Lecytyna to substancja, która naturalnie występuje w tkankach organizmu. Składa się ona z kwasów tłuszczowych i jest stosowana do wielu celów użytkowych i medycznych. Lecytyna działa jako emulgator, co oznacza, że powoduje mieszanie się tłuszczów i olejów z innymi substancjami. Suplementy z lecytyną można nabyć między innymi w celu leczenia wysokiego poziomu cholesterolu, jako środek wspomagający karmienie piersią oraz w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Rodzaje lecytyny

Z czego robi się lecytynę? Suplementy lecytyny są zazwyczaj uzyskiwane z nasion słonecznika, jaj lub soi. Czasami używa się również tłuszczów zwierzęcych, ryb i kukurydzy. Podczas gdy lecytyna sojowa ma tendencję do występowania w formie granulatu w kapsułkach, lecytynę słonecznikową można kupić zarówno w formie proszku, jak i płynu. Lecytyna słonecznikowa nie jest tak powszechna, ale niektórzy ludzie ją preferują, zwłaszcza jeśli starają się unikać spożywania produktów modyfikowanych genetycznie (GMO). Nasiona soi są czasami modyfikowane genetycznie w produkcji masowej, natomiast nasiona słonecznika nie. Proces ekstrakcji jest również łagodniejszy w przypadku lecytyny słonecznikowej. Pozyskiwanie lecytyny z nasion słonecznika nie wymaga stosowania ostrych środków chemicznych.

Korzyści wynikające z suplementacji lecytyny

Obniża cholesterol

Najbardziej znaną zaletą lecytyny jest jej zdolność do obniżania poziomu cholesterolu. Naukowcy odkryli, że lecytyna sojowa może przyczynić się do podniesienia poziomu HDL (dobrego) cholesterolu i obniżenia poziomu LDL (złego) cholesterolu w profilach krwi.

Poprawia zdrowie serca

Lecytyna pochodząca z soi może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi lub chorób serca. Wynika to z niewielkiego badania, w którym uczestnikom podawano produkty sojowe zawierające dodatki lecytyny.

Pomoc karmiącym piersią

Niektórzy ginekolodzy i położne zalecają lecytynę jako rozwiązanie zapobiegające nawracającym zatkanym przewodom pokarmowym. Spekulują, że lecytyna może zmniejszyć lepkość mleka matki, dzięki czemu maleje prawdopodobieństwo nawracającego problemu. Nie jest to jednak leczenie zatkanych przewodów, a jedynie zapobieganie.

Pomaga poprawić trawienie

Lecytyna została przebadana u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego w celu poprawy trawienia. Właściwości emulgujące lecytyny przyczyniają się do reakcji łańcuchowej, która poprawia wydzielanie śluzu w jelitach, ułatwiając proces trawienia i chroniąc delikatną wyściółkę układu pokarmowego. Warto rozważyć stosowanie lecytyny, także w przypadku zespołu jelita drażliwego lub innego schorzenia, które wpływa na proces trawienia.

Może zwalczać objawy demencji

Lecytyna zawiera cholinę, która jest substancją chemiczną wykorzystywaną przez mózg do komunikacji. Badania kliniczne sugerują, że dieta bogata w cholinę może prowadzić do poprawy pamięci i pomóc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera. Substancje lipidowe, które zawierają cholinę, takie jak lecytyna, mogą poprawić funkcjonowanie mózgu. Istnieją dowody na to, że lecytyna może być stosowana w leczeniu osób cierpiących na schorzenia neurologiczne i układu nerwowego.

Łagodzi i nawilża skórę

Lecytyna znajduje się w składzie niektórych produktów do pielęgnacji skóry. Stosowana jest jako emolient, dzięki czemu skóra staje się gładka poprzez przywrócenie jej nawilżenia. W większości tych produktów lecytyna jest nazywana lecytyną uwodornioną.

Lecytyna w pożywieniu

Naturalnie występująca lecytyna z żywności, podobnie jak ta w suplementach, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Lecytyna znajduje się w wielu pełnowartościowych produktach spożywczych, w tym:

  •       podroby
  •       czerwone mięso
  •       owoce morza
  •       jajka
  •       gotowane zielone warzywa, takie jak brukselka i brokuły
  •       rośliny strączkowe, takie jak soja, fasola i czarna fasola

Suplementacja lecytyny - dawkowanie

Nie ma jednej sprawdzonej, zalecanej dawki lecytyny. Z reguły dawka nie powinna przekraczać 5000 mg na dobę. Warto zaopatrzyć się w suplementy jedynie ze sprawdzonych źródeł i trzymać się dawkowania umieszczonego na opakowaniu z uwagi na różne stężenie substancji w poszczególnych preparatach.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec