ponad to olej MCT powinien stać się najlepszym przyjacielem każdej osoby, która planuje dietę ketogeniczną. Po pierwsze z oczywistych względów ułatwia on utrzymanie diety tłuszczowo-białkowej, a po drugie ułatwia wejście w stan faktycznej ketozy, kiedy organizm zaczyna produkować ciała ketonowe.

Zwiększenie produkcji ciał ketonowych na diecie ketogenicznej wiąże się z dodatkową ochroną mięśni przed niepożądanym katabolizmem. Wraz z wzrostem poziomu ciał ketonowych spada zużycie aminokwasów zmagazynowanych w mięśniach podczas wszystkich przemian metabolicznych.

Prozdrowotne właściwości oleju MCT

Od dłuższego czasu olej MCT jest bardzo chętnie wykorzystywany w medycynie w leczeniu niektórych chorób układu pokarmowego. Wśród chorób, przy których warto zastosować suplementację MCT, można wymienić: choroby wątroby, celiakię, biegunki czy zespół krótkiego jelita. Dodatkowo warto wspomnieć o kolejnej ciekawej właściwości omawianego oleju. Pomimo, że składają się na niego nasycone kwasy tłuszczowe, podczas badań nie wykazano, aby ich spożywanie zaburzało profil lipidowy we krwi. Oznacza to, że spożywanie oleju MCT nie niesie ze sobą ryzyka powstawania zmian miażdżycowych, a także nie przyczynia się do rozwoju chorób kardiologicznych. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym działaniu średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych.