Suplementy przedtreningowe są popularniejsze niż kiedykolwiek przedtem: poprawiają wydolność, koncentrację, dodają energii. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się ich działaniu.

Początek działania

Mija dwadzieścia minut od momentu zażycia przez nas tzw. przedtreningówki.
Ponieważ zauważamy u siebie pierwsze fizyczne symptomy, wiemy, że mieszanka zaczęła już działać. Poprawa koncentracji, pobudzenie, skok motywacji i jasność umysłu to tylko najwcześniejsze ze zmian, które bezpośrednio wpłyną na efektywność nadchodzącego treningu. 

Pompa mięśniowa

Jeszcze ciekawszych obserwacji dokonamy właśnie podczas wysiłku fizycznego, kiedy da nam o sobie znać zjawisko znane jako „pompa mięśniowa”, fenomen badany przez naukowców z całego świata już od ponad 25 lat. Pomimo tego, że w naszym krwiobiegu znalazło się przed chwilą wiele składników, którym warto poświęcić uwagę, to właśnie ten będący stymulantem „efektu pompy” interesuje nas najbardziej. Nie tylko przed chwilą trafił do krwi, ale zdążył już istotnie wpłynąć na właściwości fizyczne transportujących ją naczyń, katalizując reakcję łańcuchową setek, może nawet tysięcy procesów w obrębie naszego organizmu. Wszystko to z korzyścią dla treningu.

Co działa?

Opowieść zaczyna się od argininy, aminokwasu będącego prekursorem syntezy tlenku azotu - nieorganicznego związku chemicznego, w praktyce odpowiedzialnego za całe to zamieszanie. Pośród wielu jego właściwości najbardziej spektakularną wydaje się być zdolność do rozluźnienia mięśni gładkich znajdujących się w ścianach naczyń krwionośnych. Proces ten bezpośrednio prowadzi do poszerzenia światła tych naczyń, a dalej – zwiększenia wydajności układu krążenia. Do tego, jak wielkie zmiany podążą za tą jedną, konkretną, przekonanie nikogo nie powinno być trudne.

Poprawa wydolności 

Zwiększając średnicę naczyń krwionośnych, stymulując pracę układu krążenia, oraz jego potencjał transportowy, jeżeli chodzi o składniki odżywcze i tlen – arginina okazuje się prawdziwą bronią zagłady w wojnie o doraźną poprawę wydolności organizmu. To nie wszystko. Samodzielnie stanowiąc już nieprzeciętnie efektywny suplement, występuje ona przecież w omawianym przykładzie jako element mieszanki składników, których działanie potęguje na wielu poziomach. Najpopularniejsze elementy takich zestawów to - kofeina, tauryna, dodatkowe aminokwasy o unikalnych właściwościach, węglowodany, minerały i wiele innych. Środowisko znajdujące się pod wpływem zjawiska katalizowanego przez argininę odkrywa prawdziwy potencjał każdego z tych składników z osobna.


Wszystkie suplementy na pompę mięśniową TUTAJ