Jeśli jesteś mężczyzną to istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdzieś na przestrzeni swojego życia będziesz mieć problemy z przerostem prostaty. Szacuje się, że dotyczy to ponad połowy męskiej części populacji po 55 roku życia. Warto więc solidnie zadbać o profilaktykę, aby uniknąć nieprzyjemności i cieszyć się pełnym zdrowiem oraz komfortem.

Czym jest przerost prostaty?

Czym jest prostata? Prostata to gruczoł, który pełni ważne funkcję w układzie moczowo-płciowym mężczyzn. Jest miejscem, w którym zachodzi produkcja płynu, w którym znajdują się plemniki. Przerost prostaty powoduje zwężenie drogi odpływu moczu. Jest to związane z położeniem tego organu w ciele mężczyzny – podczas jej powiększenia dochodzi do ucisku na moczowód, którym mocz jest transportowany do cewki moczowej. Jest to nieprzyjemny stan, którego konsekwencją jest długotrwały dyskomfort, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, ból czy nawet niemożność oddania moczu. Powiększenie gruczołu krokowego jest często spotykaną przypadłością po 40 roku życia, a jego prawdopodobieństwo rośnie wraz z wiekiem – powyżej 75 roku życia doświadcza go ponad 80% mężczyzn, a około połowy posiada objawy przerostu.

Profilaktyka przerostu prostaty

Jak dbać o prostatę? Troska o zdrowie gruczołu krokowego w większości pokrywa się z zasadami szeroko pojętego zdrowego trybu życia. Należy zadbać o takie czynniki jak:

  • zdrowa dieta bogata w warzywa z małą ilością tłuszczy nasyconych i konserwantów
  • aktywność fizyczna
  • zdrowie metaboliczne – otyłość predysponuje do przerostu prostaty
  • aktywność seksualna
  • ograniczenie stresu
  • redukcja stanów zapalnych
  • wykluczenie palenia tytoniu i ograniczenie picia alkoholu

Należy pamiętać o tym, aby nie lekceważyć objawów – dyskomfort związany z oddawaniem moczu może być jednym z objawów poważniejszego stanu takiego jak chociażby rak prostaty. W przypadku zauważenia symptomów powiększenia gruczołu krokowego należy zwrócić się do lekarza, który zleci odpowiednią diagnostykę. Nowotwory tego organu mogą być trwale wyleczone, jednak warunkiem sukcesu terapeutycznego jest wczesne wykrycie choroby.

Naturalne suplementy na przerost prostaty

Istnieje kilka naturalnych i skutecznych substancji, które są w stanie złagodzić przebieg przerostu gruczołu krokowego. Nie są one substytutem leczenia farmakologicznego w przypadku znacznego przerostu, ale metodą, która może je wspomóc oraz zminimalizować odczuwalne objawy.

1) Pygeum

Pygeum, czyli śliwa afrykańska, to roślina, która zawiera beta-sitosterole. Są to silne antyoksydanty, zmniejszają również stany zapalne prostaty oraz pęcherza. Powodują one inhibicję enzymu 5-alfa-reduktazy, która odpowiada za konwersję testosteronu do hormonu w nadmiarze szkodliwego dla prostaty - DHT (dihydrotestosteron). Dodatkowo spowalniają podziały fibroblastów oraz akumulację cholesterolu w prostacie. Skutkuje to mierzalną poprawą parametrów urologicznych oraz komfortu oddawania moczu – zaobserwowano zwiększenie strumienia o ok. 23%.

Swanson Pygeum 500mg

2) Palma sabałowa

Palma sabałowa, znana także jako saw palmetto, jest kolejnym z naturalnych suplementów łagodzących objawy przerostu prostaty. Podobnie jak pygeum ogranicza konwersję testosteronu do DHT, działa przeciwzapalnie oraz jest przeciwutleniaczem. Dodatkowo nasila apoptozę nowych komórek prostaty oraz ogranicza wiązanie się estrogenu z komórkami w tym organie. Wszystkie z tych właściwości sprawiają, że jest to jeden z najczęściej stosowanych naturalnych suplementów pod kątem profilaktyki oraz leczenia powiększonej prostaty.

