Upowszechniło się przekonanie które mówi, iż duże dawki antyoksydantów około treningowo mogą być korzystne dla rozwoju ogólnie pojętej formy sportowej. Czy faktycznie przyjmowanie wysokich dawek antyutleniaczy w porze około wysiłkowej jest dobrym pomysłem? W niniejszym wpisie chciałbym oprzeć się na dość ciekawych danych naukowych i wyjaśnić pewne wątpliwości związane z tym zagadnieniem.

W ostatnim czasie spopularyzowaniu uległo stosowanie dużych dawek antyoksydantów około treningowo, taki zabieg ma na celu ''wyciszyć'' stany zapalne które powstają podczas treningu. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tego typu praktyki faktycznie są korzystne dla efektu anabolicznego? Wbrew obiegowym opiniom okazuje się, że przyjmowanie dużych dawek antyulteniaczy około treningowo, takich jak witamina C, witamina E, beta-karoten, selen, polifenole etc. może upośledzić proces adaptacji wysiłkowej, gdyż jak wiadomo mechanizmy odpowiedzialne za uruchomienie syntezy białek w mieśniach, zarówno szybkokurczliwych jak i mitochondrialnych zachodzą przy zwiększonej aktywności wolnych rodników, czyli w trakcie wysiłku. W krótkiej konkluzji można stwierdzić, że zdolność antyoksydantów do natychmiastowego neutralizowania wolnych rodników w okresie około treningowym nie jest korzystne z punktu widzenia budowy masy mięśniowej.

Witamina C stosowana w dużych dawkach (powyżej 1g) zwłaszcza po treningu znalazła wielu zwolenników wśród dietetyków jak i trenerów.  W tym miejscu pragnę przypomnieć, że optymalne spożycie witaminy C dla sportowców wynosi ok. 200-300 mg , czyli jak nie trudno się domyślić, taką dawkę można dostarczyć z konwencjonalnej żywności. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach większe porcję witaminy C przekraczające wielokrotnie RDA (zalecane dzienne spożycie) mają uzasadnienie, a mianowicie większe dawki tego związku (ok. 1-3 g ) mogą m.in:

 - wspomagać leczenie dyslipidemii (zaburzenie gospodarki lipidowej)

 - zmniejszać ryzyko przeziębienia

 - regulować wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu) u osób obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym i umysłowym, w tym miejscu warto jednak nadmienić, że znacznie lepsze efekty w redukcji poziomu kortyzolu daje połączenie witaminy C z ashwaghadhą

Wbrew temu czego można byłoby się spodziewać, przyjmowanie dużych dawek antyoksydantów około treningowo (czyli przed i/lub po treningu) niekoniecznie będą sprzymierzeńcem budowy muskulatury. Niekiedy warto patrzeć szerzej na dane zagadnienie i nie ulegać obiegowym teoriom, gdyż niektóre postępowania mogą skutecznie hamować nasz progres.

Literatura

1. Vitamin C and Heart Health: A Review Based on Findings from Epidemiologic Studies Melissa A. Moser
2. Vitamins E and C in the Prevention of Cardiovascular Disease in Men: The Physicians’ Health Study II Randomized Trial Howard D. Sesso
3. Braakhuis A.: Effect of vitamin C supplements on physical performance, Curr Sports Med Rep, 2012, 11(4), 180-184.