Spośród różnych problemów z cerą, trądzik można zaliczyć do tych bardziej uciążliwych. Nic zatem dziwnego, że poszukuje się sposobów na rozwiązanie tego problemu. W zwalczaniu drobnych niedoskonałości cery pomocna może być mało znana, lecz obiecująca suplementacja witaminą B5.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak działa witamina B5?

  • Czy witamina B5 pomaga na trądzik?

  • Czy witamina B5 jest bezpieczna?

  • Z czym łączyć witaminę B5?

Jak działa witamina B5?

Podobnie jak inne witaminy, kwas pantotenowy (czyli witamina B5) nie jest produkowany w naszych organizmach. Należy dostarczyć go z pożywieniem – kobiety 4 mg, a mężczyźni 5 mg w ciągu dnia.

Główną rolą witaminy B5 jest produkcja koenzymu A, który uczestniczy jako kofaktor w 4% reakcji enzymatycznych w organizmie. Skupmy się jednak na kwestii trądziku. Tu do gry wchodzi potencjalne działanie antybakteryjne kwasu pantotenowego oraz zdolność do zmiękczania skóry. Zweryfikujmy to w dostępnej literaturze naukowej.

Czy witamina B5 pomaga na trądzik?

Pierwsze przesłanki naukowe na ten temat sięgają 1995 roku, ale faktyczne badania zaczęły powstawać od 2011 roku. Praca autorstwa McCarthy (2011) bazowała na obserwacjach poczynionych u samego autora od wieku nastoletniego, przez kolejne 40 lat. Po wieloletnim nieskutecznym leczeniu znacznego trądziku, badany został poddany terapii witaminą B5 w dawce 10 g dziennie. Zmiany skórne w znacznym stopniu ustąpiły, a terapia była kontynuowana kolejne 4 lata, następnie zredukowano dawki do podtrzymujących efekt (1-5 g dziennie) Spróbuj!.

Dało to początek kolejnym badaniom. Yang i wsp. (2012) sprawdzili efektywność 12-tygodniowej suplementacji preparatem zawierającym 2.2 g kwasu pantotenowego i 750 mg L-karnityny, w porównaniu do placebo, u 51 uczestników z trądzikiem. Korzyści były znaczące – od zmniejszenia liczby zmian skórnych, przez poprawę ocenianej jakości życia, po wizualną poprawę stanu cery na zdjęciach. Podobne wyniki uzyskała Jilian Capodice (2012) w badaniu na 10 uczestnikach, stosując ten sam preparat przez 8 tygodni.

Czy witamina B5 jest bezpieczna?

Czy witamina B5 w wysokich dawkach jest bezpieczna? Sugerowane dawki witaminy B5 sięgające 2000 % RDA (rekomendowanego dziennego spożycia) mogą wzbudzać pewne obawy. Parafrazując Paracelsusa – wszystko w nadmiarze szkodzi. Suplementację radzimy każdorazowo skonsultować ze specjalistą.

We wspomnianej analizie przypadku badany doświadczył kilkukrotnie łagodnych skurczów żołądka i problemów z wypróżnieniem (przy wysokiej dawce 10 g/d). Uczestnicy pozostałych dwóch badań nie zgłaszali żadnych istotnych skutków ubocznych które można by powiązać z wprowadzoną suplementacją.

Z czym łączyć witaminę B5?

Preparat używany w omawianych pracach, poza kwasem pantotenowym, zawierał L-karnitynę i witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę, pirydoksynę, kwas foliowy i cyjanokobalaminę i biotynę). Nie można wykluczyć, że za korzystny efekt odpowiadają też te pozostałe składniki.

O ile możemy lekko przymknąć oko na witaminy z grupy B (zastosowano niskie dawki rzędu 100 % RDA), tak L-karnityna wzbudza zainteresowanie. Badania komórkowe sugerują, że L-karnityna może zmniejszać wydzielanie sebum z gruczołów łojowych skóry.

Wśród innych substancji wspomagających walkę z niedoskonałościami skóry możemy zaliczyć też wspomniany kompleks witamin z grupy B, laktoferynę czy kolagen. Poznaj top suplementy na cerę

Zapamiętaj!

Suplementacja witaminą B5 w ilości ~2 g dziennie może poprawić jakość cery, zmniejszając ilość i nasilenie trądziku. Wydaje się też bezpieczna do stosowania, bez obserwowanych skutków ubocznych w ciągu 8-12 tygodni stosowania.

Dobrym pomysłem może być rozpoczęcie od mniejszej dawki (1 g/d), sprawdzenie jej efektywności i ewentualnie zwiększenie do 2-2.5 g/d. Warto połączyć ją z L-karnityną, w ilości 500-750 mg/d.

_________________

Autor: Mateusz Sprengel

Bibliografia:

[1] McArthy J, Pantothenic acid in the treatment of acne vulgaris – a patient’s perspective. Norfolk, Virginia. 2011

[2] Yang M, Moclair B, Hatcher V, et al. A randomized, double-blind, placebo-controlled study of a novel pantothenic Acid-based dietary supplement in subjects with mild to moderate facial acne. Dermatol Ther (Heidelb). 2014;4(1):93-101. doi:10.1007/s13555-014-0052-3

[3] Capodice J. Feasibility, Tolerability, Safety and Efficacy of a Pantothenic Acid Based Dietary Supplement in Subjects with Mild to Moderate Facial Acne Blemishes. Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, Vol. 2 No. 3, 2012, pp. 132-135. doi: 10.4236/jcdsa.2012.23026.