Now Foods Saw Palmetto Extract – 160mg ekstraktu z palmy sabałowej

3) Czosnek

Prozdrowotne właściwości czosnku są szeroko znane, natomiast wiedza na temat jego pozytywnego wpływu na zdrowie gruczołu krokowego jest stosunkowo słabo rozpowszechniona. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. W jednym z badań mężczyźni z przerostem oraz rakiem prostaty otrzymywali codziennie 200mg czosnku na kilogram masy ciała. Na przestrzeni miesiąca zaobserwowano zmniejszenie prostaty o średnio 32% w grupie z przerostem oraz obniżenie PSA (marker przerostu prostaty, którego wysoki poziom może sygnalizować nowotwór). Wielką zaletą czosnku jest praktyczny brak efektów ubocznych poza jego silnym zapachem.

Now Foods Garlic Oil – 1500mg oleju z czosnku na porcję

4) Reishi

Reishi, czyli Ganoderma lucidum to szeroko stosowany grzyb, głównie w celu poprawy odporności, zmniejszenia poziomu cholesterolu oraz jego działania przeciwrakowego. Okazuje się, że jest w stanie przynosić ulgę w chorobach układu moczowego. Nie ma co prawda wpływu na samą wielkość prostaty, jednak regularna suplementacja reishi dzięki obecności polisacharydów znacząco zmniejsza objawy przerostu prostaty, szczególnie trudności w oddawaniu moczu. Zaleca się podawanie jej z razem z palmą sabałową lub pygeum, ponieważ działają synergicznie, wzmacniając się nawzajem.

Swanson Reishi Mushroom Extract – 10% polisacharydów z Reishi w jednej kapsułce

5) Stinging Nettle Root (pokrzywa)

Korzeń pokrzywy to substancja diuretyczna, która również łagodzi objawy przerostu prostaty poprzez hamowanie proliferacji komórek tego organu. Dodatkowo działa oczyszczająco na drogi moczowe ułatwiając w ten sposób pełne opróżnienie pęcherza.

Swanson Stinging Nettle Root – 500mg korzenia pokrzywy w jednej kapsułce

Nie czekaj na pierwsze objawy!

Tryb życia oraz dieta mają znaczący wpływ na prawdopodobieństwo powiększenia prostaty w przyszłości. Profilaktyka jest kluczem do sukcesu, ponieważ w przypadku trzymania się jej zasad nawet przy wystąpieniu objawów rokuje łagodnym przejściem choroby. Szczególnie narażeni na przerost prostaty są mężczyźni o siedzącym trybie życia po 40 roku życia, którzy są nieaktywni fizycznie i nie stronią od używek – na wszystkie z tych czynników oprócz wieku można wpłynąć.

Bibliografia:

(1) Prostate Hypertrophy - Research on Benefits, Side Effects, and Interactions | Examine.com

(2) Durak, lker, Yılmaz, E., Devrim, E., Perk, H., & Kaçmaz, M. (2003). Consumption of aqueous garlic extract leads to significant improvement in patients with benign prostate hyperplasia and prostate cancer. Nutrition Research, 23(2), 199–204. doi:10.1016/s0271-5317(02)00495-5 

(3)Noguchi M, Kakuma T, Tomiyasu K, Yamada A, Itoh K, Konishi F, Kumamoto S, Shimizu K, Kondo R, Matsuoka K. Randomized clinical trial of an ethanol extract of Ganoderma lucidum in men with lower urinary tract symptoms. Asian J Androl. 2008 Sep;10(5):777-85. doi: 10.1111/j.1745-7262.2008.00361.x. Epub 2007 Dec 20. PMID: 18097505.

(4) Pagano E, Laudato M, Griffo M, Capasso R. Phytotherapy of benign prostatic hyperplasia. A minireview. Phytother Res. 2014 Jul;28(7):949-55. doi: 10.1002/ptr.5084. PMID: 25165780.

_________________

Autor: Szymon Żuk