Pod koniec XX wieku, wiedza na temat roli witamin w organizmie ludzie była na tyle obszerna, iż zdano sobie sprawę, że rzeczywiście należy je suplementować. Dopiero jednak XXI wiek przyniósł bardzo ważne informacje, mianowicie, niektóre witaminy powinno się brać w połączeniach. Dopiero wtedy działają najlepiej. Mówi się, że jesteśmy tym co jemy, obecnie to stwierdzenie ewoluowało i należy mówić, że jesteśmy tym co uda nam się wchłonąć i przyswoić. Ta zasada bardzo dobrze obrazuje synergistyczne działanie witamin D plus K.

Witamina D + K

Witaminy te nie mogą wykazywać pełnych właściwości bez odpowiedniej równowagi między nimi. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych cząstek jest groźny dla naszego zdrowia.

Witamina D wywiera wpływ na cały organizm. Jej receptory są zlokalizowane w aż 35 różnych tkankach, przez co ma bezpośredni wpływ na ich funkcje. Do najważniejszych z nich należą: serce, wątroba, trzustka, tkanka nerwowa, skóra, kości, komórki układu odpornościowego itp. Witamina ta nadzoruje wytwarzanie i poziom aktywności ponad 900 genów, przez co posiada nadzór nad wytwarzaniem białek w ciele.

Witamina K razem z D posiadają tzw. działanie plejotropowe, czyli wielotorowe. Ich nieodpowiednie stężenia mogą dawać podłoże do rozwoju wielu chorób. Odpowiadają one również za niekierowanie wapnia, aby był zdeponowany właściwie w miejscach gdzie go najbardziej brakuje. Cząsteczki te chronią nasz układ kostny przed osteoporozą, rozwojem osteomalacji oraz złamaniami kości. Niskie stężenia opisywanych witamin  Odpowiednie działanie tej witaminy jest zauważalne dopiero w momencie odpowiedniego bilansu jej z witaminą K. Dlatego też zaleca się stosowanie tych witamin razem.

Przyczyny niedoborów

W miesiącach o zmniejszonej ilości światła istnieje wysokie prawdopodobieństwo niskiego stężenia witaminy D. Jej poziom spada również w sytuacjach złego wchłaniania tej witaminy w jelitach oraz niedoborach wit. K. Innymi możliwymi przyczynami niewystarczających poziomów tych witamin w ustroju są: przewlekłe zapalenie trzustki, celiakia, niedrożność dróg moczowych, mukowiscydoza. 

Witamina D i K - w jakich produktach występują?

Witamina D została odkryta w roku 1918 wraz z grupą steroidów. Będzie ona znajdowała się przede wszystkim w tłustych rybach (łosoś, tuńczyk, makrela). Mniejsze ilości tej witaminy znajdziemy w margarynie, jajach oraz przetworach mlecznych. 

Witaminy K1 i K2 ujawniono i analizowano ich działanie w latach 1929-1935. Sklasyfikowano je do grupy menachinonów, które występują naturalnie w pożywieniu. Ich źródłem będą przede wszystkich części roślin zdolne do fotosyntezy. Najbogatsze w witaminy K są: szpinak, rośliny kapustne, jarmuż brukselka, brokuły. Wątroba oraz sery posiadają jej duże ilości. 

_____________

Autor: Tomasz Domoradzki